Leczenie zawału serca

2
925
Leczenie zawału serca

Zawał serca to poważne schorzenie. W jaki sposób jest ono leczone i czy taki proces trwa długo?

Zawał serca to niedokrwienie jednej z części mięśnia sercowego. W zależności od tego, jak istotny obszar został uszkodzony, preferowane są zróżnicowane metody leczenia. W niektórych przypadkach możliwe jest tak zwane leczenie zachowawcze. Polega ono na podaniu leków, które są w stanie doprowadzić do rozpuszczenia skrzepu. W taki sposób działa między innymi aspiryna, która w przypadku osób zagrożonych zawałem jest nie tylko środkiem leczniczym, ale również zapobiegawczym. Jeśli aspiryna nie wystarczy, chory powinien wziąć tabletkę nitrogliceryny.

Leczenie zawału serca

Należy pamiętać, że jeśli nawet wyżej podane metody zadziałają, osoba dotknięta zawałem powinna udać się do szpitala. Zbagatelizowanie takiego ataku może być powodem zgonu w przypadku następnego ataku, gdy zniszczeniu ulegnie większa część mięśnia sercowego. Leczenie zawału serca przy pomocy środków farmakologicznych zwykle jest stosowane również w szpitalu. Wiele zależy od tego, jak duży obszar serca został niedokrwiony, jak długo trwał ból w klatce piersiowej i jakie były pozostałe objawy. Nie bez znaczenia są również wyniki przeprowadzonych badań, między innymi EKG.

W przypadku, gdy pojawia się zawał serca leczenie może obejmować również metody inwazyjne, czyli zabiegi chirurgiczne. Najczęściej wykonywana jest tak zwana angioplastyka. Polega ona na umieszczeniu w zablokowanej tętnicy balonika, który ma na celu jej rozszerzenie. Po rozszerzeniu balonik jest wyciągany, ale na jego miejscu umieszczony zostaje stent. To rodzaj niewielkiej rurki, przez którą będzie przepływać krew. Takie rozwiązanie zazwyczaj ratuje życie pacjenta, jednak może nieść ze sobą szereg powikłań. Dlatego najlepiej jest nie dopuszczać do aż takiego rozwoju choroby wieńcowej.

Wyżej podana metoda tak zwanej przezskórnej angioplastyki wieńcowej jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia zawału. Starsze metody polegają na wykonaniu nowej drogi dla krwi, omijając tym samym zatkane naczynie wieńcowe. By było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze pobranie naczynia krwionośnego. Najczęściej wykorzystuje się żyłę lub tętnicę pobraną z nogi. Tego typu metody również niosą ze sobą powikłania, dlatego obecnie lekarze starają się, by tego typu zabiegi były jak najmniej inwazyjne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody endoskopowej, która polega na wykonaniu niewielkich naczyń skóry i wprowadzeniu przez nie narzędzi. Po operacjach tego typu pacjent szybciej dochodzi do siebie. Wykonanie całego zabiegu w ten sposób jest w przypadku leczenia zawału serca niemożliwe, jednak wykorzystuje się tę metodę jako jeden z etapów całej operacji.

Po zawale serca

Leczenie zawału serca nie ogranicza się jedynie do zastosowania środków farmakologicznych czy inwazyjnych zabiegów. Po zawale serca istnieje konieczność zastosowania terapii, która zmniejszy ryzyko wystąpienia ataku w przyszłości. Kuracja ta obejmuje między innymi przyjmowanie tak zwanych statyn, które mają na celu zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi, dzięki czemu nie dochodzi do dalszego zatykania się tętnic. Same leki jednak nie wystarczą, by rzeczywiście realnie zmniejszyć ryzyko zawału. Do tego celu konieczne jest również wprowadzenie zmian w trybie życia.

Lekarz wraz z dietetykiem ustalają pacjentowi nową dietę. Konieczne jest zrezygnowanie z kawy, alkoholu oraz tłustych potraw na rzecz zdrowych warzyw, owoców i chudego mięsa. Niezbędne jest również wprowadzenie nieforsownych ćwiczeń, które mają na celu usprawnienie działania pozostałych naczyń doprowadzających krew do serca.

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie zawału serca to de facto nie leczenie zawału, ale postępowanie, które powinnością jest po zawale. Dla wielu osób będzie to całkowicie zmienione życie i wszystko wywrócone do góry nogami.

  2. A spotkał się ktoś kiedyś z sytuacją żeby podać nitro osobie mającej atak serca? Takie leczenie zawału serca jest często najskuteczniejsze, a każdy lekarz mówi, że przy zawale im szybciej tym lepiej. Ale jak to podawać, gdzie umieszczać, co robić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here