Rehabilitacja po zawale serca

2
1969
Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca jest procesem niezbędnym, by pacjent mógł wrócić do domu bez ryzyka, że szybko nastąpi kolejny atak. Pierwszy etap rehabilitacji odbywa się zazwyczaj jeszcze w placówce szpitalnej. Na czym polega tego typu rehabilitacja?

Pacjent po leczeniu zawału serca nie jest zazwyczaj początkowo w stanie wykonywać wielu czynności samodzielnie. Celem ćwiczeń rehabilitacyjnych jest jego spokojny powrót do zdrowia na tyle, by mógł on wrócić do domu i funkcjonować w miarę normalny sposób. Metoda rehabilitacji w konkretnym przypadku nie jest zwykle ustalana przez jednego lekarza. Często konieczna jest konsultacja z innymi specjalistami, dlatego nad powrotem pacjenta do pełnego zdrowia pracuje zwykle cały zespół. Oprócz zastosowania odpowiednich leków, konieczna jest zmiana diety, a często także rezygnacja z nałogu nikotynowego czy alkoholowego.

Co po zawale serca?

W takim przypadku jak zawał serca rehabilitacja musi obejmować również ćwiczenia fizyczne. Nie mogą być one jednak zbyt forsowne, ponieważ mogłyby przynieść odwrotny skutek od zamierzonego powrotu do samodzielnego poruszania się. Dlatego też pacjent jest stopniowo przyzwyczajany do ponownego wykonywania standardowych czynności. Ćwiczenia wykonywane są pod nadzorem specjalisty, ponieważ początkowo trudno jest ustalić, jaki wysiłek będzie najbardziej odpowiedni na danym etapie dla konkretnego pacjenta. Konieczne jest więc stałe monitorowanie pracy serca, nawet podczas zwykłego chodzenia po szpitalnym korytarzu.

Po zakończeniu rehabilitacji w szpitalu, konieczna jest jej kontynuacja. W tym celu również należy początkowo być pod nadzorem lekarza, dopiero potem możliwe jest samodzielne ćwiczenie w domu. By móc ćwiczyć samodzielnie, również konieczne jest monitorowanie tętna. Lekarz prowadzący, wydając zgodę na samodzielne ćwiczenia, powinien udzielić informacji, jakie tętno jest odpowiednie podczas treningu i jakiej wartości nie można przekraczać. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna musi zostać przerwana, jeśli zaczynają się pojawiać objawy wskazujące na niewydolność serca, takie jak duszności czy zawroty głowy.

Dieta po zawale serca

Oprócz ćwiczeń, w okresie rehabilitacji potrzebna jest również odpowiednia dieta po zawale serca. Codzienne menu zazwyczaj musi zostać zmienione i zaleceń należy trzymać się już do końca życia. Zazwyczaj dieta obejmuje zmniejszenie ilości produktów zawierających cholesterol oraz wprowadzenie takiej żywności, która naturalnie wpływa na zmniejszanie się poziomu cholesterolu we krwi.

Zakazanym produktem w tym przypadku jest przede wszystkim tłuste mięso oraz jego pochodne. Wyjątkiem są jedynie tłuste ryby morskie, które zawierają kwasy omega, które są niezbędne między innymi do prawidłowej pracy serca. Dopuszczalne jest również chude mięso drobiowe, jednak zazwyczaj odradza się smażenie go, bardziej wskazane jest mięso gotowane. Niewskazane jest spożywanie tłustego nabiału, który w ostateczności można zastąpić chudym, choć zwykle zalecane jest, by całkowicie zrezygnować z tego typu produktów. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca w przyszłości, odradza się stosowanie standardowej soli kuchennej. W niektórych przypadkach można zastąpić ją tak zwaną solą potasową, jednak zwykle lekarze zalecają przyzwyczajenie się do braku soli w potrawach.

Dieta po zawale serca powinna być bogata w warzywa, które zawierają błonnik i tym samym przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania tłuszczu w jelitach. Należy spożywać również produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak kasze i produkty ze zbóż z pełnego przemiału.

2 KOMENTARZE

  1. Dieta po zawale serca jest zawsze lansowana przez doktorków, a tak naprawdę znaczenie ma całkiem co innego. Najważniejszy jest ruch, a nie siedzenie przed telewizorem czy w samochodzie. Można zacząć od spacerów, ale trzeba iść dalej: jeździć na rowerze i biegać!

  2. No jak tak będziesz bez szacunku podchodził do lekarzy to po pierwszym zawale serca długo nie pożyjesz… Rehabilitacja według zaleceń lekarzy jest praktycznie konieczna. Lepiej samemu nic nie kombinować na własną rękę, bo naprawdę może się to źle skończyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here