Pierwsza pomoc przy zawale serca

2
1627
Pierwsza pomoc przy zawale serca

Nigdy nie wiemy, czy w domu, w pracy, w centrum handlowym lub na przystanku, ktoś nie będzie potrzebował naszej pomocy. Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku osoby dotkniętej zawałem serca, każda sekunda ma ogromne znaczenie. Udzielenie prawidłowo pierwszej pomocy może uratować życie człowieka. Statystyki donoszą, że 80 procent pacjentów z zawałem serca można uratować dzięki należycie udzielonej pierwszej pomocy.

Jak pomóc przy zawale serca

Gdy w naszej obecności ktoś nagle łapie się za serce, osuwa na ziemię i traci kontakt – można podejrzewać, iż osoba ta może mieć zawał serca. W tym momencie ważne są każde sekundy, dlatego należy opanować strach i zdenerwowanie. I podjąć próby ratowania życia.

Zawał serca – co robić

  1. Po pierwsze – należy zadzwonić na pogotowie, dokładnie opisać objawy chorego, podać szczegółowo lokalizację. Te informacje są ważne, by pogotowie jak najszybciej do chorego trafiło. Może to zrobić osoba, która będzie udzielała pierwszej pomocy (wówczas, gdy jest sama), jednak najlepiej wydać takie polecenie komuś, kto jest w zasięgu naszego wzroku. Bo gdy jesteśmy pewni,  że to zawał serca pierwsza pomoc musi nadejść jak najszybciej.
  2. Po drugie – chorego należy położyć w pozycji leżącej, z delikatnie podniesionym tułowiem.
  3. Po trzecie – sprawdźmy, czy chory regularnie oddycha. Jeżeli ma z tym problem – szybko mu to ułatwmy. Być może w jamie ustnej znajduje się jakiś pokarm lub utrudnia mu to np. mocno ściśnięty krawat. W takim przypadku koszulę czy krawat niezwłocznie należy rozpiąć (rozerwać) lub całkowicie zdjąć.
  4. Po czwarte – chory może próbować wstawać, wykonywać nieskoordynowane ruchy, panikować. Zróbmy wszystko, by go uspokoić i sprawić, by poczuł się bezpiecznie. Powiadommy go o fakcie oczekiwania na karetkę. Ta informacja najczęściej sprawia, iż osoba dotknięta zawałem serca przestaje odczuwać strach. Spokój osoby ratowanej, jak i ratującej, jest w tym momencie niezwykle ważny.
  5. Po piąte – zbawienny wpływ na zaistniałą sytuację może mieć nitrogliceryna. Nitrogliceryna to tabletka, którą często posiadają przy sobie osoby, które choć raz w życiu przeżyły zawał. Szybko i sprawnie należy ją odnaleźć i włożyć leżącemu pod język. Nitrogliceryny chory nie może połknąć.
  6. Po szóste – może być tak, że mamy do czynienia z osobą kompletnie nam nieznaną, nie posiadamy wiedzy, czy jest zawałowcem oraz czy ma przy sobie taką tabletkę. Jeżeli dostrzegamy w zasięgu wzroku aptekę, należy wydać polecenie osobom nam towarzyszącym, by dostarczyć z niej choremu choćby zwykłą aspirynę, polopirynę S, etopirynę czy acard. Są to środki dostępne w aptekach bez recepty. Innych lekarstw choremu podawać nie wolno, gdyż nieposiadany wiedzy, czy nie jest na coś uczulony lub, czy nie choruje na choroby przewlekłe.

Pierwsza pomoc na zawał serca

Nie wiemy, czy ktoś kiedyś w naszym otoczeniu nie będzie potrzebował pomocy. W momencie, gdy dostrzegamy, ze chory traci kontakt z rzeczywistością, traci kontakt wzrokowy z nami, coraz trudniej mu się oddycha lub całkowicie przestaje oddychać – należy podjąć sztuczne oddychanie wraz z rytmicznym uciskaniem klatki piersiowej. Należy wykonać 30 uciśnięć w okolicach mostka. Ręce powinny być splecione, a ruchy energiczne. Następnie należy wykonać dwa wdechy.

Warto mieć zawsze przy sobie maseczkę (w podręcznej apteczce lub kosmetyczce). Jeżeli jej nie posiadamy, można to wykonać przez chusteczkę. Taką czynność powtarzamy aż do momentu przyjazdu ratowników z pogotowia, którzy przejmą pacjenta lub do momentu odzyskania czynności życiowych przez osobę chorą.

Pierwsza pomoc przy zawale serca jest więc niezwykle ważna. Te pierwsze minuty mają dla chorego kluczowe znaczenie, dlatego też udzielona przez nas pomoc do przyjazdu karetki może mu uratować życie.

2 KOMENTARZE

  1. Raz musiałem udzielać pierwszej pomocy przy zawale serca, bo dotarliśmy na miejsce szybciej niż karetka. Nikomu nie polecam. Niby na co dzień człowiek się do tego przygotowuje, ale jak jest sytuacja zagrożenia życia, to jednak stres jest i nie dziwię się, że wiele osób może sparaliżować.

  2. W końcu porządny tekst na temat pierwszej pomocy i wprost napisane, że jak podejrzewasz zawał serca to przede wszystkim najpierw zadzwoń po karetkę. Brawo zdrowy.net!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here