Dusznica bolesna

2
1206
dusznica bolesna

Dusznica bolesna – zwana inaczej dławicą piersiową – to choroba dotykająca zwłaszcza mężczyzn i kobiety po 40. roku życia, chociaż nie jest to regułą. Osoby będące w grupie ryzyka to przede wszystkim te, które są dotknięte chorobami cywilizacyjnymi: miażdżycą, cukrzycą, otyłością, nadciśnieniem i wysokim stężeniem cholesterolu we krwi lub prowadzą niezdrowy tryb życia: nadmiar używek w postaci alkoholu bądź nikotyny, zła dieta, brak aktywności ruchowej, przepracowanie i długotrwały stres. Specyficzną przyczyną duszności bolesnej może być także gwałtowne zimno lub wysiłek fizyczny.

Co to jest dusznica bolesna?

Tym mianem określa się pewien zespół chorobowy, którego bezpośrednią przyczyną jest niewydolność naczyń wieńcowych, powodująca zaburzenia w dopływie do serca tlenu, krwi i wszelkich substancji odżywczych.

Podstawowe objawy dusznicy bolesnej to przede wszystkim duszności (jak sama nazwa wskazuje) i silny ból, który może być zamostkowy lub rozprzestrzeniający się na plecy, lewy bark, głowę i brzuch. Wśród innych symptomów można wymienić kołatanie serca, niepokój, brak tchu, nudności i ogólne osłabienie. Żadnych z tych objawów nie wolno lekceważyć. W przypadku ich wystąpienia konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę i rozpocznie odpowiednie leczenie

Diagnozowanie dusznicy bolesnej

Pierwszym etapem rozpoczynającym leczenie dusznicy bolesnej jest jej zdiagnozowanie. W tym przypadku ważny jest czas, gdyż im szybciej to nastąpi, tym kuracja będzie skuteczniejsza.

Rozpoznanie choroby następuje na podstawie wywiadu z pacjentem (przedstawiającym objawy) oraz przeprowadzonych badań. Wśród nich najważniejsze są:

  • elektrokardiogram (badanie umożliwiające określenie cech niedokrwienia serca),
  • holter (całodobowe monitorowanie pracy serca),
  • echo serca (badanie struktur serca),
  • scyntygrafia serca (badanie umożliwiające wykrycie choroby niedokrwiennej serca).

Badaniem pomocniczym może być tomografia lub rezonans serca. Żadna diagnoza nie może odbyć się bez koronarografii, której celem jest ocenienie stanu tętnic wieńcowych. Uzupełnieniem pełnej diagnostyki są badania laboratoryjne, które określają poziom cukru, morfologię, profil lipidowy czy stężenie kreatyniny. Dopiero na podstawie wszystkich badań lekarz może postawić szczegółową diagnozę i przystąpić do leczenia.

Leczenie dusznicy bolesnej

Leczenie dusznicy bolesnej jest w głównej mierze uzależnione od jej rodzaju, przebiegu i zaawansowania. W zdecydowanej większości przypadków lekarz wdraża leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu preparatów rozkurczających naczynia wieńcowe. Uzupełnieniem terapii jest podawanie leków hamujących proces krzepnięcia, obniżających ciśnienie tętnicze, regulujących skurcze mięśnia sercowego i blokujących kanały wapniowe.

Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to lekarz rozważa przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W tym przypadku najczęściej wykonuje się:

  • angioplastykę naczyń wieńcowych (czyli poszerzenie zmienionych chorobowo tętnic),
  • wszczepienie bajpasów (czyli przeszczepienie części naczynia pobranego od samego chorego).

W skrajnych przypadkach – gdy żadna z metod nie przynosi zakładanego rezultatu – koniecznością może być wykonanie przeszczepu serca. W każdym z tych przypadków niezbędne jest prowadzenie zdrowego trybu życia – zrezygnowanie z używek, stosowanie odpowiedniej diety (najlepiej śródziemnomorskiej), unikanie stresu i wprowadzenie do codziennego życia regularnej aktywności fizycznej.

Dusznica bolesna to choroba niezwykle niebezpieczna, która zlekceważona lub zaniedbana może skończyć się powikłaniami lub śmiercią. W wielu przypadkach jest ostrzeżeniem przed zawałem i znakiem, iż należy zadbać o własne serce.

2 KOMENTARZE

  1. To wcale nie tak, że dusznica bolesna to choroba ludzi starych. Ja mam 31 lat i właśnie zdiagnozowano ją u mnie! Lekarze są w szoku, bo to podobno bardzo rzadki przypadek, ale co z tego, może zrobią ze mnie królika doświadczalnego zamiast mnie leczyć?!

  2. Wszystko zależy od tego ile lat realnie ma Twój organizm, a nie który masz rocznik w dowodzie. To nie ma żadnego sensu, bo wiek biologiczny to całkiem co innego. Nie chcę Cię urazić, ale skoro w tym wieku masz takie choroby jak dusznica bolesna to dochodzi do tego zapewne nieodpowiedni tryb życia, palenie papierosów, nadwaga itd. Ja ma 60 na karku, więc to co innego w tym wieku, ale Ty masz ostatnią szansę, żeby coś zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here