Objawy choroby wieńcowej

2
807
Objawy choroby wieńcowej

Określeniem „choroba wieńcowa” określa się niedokrwienie mięśnia sercowego związane z postępującymi zmianami w tętnicach wieńcowych, doprowadzających krew do serca. Prowadzi ona do niedotlenienia mięśnia sercowego i w konsekwencji jego martwicy.

Chorobę wieńcową bardzo często nazywa się chorobą niedokrwienną serca, jest to jednak pojęcie uogólnione i znacznie szersze, obejmuje bowiem wszystkie występujące stany niedokrwienia mięśnia sercowego – nie tylko te spowodowane zmianami w naczyniach wieńcowych. Choroba wieńcowa mieści się oczywiście w definicji chorób niedokrwiennych serca, ale ich utożsamianie wynika z pewnych uogólnień, wprowadzonych do języka potocznego. Jest to zapewne spowodowane faktem, że w 98% przypadków choroba wieńcowa dotyczy najczęściej występującej postaci choroby niedokrwiennej serca, związanej ze zwężeniem lub zatkaniem naczyń wieńcowych.

Objawy choroby wieńcowej

Każdy, kto wie czym jest choroba wieńcowa objawy może rozpoznać natychmiast i bez gruntownych oraz szczegółowych badań. Są one zależne od tego, który typ choroby występuje u pacjenta. Wyróżnia się dwa rodzaje: stabilna choroba wieńcowa lub ostry zespół wieńcowy. Łączy je co prawda taki sam rodzaj bólu pojawiający się w klatce piersiowej, ale różni czas trwania oraz konkretne sytuacje, w których się uaktywnia.

W przebiegu postaci stabilnej, ból pojawia się tylko podczas nagłego, wytężonego lub trwającego dłuższy czas wysiłku fizycznego. Ustępuje on po kilkuminutowym odpoczynku lub po przyjęciu podjęzykowo dawki nitrogliceryny. Postępujący rozwój choroby może jednak znacząco wpływać na ograniczenie codziennej aktywności. Jest to proces stopniowy, ale wyraźnie wyczuwalny i łatwy do zaobserwowania.

Początkowo ból występuje po przejściu ponad 200 metrów lub po wejściu na wyżej niż jedno piętro po schodach w normalnym tempie. Jest to ten moment, który powinien wzbudzić u chorego niepokój i kiedy powinien natychmiast zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, ból staje się coraz silniejszy i ogranicza aktywność coraz bardziej. Jeśli choroba przerodzi się w ostry zespół wieńcowy, ból pojawia się nawet przy najmniejszym wysiłku, a w najbardziej skrajnych przypadkach także podczas odpoczynku oraz w nocy. Charakterystycznym objawem fazy ostrej jest także fakt, że ból w klatce piersiowej pojawia się z coraz większą częstotliwością, jest bardziej intensywny i trwa znacznie dłużej niż podczas postaci przewlekłej.

Jak objawia się choroba wieńcowa?

Jest to bardzo ważne pytanie dla każdego, kto podejrzewa u siebie pierwsze jej symptomy. Objawy choroby wieńcowej są bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne, powinny też budzić najwyższy niepokój. Nie bez przyczyny nazywa się ją także dusznicą bolesną lub dławicą piersiową. Jest to jednak cały zespół objawów, wśród których uczucie bólu w klatce piersiowej jest dominujące, a spowodowane jest niedokrwieniem mięśnia sercowego bez skonkretyzowania przyczyn niedokrwienia.

Ból w klatce piersiowej (zwany dławicowym) jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby wieńcowej. Przez chorych odczuwany jest jako wrażenie ucisku lub silnego uczucia ugniatania w klatce piersiowej. Ponadto określa się go jako piekący lub rozrywający. Jego źródło zlokalizowane jest za mostkiem, ale może też bardzo silnie promieniować w okolice szyi, żuchwy, nadbrzusza lub ramion. Zdarza się także, że ból umiejscowiony jest nadbrzuszu. Pojawia się w warunkach stresu, w trakcie posiłku lub pod wpływem zimnego powietrza – oraz oczywiście podczas wysiłku fizycznego.

2 KOMENTARZE

  1. Na szczęście choroba wieńcowa to jeszcze nie zawał serca. Dlatego jak pojawia się choroba wieńcowa objawy nie mogą być zlekceważone. Trzeba od razu zgłosić się do lekarza i mu… zaufać. To czasem jest najtrudniejsze, ale konieczne.

  2. Akurat tak bym tego nie rozgraniczał. Objawy choroby wieńcowej mogą zwiastować bardzo prędki zawał serca i nie ma co sobie wyliczać, że jeszcze jest nie wiadomo ile czasu. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach tego czasu będzie bardzo mało, albo wręcz wcale, bo choroba wieńcowa może szybko postępować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here