Leczenie choroby wieńcowej

2
560
Leczenie choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa to najczęściej diagnozowana choroba układu krążenia. W Europie występuje średnio u 30 tys. osób na milion mieszkańców. Niestety liczba zachorowań utrzymuje stałą tendencję wzrostową ze względu na coraz większą liczbę czynników ryzyka, pojawiających się u coraz młodszych osób oraz starzenie się społeczeństwa. Rokowania nie są optymistyczne – Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że jeśli czynniki ryzyka nie zostaną ograniczone, liczba zgonów spowodowana chorobą wieńcową wzrośnie do 11,1 mln w 2020 roku (w 2002 roku zanotowano 7,1 mln zgonów).

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Chorobą wieńcową określa się stan niedokrwienia mięśnia sercowego, spowodowany zwężeniem tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w krew. Podstawową przyczyną zmian jest obecność blaszek miażdżycowych. Miażdżyca jest chorobą pojawiającą się już w dzieciństwie i rozwija się przez całe życie. Narastanie blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych spowodowane jest głównie nadmiernym spożyciem cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, jednak w zasadzie wszystkie czynniki ryzyka, powodujące choroby układu sercowo-naczyniowego, jednocześnie są także czynnikami powodującymi rozwój miażdżycy.

Kiedy w ścianie naczynia krwionośnego zaczyna gromadzić się cholesterol, rozpoczyna się proces tworzenia blaszki miażdżycowej. Ściana naczynia przebudowuje się, a następnie degeneruje, przez co tworzące ją komórki zaczynają tracić swoje funkcje biologiczne. Dochodzi do przerostu (zazwyczaj w postaci koncentrycznej), przez co światło naczynia ulega zwężeniu. Blaszka miażdżycowa narasta, zmieniając swoją strukturę, włóknieje i wapnieje. Może ona całkowicie zamknąć naczynie krwionośne, ale nie jest to jedyne zagrożenie. Pęknięciu może ulec jej powierzchnia, istnieje poważne ryzyko powstania skrzepliny i oderwania się jej lub fragmentu blaszki, co prowadzi do zamknięcia innych naczyń krwionośnych.

Leczenie choroby wieńcowej

Jeśli daje o sobie znać choroba wieńcowa leczenie należy podjąć natychmiast po zdiagnozowaniu. Symptomy są łatwo dostrzegalne i bardzo charakterystyczne. Początkowo choroba przyjmuje postać stabilną i daje o sobie znać silnym bólem w klatce piersiowej (dusznica) podczas spaceru nawet na niewielkich dystansach w normalnym tempie. Jeśli nieleczona choroba wieńcowa przejdzie w fazę ostrą, ból pojawia podczas niewielkiego nawet wysiłku fizycznego, niekiedy także w trakcie spoczynku. Jest tak intensywny i dokuczliwy, że chory musi znacznie ograniczyć swoją aktywność fizyczną.

W diagnozowaniu choroby wieńcowej niezwykle istotne jest dokładny wywiad zebrany przez lekarza oraz badania dodatkowe: EKG, badania tzw. enzymów sercowych i EKG, czyli echokardiografia. Niekiedy wykonuje się także koronarografię, czyli uwidocznianie tętnic wieńcowych przy użyciu promieni rentgenowskich po wprowadzeniu kontrastu.

Jak leczyć chorobę wieńcową?

Leczenie choroby wieńcowej opiera się głównie na wyeliminowaniu czynników ryzyka oraz regularnym przyjmowaniu leków. W procesie leczenia niezwykle istotna jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Pacjent musi przejść na zdrową dietę, rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu i dbać o zachowanie niskiego poziomu cholesterolu frakcji LDL. Powinien także regularnie kontrolować ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Niezwykle istotny jest także wysiłek fizyczny (minimum pół godziny trzy razy w tygodniu).

Czasem konieczne jest leczenie inwazyjne, czyli angioplastyka. Zabieg polega na wprowadzeniu do tętnicy wieńcowej balonika poszerzającego jej światło i wszczepieniu stentu (metalowa sprężynka utrzymująca drożność tętnicy) lub pomostu aortalno-wieńcowego (by-pass).

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków z grupy beta-blokerów, kwasu acetylosalicylowego, leków obniżających stężenie lipidów we krwi, leków metabolicznych i klopidogrelu (po wszczepieniu stentu lub zawale). W razie napadów bólu, doraźnie stosuje się nitroglicerynę podawaną pod język.

2 KOMENTARZE

  1. Poziom cholesterolu przez wielu jest wskazywany jako wręcz ostateczny wskaźnik tego czy konieczne jest leczenie choroby wieńcowej. A według najnowszych badań cholesterol wcale nie jest kluczowy w chorobie wieńcowej, dopóki nie weźmie się pod uwagę podziału na cholesterol HDL i LDL.

  2. A mnie jedna rzecz zastanawia. Skoro wszyscy wiedzą, że będzie tyle milionów chorych na chorobę wieńcową, to dlaczego do jasnej ciasnej żaden rząd nie robi kompletnie nic, żeby temu zapobiec w jakikolwiek sposób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here