Zawał serca u kobiet

2
785
Zawał serca u kobiet

Zawał serca u kobiet to dopiero od niedawna szeroko poruszana kwestia. Do tej pory sądziło się, że zawał serca częściej dotyka mężczyzn i stosowane metody leczenia były takie same dla obu płci. Tymczasem kobiety również mogą zostać dotknięte tym schorzeniem, a trudność w rozpoznaniu zawału serca u kobiet polega zazwyczaj na tym, iż objawy takiego ataku mogą być całkowicie inne niż u mężczyzn. Jakie są objawy zawału serca u kobiet i dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Jakie są objawy zawału serca

W takim przypadku, jak zawał serca u kobiet objawy mogą być bardzo subtelne. Ból w klatce piersiowej, który jest najbardziej charakterystycznym objawem zawału, w ogóle może się nie pojawić, choć nadal jest on najczęściej występującym symptomem i nigdy nie należy go lekceważyć.

U kobiet dotkniętych zawałem pojawia się osłabienie i pogorszenie samopoczucia w połączeniu z zawrotami głowy, które trudno jest połączyć z nagłym niedokrwieniem serca. Może pojawić się również ból promieniujący do prawej ręki, podczas gdy charakterystycznym objawem zawału jest ból promieniujący do ręki lewej.

Tego typu ataki mogą minąć samoistnie, co sprawia wrażenie, że wszystko jest w porządku. Tymczasem brak odpowiedniego leczenia nawet w przypadku niewielkich zawałów może doprowadzić do wystąpienia śmiertelnego rozległego zawału serca w przyszłości.

Zawał serca u kobiet

Kobiety, do czasu wystąpienia menopauzy, są chronione przed zawałem przez takie hormony, jak estrogeny. Dlatego też uważało się, że ataki serca właściwie u nich nie występują. Jednak w czasie menopauzy kobiety są o wiele bardziej narażone na zawał serca. Dlatego też w tym czasie leczenie zawału może polegać nie tylko na stosowaniu leków wpływających na pracę serca oraz obniżających poziom cholesterolu, ale także na wprowadzeniu zastępczej kuracji hormonalnej.

Leczenie zawału serca u kobiet

Podstawowe leczenie w przypadku podejrzenia zawału serca u kobiety nie różni się niczym od sposobu terapii u mężczyzn. Na początku konieczne jest szybkie rozpoznanie zawału serca w szpitalnej karetce lub w samym szpitalu. Następnie lekarz może zdecydować o konieczności podania leków, które mają na celu rozpuszczenie zatoru w sercu. Jeśli farmakoterapia okaże się nieskuteczna, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Obecnie stosuje się zwykle angioplastykę, która polega na poszerzeniu zatkanej tętnicy przy pomocy balonika. Następnie w miejsce balonika wstawia się stent, który ma na celu utrzymywanie drożnej tętnicy. Jeśli z jakiegoś powodu angioplastyka nie może zostać wykonana, zamiast poszerzenia tętnicy stosuje się jej ominięcie. Można to zrobić przy pomocy naczynia pobranego na przykład z nogi osoby chorej. Druga metoda jest bardziej inwazyjna, jednak i angioplastyka niesie ze sobą pewne ryzyko, ponieważ balonik musi zostać wprowadzony przez tętnicę. Zastosowanie takiego leczenia jest jednak zazwyczaj konieczne, ponieważ bez niego serce nie będzie mogło funkcjonować.

Rehabilitacja po zawale serca u kobiet

Rehabilitacja po zawale serca u kobiet zwykle wygląda podobnie, jak w przypadku mężczyzn. Konieczne jest wprowadzenie do codziennego planu dnia ograniczonej aktywności fizycznej oraz zmiana diety na bardziej zdrową. Niezbędne jest również rzucenie palenia, ponieważ nikotyna w przypadku przebytego już zawału jest poważnym zagrożeniem dla serca. Kobiety zazwyczaj stosują zdrowy tryb życia, jednak lekceważą objawy zawału serca. Tymczasem po przebytym zawale należy zwracać uwagę na symptomy, które mogą wskazywać na zatykanie się ważnych tętnic w tym narządzie. Na uwagę zasługują zwłaszcza te objawy, które pojawiają się w trakcie wykonywania aktywności fizycznej.

2 KOMENTARZE

  1. W Polsce to jest temat tabu, a prawda jest taka, że zawał serca u kobiet zdarza się coraz częściej. I nie to jest najgorsze, ale to, że kompletnie nikt tego nie bada i nie sprawdza, całkowicie olewając temat. Nie wiemy jakie są przyczyny tego, że zawał serca u kobiet jest coraz bardziej powszechny, więc nie wiemy jak z tym walczyć.

  2. Zawał serca u kobiet to nie jedyny przykład. W Polsce w ogóle nie prowadzi się statystyk z podziałem na płeć i stąd nie wiemy czy w jakiejś grupie nie rośnie zachorowalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here