Objawy zawału serca

2
1264
Objawy zawału serca

Zawał serca może dotknąć każdą osobę, szczególnie w przypadku prowadzenia intensywnego trybu życia i braku przeprowadzania badań profilaktycznych. Jak rozpoznać zawał serca? Jak należy się zachować w przypadku podejrzenia zawału?

Pierwsze objawy zawału serca

Najczęściej występującym objawem zawału serca (aż u 3/4 osób), jest silny ból, który pojawia się nagle w klatce piersiowej. Ból w klatce piersiowej zlokalizowany jest zwykle w pobliżu mostka i może przybierać różną formę, tj. bólu ściskającego, bólu piekącego oraz bólu dławiącego. U każdej osoby charakter bólu w klatce piersiowej może być zatem zupełnie inny. Gdy taki ból nie ustępuje i narasta, zwykle jest on związany z zawałem i można wykluczyć inne schorzenia lub dolegliwości. Ból w klatce piersiowej związany z zawałem może promieniować do innych części ciała, jak np. żuchwa, barki, nadgarstki lub łopatki. Ponadto bardzo często prowadzi on do problemów z oddychaniem i osłabienia skutkującego niestety utratą przytomności.

Jak rozpoznać zawał serca?

Jeśli chodzi o zawał serca objawy mogą być także inne. Czasami pojawiają się bowiem nudności i wymioty, zawroty głowy i silne pocenie się. W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że dojdzie do tzw. niemego zawału. W jego przypadku nie pojawia się ból w klatce piersiowej lub jest to jedynie kłucie, a zawałowi towarzyszy szereg innych objawów. Zdecydowanie najczęściej taki zawał dotyka osoby, które borykają się z uszkodzeniami układu nerwowego (ze względu na inne schorzenia) lub też u osób starszych.

Jak się zachować przy zawale serca?

Choć w przypadku podejrzenia zawału serca trudno jest opanować emocje, chłodna głowa jest w stanie uratować życie. W przypadku, gdy w pobliżu nie ma innych osób, należy jak najszybciej chwycić za telefon i wykręcić numer alarmowy 112, podając swoje dolegliwości i lokalizację. Natomiast jeśli przebywa się w miejscu, w którym znajdują się inne osoby, należy poprosić o udzielenie pomocy.

Na czym może ona polegać? Przede wszystkim dobrze by było, żeby taka osoba powiadomiła pogotowie o naszych problemach. Uniknie się w ten sposób dodatkowego stresu. Po drugie, należy także poprosić ją o zbadanie tętna, a w przypadku przebywania w domu i posiadania odpowiedniego urządzenia pomiarowego – także ciśnienia krwi. Dobrym pomysłem może być także zwrócenie się z prośbą o odnalezienie i podanie leku, który będzie zawierał w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Znajduje się on np. w popularnej aspirynie. Jak działa kwas acetylosalicylowy? Przeciwdziała on przede wszystkim zlepianiu się płytek krwi, co opóźnia skutki zawału serca dla organizmu. W przypadku stanu zagrożenia życia związanego z zawałem, każda minuta do czasu przybycia karetki jest bardzo cenna.

Zawał serca może doprowadzić do nieprzytomności. W przypadku, gdy taka osoba nie wie jak się zachować, warto jest poprosić ją o to, by dokładnie wysłuchała instrukcji osoby z pogotowia. W szczególności należy zwrócić uwagę na ułożenie w odpowiedniej pozycji na plecach (bez poduszki), czy też kwestie sprawdzania tętna i oddechu oraz udzielenia pierwszej pomocy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, akcja reanimacyjna uratuje życie.

Pierwsze reakcje na zawał są niezwykle ważne. Jeśli wszystkie procedury zostaną zachowane, możliwy jest powrót do normalnego życia nawet po jednym tygodniu, w przypadku, gdy wyniki wszystkich zadań będą dobre. Trzeba się jednak będzie tylko w takim przypadku stosować do wskazówek ze strony lekarzy tak, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnego zawału w najbliższej przyszłości.

2 KOMENTARZE

  1. Samemu trudno rozpoznać objawy zawału serca, zwłaszcza za pierwszym razem. Człowiek się po prostu nie spodziewa, a często nie dopuszcza do siebie myśli, że może mieć zawał serca. Wbrew wszystkim logicznym wskazaniom, to właśnie przed samym sobą najtrudniej się przyznać, że jesteśmy na najlepszej drodze do zawału serca. Wiem to z autopsji, sam tak miałem.

  2. Jak ktoś miał już atak, to rozpozna szybko, że to objawy zawału serca. Zwłaszcza, że przy drugim zawale człowiek już się spodziewa, żeby nie powiedzieć, że czeka na kolejny zawał serca i chce jak najszybciej mieć to za sobą. Bo najgorsza jest ta niepewność, kiedy znowu mnie dopadnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here