Hipotonia ortostatyczna

2
1135
hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna to zaburzenie, które charakteryzuje się spadkiem ciśnienia skurczowego o 30 mm Hg lub więcej, a rozkurczowego o 10 mm Hg w czasie, gdy pozycję zmienia się z leżącej na stojącą. Układ krążenia ma w tym przypadku upośledzoną adaptację do zmiany pozycji ciała.

Jakie są rodzaje hipotonii? Czym objawia się to zaburzenie?

Zaburzenie to dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Pierwotne jest typem niedociśnienia o wciąż niepoznanych przyczynach. Dotyka młodych, drobnych kobiet. Wzmożone objawy można zaobserwować, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niskie lub w czasie upałów. Tym, co może zaognić zaburzenie, jest stres. Negatywny wpływ mają też mała aktywność fizyczna i uwarunkowania genetyczne.

Hipotonia wtórna pojawia się jako skutek różnorodnych chorób. Może być powikłaniem cukrzycy, problemów z tarczycą (niedoczynności oraz nadczynności). Ma także związek z chorobą Addisona, która przed odkryciem potrafi doprowadzić do skrajnie niskiego ciśnienia. Hipotonia wtórna występuje również przy chorobach układu krążenia, odwodnieniu, nadużywaniu alkoholu, a także chorobie Parkinsona i innych neuropatiach autonomicznych. Do hipotonii mogą prowadzić zespół Guillaina, Barrego i Strohla. Poza tym może towarzyszyć zaburzeniom elektrolitowym, hipowolemii, przyjmowaniu leków psychotropowych.

Hipotonia – objawy. Jak zauważyć problem?

Ortostatyczna hipotonia może objawiać się w różnorodny sposób. U niektórych osób występują delikatne symptomy, inni natomiast muszą zmagać się z dość poważnymi zaburzeniami spowodowanymi hipotonią.

Najczęściej spotykane objawy to przede wszystkim zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Osobom dotkniętym tym zaburzeniem ciężko jest utrzymać się na nogach. Może pojawić się także chwilowa dezorientacja. Często u osób cierpiących na hipotonię mają miejsce zaburzenia wzroku, objawiające się ciemnością i mroczkami przed oczami. W niektórych przypadkach występują także omdlenia. Wiele osób cierpiących na hipotonię zmaga się także z bólem karku w pozycji stojącej.

W jaki sposób radzić sobie z hipotonią ortostatyczną? Jak wystrzegać się nasilonych objawów?

Ważne jest, żeby odpowiednio nawadniać organizm. Warto też wystrzegać się wysokich temperatur oraz pomieszczeń, w których panuje zaduch. Istotne jest także, żeby z pozycji leżącej nie wstawać od razu, a na chwilę usiąść. To pomoże uniknąć zawrotów głowy. Dobrym pomysłem okazuje się także kawa, która zawiera kofeinę. Istnieją także leki, które obkurczają naczynia oraz pomagają zatrzymać w organizmie sód oraz wodę. Są jednak stosowane rzadko – podaje się je jedynie wtedy, gdy hipotonia jest bardzo uciążliwa i powoduje częste omdlenia, a tym samym upadki oraz kontuzje. Zalecane jest także noszenie pończoch uciskowych. Pomóc może regularny, delikatny wysiłek fizyczny. Należy jednak być w tym przypadku bardzo ostrożnym.

Szybkie ustąpienie nieprzyjemnych objawów można uzyskać poprzez założenie nogi na nogę oraz uciśnięcie brzucha poprzez zgięcie tułowia. Pomaga również zwiększenie sodu w diecie. Istnieją także ćwiczenia polegające na stawaniu pod ścianą przez około 20 minut. Czas ten może stopniowo ulegać zwiększeniu.

Metody wykrywania hipotonii ortostatycznej

Istnieją dwie metody wykrywania tego zaburzenia. Są to: test aktywny Schellonga, test bierny ortostatyczny. Test aktywny polega na pomiarze ciśnienia tętniczego po około 4-minutowym spoczynku. Kolejnym etapem tego badania jest pomiar ciśnienia po przyjęciu postawy stojącej (co minutę przez trzy minuty). Ostatni element to ponowne zbadanie ciśnienia tętniczego po przyjęciu pozycji leżącej.

Test bierny jest wykonywany na stole pionizacyjnym. Składa się także z trzech etapów. Wykonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego po czterdziestu minutach spędzonych w pozycji leżącej. Kolejny etap to pionizowanie pacjenta do 70 stopni i po dziesięciu minutach sprawdzenie tętna i ciśnienia krwi. Ostatni etap to powrót do leżenia i ponowne zbadanie tych wartości.

Hipotonia tego rodzaju może nie dawać wielu skutków ubocznych. Są jednak osoby, u których objawia się na tyle poważnie, że utrudnia funkcjonowanie. Jeśli dochodzi do częstych omdleń, warto zastosować dodatkową diagnostykę, która pozwoli wyjaśnić przyczynę tak częstych spadków ciśnienia. Istotne jest również zwrócenie uwagi na przyjmowane leki – niektóre z nich mogą znacząco podnosić ryzyko występowania objawów hipotonii. Ważne jest także odstawienie używek – alkoholu i papierosów. Hipotonia ortostatyczna może być niebezpieczna tak, jak hipotonia mięśniowa, dlatego należy zadbać o zmniejszenie jej objawów

2 KOMENTARZE

  1. Hipotonia powinna być leczona pod nadzorem najlepszego specjalisty. Wielu lekarzy naprawdę nie ma większego pojęcia jak leczyć takie zmiany, bo to jest prosta rzecz – na studiach nikt ich tego nie uczy. Dopiero na specjalizacji, ale tylko jak mają szczęście i dobrego mentora.

  2. Najgorsze jest to, że hipotonia ortostatyczna jest taka trudna do zdiagnozowania. Robiliśmy test dwa razy, a lekarz dalej się wydaje niepewny. Nie mówiąc o tym, że nie ma na razie mowy o żadnym leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here