Czym jest choroba wieńcowa?

2
1359
Businessman on blurred background drawing a heart beat sketch

Choroba wieńcowa to jedna z najniebezpieczniejszych chorób, a jej głównym objawem jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej. Wiele osób zastanawia się bardzo często nad tym, czym jest choroba wieńcowa, mając na uwadze stan swojego zdrowia. Najczęściej dotyka ona starsze osoby, jednak biorąc pod uwagę nieodpowiedni sposób odżywiania, może ona również dotknąć bardzo młodych. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to niedokrwienie mięśnia sercowego, które jest związane ze zmianami w tętnicach wieńcowych. Charakteryzuje się ona niedostatecznym ukrwieniem serca i najczęściej ma podłoże miażdżycowe. Krew, która napływa do mięśnia sercowego przez tętnice wieńcowe, jest dla mięśnia sercowego jedynym dostawcą tlenu, dlatego też jej niedobór sprawia, iż komórki wspomnianego mięśnia nie pracują w prawidłowy sposób.

Choroba wieńcowa serca

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, który zlokalizowany jest za mostkiem i może promieniować do żuchwy i szyi. Ból ten nazywany jest dławicowym, ponieważ powoduje odczucie gniecenia oraz ucisku w klatce piersiowej. Najczęściej pojawia się on w czasie stresu, jednak można go również odczuwać podczas wysiłku fizycznego oraz w trakcie spożywania posiłku.

Przyczyny choroby wieńcowej

Główną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca naczyń wieńcowych, ponieważ w ich ścianach odkładają się blaszki miażdżycowe, które upośledzają dopływ krwi do serca. Warto jednak wiedzieć o tym, iż choroba wieńcowa serca może być również wynikiem guzkowego zapalenia tętnic, reumatoidalnego zapalenia stawów, toczenia układowego oraz kiły.

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową dotyczy w szczególności osób, które palą papierosy, zmagają się z otyłością lub zespołem metabolicznym, a także mają podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi, chorują na cukrzycę typu 2 oraz mają problem z nadciśnieniem. Choroba wieńcowa najczęściej pojawia się u mężczyzn, zwłaszcza po osiągnięciu 45 lat, natomiast jeśli chodzi o kobiety, to najbardziej narażone są te, które ukończyły 55 lat.

Rozpoznanie choroby wieńcowej

W celu rozpoznania choroby wieńcowej niezwykle ważna jest konsultacja lekarska, a także wykonanie badania EKG. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie koronografii, czyli badania, które uwidacznia tętnice wieńcowe na ekranie monitora przy zastosowaniu promieni rentgenowskich.

Leczenie choroby wieńcowej

Leczenie choroby wieńcowej polega przede wszystkim na zmniejszeniu czynników ryzyka, a także przyjmowaniu lekarstw przepisanych przez lekarza. Bardzo ważna jest również w tym przypadku zmiana sposobu odżywiania się, rezygnacja z palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, a także rozpoczęcie uprawiania jakiejś aktywności fizycznej. W nieco cięższych przypadkach lekarze decydują się na leczenie inwazyjne, polegające na wprowadzeniu specjalnego balonika, które ma na celu poszerzenie światła tętnicy wieńcowej z wszczepieniem stentu.

Jeśli chodzi natomiast o lekarstwa, to leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego, beta-blokerów, leków metabolicznych lub leków obniżających stężenie lipidów we krwi. Warto również wiedzieć o tym, iż doraźnie w przypadku pojawienia się napadu bólu możliwe jest zastosowanie nitrogliceryny w postaci aerozolu lub tabletki. W sytuacji, gdy objawy nie mijają, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który zapoznając się z przebiegiem choroby, przepisze inne środki.

2 KOMENTARZE

  1. Choroba wieńcowa w Polsce zabija więcej osób niż wypadki samochodowe w ciągu roku. Ale jakoś nikt nie pompuje publicznej kasy w kampanie reklamowe i nie wiadomo co jeszcze. A szkoda.

  2. No bez przesady. Służba zdrowia to jedno z największych obciążeń budżetu, więc nie ma co przesadzać z tym, że niby nic się nie robi. Choroba wieńcowa nie zabija nagle i od razu, nie zabija dzieci, więc cóż – jest niemedialna i tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here