Przyczyny zawału serca

2
958
Przyczyny zawału serca

Zawał serca co roku powoduje śmierć wielu tysięcy osób w Polsce. Można mu przeciwdziałać, pozbywając się w jak największej mierze czynników wpływających na jego pojawienie się. Jakie są główne powody zawału serca?

Zawał serca – przyczyny

Najczęściej wymienianą przyczyną zawału serca jest otyłość. Osoby z nadmierną ilością kilogramów narażone są bowiem w szczególny sposób na cukrzycę oraz wysoki poziom cholesterolu, skutkujący odkładaniem się blaszki miażdżycowej w żyłach i tętnicach. Przyczyną otyłości i związanych z nią schorzeń jest najczęściej siedzący tryb życia oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej. Z otyłością zmagają się co ciekawe nie tylko osoby, które nie prowadzą aktywnego życia zawodowego, ale także te, które jedzeniem odreagowują stres, a po powrocie do domu preferują inne formy wypoczynku niż ruch.

Inne przyczyny zawału serca

Jeśli chodzi o inne przyczyny zawału serca, może to być także nadmierne stosowanie używek. Szczególnie papierosy i kawa stosowane do odstresowania się i wzbudzenia w sobie dodatkowej energii, mogą niebezpiecznie wpływać na organizm. Wymaga tego niestety praca na pełnych obrotach. Coraz większe oczekiwania ze strony pracodawców i klientów sprawiają, że trudno jest o odpoczynek, stąd konieczne staje się wspomaganie używkami. Dodatkowym czynnikiem, zwiększającym ryzyko zawału serca, jest stres, szczególnie ten przewlekły. Może to być zabójcze dla układu krążenia. Bardzo częstym efektem takiego działania jest nadciśnienie.

Co niezwykle ciekawe, tendencja do zawału serca może zostać odziedziczona. Dlatego jeśli zdarzyły się wcześniej w rodzinie przypadki zawału serca, warto jest zwrócić szczególną uwagę na swoje zachowania, by zminimalizować ryzyko jego pojawienia się u siebie.

Wiek, a zawał serca

Na zawał serca narażone są szczególnie osoby starsze, w wieku 60-70 lat, ale niestety coraz częściej zdarza się, że dochodzi do niego u osób młodszych, nawet tych, które nie przekroczyły 40. roku życia. Takie osoby bardzo często nie są świadome, że z ich organizmem dzieje się coś złego, bagatelizując pierwsze sygnały zawału serca. Może to się dla nich skończyć bardzo tragicznie, a w najlepszym przypadku, po przeżyciu zawału, konieczna będzie diametralna zmiana dotychczasowego życia. Intensywny tryb życia i brak dbania w należyty sposób o własny organizm mogą mieć zatem bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego warto jest w porę podjąć odpowiednie środki zaradcze, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem przez wiele lat.

Zawał serca – przeciwdziałanie

Ryzyko zawału serca może zostać zmniejszone przez odstawienie używek i zastąpienie ich zdrowszymi produktami, które pobudzają energię do działania (np. tymi, które są bogate w witaminy i mikroelementy) oraz zadbanie o odpowiedni wypoczynek (unikanie pracy w domu i myślenia o niej w czasie wolnym), a także odpowiednią ilość ruchu. W tym ostatnim przypadku zaleca się minimum 30 minut ruchu dziennie. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia fizyczne, wystarczy zwykły spacer, w żywszym tempie.

Trzeba zrozumieć, że cena za wygodę jest wysoka. Poruszanie się wyłącznie za pomocą samochodu jest bardzo komfortowe, ale na dłuższą metę – ryzykowne dla zdrowia. Niezwykle istotne jest oprócz tego regularne wykonywanie badań profilaktycznych, najlepiej raz na rok, po przekroczeniu 30. roku życia. W ten sposób można będzie w porę wykryć schorzenia, które powodują zawał serca, jak miażdżyca, cukrzyca czy też wysoki poziom ciśnienia we krwi, wdrażając odpowiednie środki leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego.

2 KOMENTARZE

  1. Jedną rzecz sobie trzeba uświadomić. Przyczyny zawału serca nie pojawiają się nagle i niespodziewanie. To najczęściej jest tak, że zawał serca można by było przewidzieć wiele lat wcześniej, gdyby tylko ludzie zaczęli się bardziej przykładać do obserwacji reakcji własnego ciała.

  2. To trochę takie ględzenie jak zapobieganie przeziębieniom, wiedząc oczywiście, że konsekwencje są o wiele gorsze. Ale przyczyny zawału serca są w sumie podobne: człowiek o siebie nie dba, je nie wiadomo jakie rzeczy, do tego także nie rusza się i tak dalej. I niby każdy to wie, że jedzenie i więcej ruchu może sprawić, że powody zawału serca się ograniczy, ale co z tego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here