Rozległy zawał serca

2
5285
Rozległy zawał serca

Rozległy zawał serca to bardziej zaawansowana forma „zwykłego” ataku serca. Ostry zawał oznacza zwykle, że niedokrwieniu uległa duża część serca, co zmniejsza szanse pacjenta na przeżycie oraz na powrót do pracy i w miarę normalnego funkcjonowania. Co warto wiedzieć o rozległym zawale serca i z czym wiąże się dalsze życie pacjenta po takim ataku?

Rozległy atak serca oznacza zwykle, że zostają zatkane dwie istotne tętnice, które doprowadzają krew do samego mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że serce posiada własną sieć naczyń krwionośnych, ponieważ nie jest możliwe, by przy tak szybkiej pracy ten organ mógł zostać odżywiony przez krew przepływającą przez jego wnętrze. Tętnice wieńcowe są zazwyczaj niewielkie i łatwo mogą ulec zatkaniu w przypadku miażdżycy. Ostry atak serca oznacza, że doszło do całkowitego zatrzymania pracy tego narządu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i zazwyczaj wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Ostry zawał serca

Ostry zawał serca objawia się zazwyczaj bólem w klatce piersiowej. Należy przy tym pamiętać jednak, że czasem zdarza się, iż ten symptom nie zawsze jest tak wyraźny. Ból może pojawiać się nie tylko w miejscu, gdzie znajduje się serce, ale także w okolicach żołądka. Bywa więc, że zawał serca jest mylony ze zgagą lub innym nieprawidłowym działaniem przewodu pokarmowego. Rozległy zawał serca zazwyczaj jednak zostaje szybko rozpoznany, ponieważ osoba dotknięta tym schorzeniem razem z bólem często odczuwa także panikę. Warto wiedzieć, że ostry atak serca pojawia się zazwyczaj jako następstwo mniejszych zawałów. Dlatego dana osoba posiada zwykle leki, które mają pomóc w takich przypadkach. Przy rozległym zawale serca standardowe środki farmaceutyczne jednak nie działają i szybka wizyta w szpitalu jest konieczna.

Rozległy zawał serca

Rozległy zawał serca musi być szybko leczony. Obecnie często stosuje się metodę leczenia polegającą na poszerzeniu zatkanej tętnicy przy pomocy balonika. Następnie założony jest stent, czyli cewnik, którym przepływa krew i który jednocześnie ma nie dopuścić do ponownego zatkania się tętnicy. Starsza metoda leczenia polega na ominięciu zatkanej tętnicy przy pomocy nowego naczynia. To rozwiązanie jest bardziej inwazyjne, ponieważ konieczne jest pobranie żyły lub tętnicy z innego miejsca w ciele. Dlatego też ta metoda stosowana jest obecnie zazwyczaj tylko wtedy, gdy wykonanie angioplastyki jest niemożliwe z powodu przeciwwskazań.

Rokowania po rozległym zawale serca

W takim przypadku, jak rozległy zawał serca rokowania zależą od tego, jak duża część tego narządu została uszkodzona. W tym przypadku istotne jest nie tylko to, jak ważne tętnice zostały zatkane, ale także to, jak szybko została udzielona pomoc. Jeśli zwlekanie trwało zbyt długo, często prowadzi to do śmierci osoby dotkniętej zawałem. Obecnie jednak śmiertelność w takich przypadkach jest mniejsza, ponieważ stosuje się bardziej nowoczesne metody leczenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że ostry zawał stanowi poważne zagrożenie i nawet po udanej operacji pacjent rzadko może wrócić do standardowego trybu życia, zwłaszcza jeśli był on bardzo aktywny.

Tak jak w przypadku standardowego zawału serca, leczenie polega nie tylko na zabiegach operacyjnych. Pacjent do końca życia musi przyjmować leki, które mają na celu regulację pracy serca oraz zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. Niezbędna jest również zmiana diety na taką, która nie wpłynie negatywnie na stan naczyń krwionośnych. Należy również pamiętać, że nawet po rozległym zawale, aktywność fizyczna nadal jest wskazana, jednak stopień jej natężenia powinien zostać wskazany przez lekarza.

2 KOMENTARZE

  1. Rozległy zawał serca ma miejsce wtedy, gdy przez długi czas nikt nie reagował. Leczenie jest trudne i często pacjent nie wróci już nigdy do pełnej sprawności, bo ostry atak serca jednak wyrządza w ciele zmiany na stałe.

  2. No ameryki nie odkryłeś… Problem w tym, że rozległy zawał serca to jest zdarzenie, nad którym nikt nie ma kontroli. Często osoba jest sama i nie wiadomo jak się ma zachować – bo nie zdąży zadzwonić po pomoc, a często jest to praktycznie niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here