Udar u psa

2
802
chory pies

Okres wysokich temperatur to czas bardzo trudny dla psa. Nasz czworonożny przyjaciel nie jest po prostu do nich przystosowany, Nie potrafi on, tak jak człowiek, tracić nadmiaru ciepła razem z potem. Jedynym sposobem na chłodzenie u psa jest ziajanie, jednak i wtedy również wydziela ciepło, gdyż pracują podczas niego mięśnie. Dlatego podczas upałów powinniśmy zapewnić naszemu czworonogowi maksimum bezpieczeństwa i chronić go przed udarem cieplnym.

Co to jest udar cieplny u psa?

Udar cieplny to stan, który występuje na skutek przegrzania organizmu zwierzęcia. Najgroźniejsze dla czworonogów są pierwsze dni upałów podczas lata. Najbardziej narażone na udar cieplny wśród psów są rasy brachycefaliczne, podatne na choroby układu krążeniowo-oddechowego, krótkowłose, otyłe, stare, szczeniaki, ciemno umaszczone.

Objawy udaru u psa

Udar u psa może pojawić się nagle i mieć bardzo ostry przebieg. Na początku może to być wzrost temperatury nawet do czterdziestu jeden stopni, gwałtowne ziajanie i ślinotok, bardzo przyspieszone tętno, duże pobudzenie, nieregularny oddech, ciemny kolor dziąseł i języka oraz przekrwione błony śluzowe. Później może nastąpić pogorszenie stanu zwierzęcia polegające na pojawieniu się wybroczyn i fusowatych wymiotów, stolca z krwią, krwioplucia, chwiejnego chodu, słabego tętna, zaburzeń świadomości, śpiączki, drgawek, a nawet może dojść do utraty przytomności czy zgonu.

Jak uniknąć udaru cieplnego u psa?

W czasie największych upałów powinniśmy ograniczać aktywność fizyczną zwierzęcia. Należy wychodzić na spacery bardzo wcześnie rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Nie wolno w żadnym wypadku zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie, nawet przy uchylonym oknie. Temperatura w nagrzanym samochodzie jest dużo wyższa niż na zewnątrz i może doprowadzić do strasznej śmierci zwierzaka.

Musimy zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość wody oraz możliwość przebywania w zaciemnionym pomieszczeniu. Należy umożliwić psu kąpiel w jeziorze lub innym zbiorniku wodnym, a gdzie nie ma takiej możliwości, postawić basen z wodą lub dużą miskę. Jeśli pies musi mieć kaganiec, pamiętać należy, aby kupić mu odpowiedni model, który pozwoli mu na swobodne otworzenie pyska, tak by mógł się ochładzać poprzez ziajanie.

Jak udzielić pierwszej pomocy psu z udarem cieplnym?

Udar u psów może wydarzyć się w każdej chwili i musimy być na niego przygotowani. Gdy zauważymy u zwierzęcia jakiekolwiek oznaki udaru cieplnego, powinniśmy bezzwłocznie zawiadomić pomoc weterynaryjną. Do czasu przybycia profesjonalistów możemy jednak udzielić psu pierwszej pomocy.

Jeśli widzimy zagrożonego psa w zamkniętym samochodzie, to mamy pełne prawo zbić szybę, ponieważ ratujemy życie zwierzęcia. Możemy przeprowadzić lub przenieś chorego psa do zaciemnionego, chłodnego miejsca i ułożyć w pozycji leżącej oraz sprawdzić mu błony śluzowe.

Powinniśmy stopniowo ochładzać ciało zwierzęcia, poprzez zawinięcie go w mokry ręcznik i polewać delikatnie zimną wodą. Absolutnie nie wolno stosować zimnych kąpieli, tylko stopniowo wyziębiać organizm.

Należy oczyścić pysk psa ze śliny i podać mu do picia chłodną, niegazowaną wodę w niewielkich ilościach. Woda ma być chłodna, ale nie lodowata. Należy sprawdzać co jakiś czas częstotliwość oddechów i puls czworonoga.

Pies powinien jednak jak najszybciej trafić do lecznicy weterynaryjnej, gdzie podane mu zostaną dożylnie roztwory przeciwdziałające rozszerzającemu się obrzękowi mózgu oraz leki nasercowe. Pies będzie powoli wyprowadzany ze stanu udaru cieplnego i powracał do pełnej sprawności.

2 KOMENTARZE

  1. Trzeba pamiętać żeby pod żadnym pozorem nie od razu chłodzić psa. Bo każdy jak się zorientuje, że to jest udar u psa, to by od razu go lodem obłożył czy do wanny wrzuci, a naprawdę nie można zrobić nic gorszego – w ten sposób można niestety zakończenie Jego żywota jeszcze przyspieszyć! Udar psa powinien powoli być ograniczany przez schładzanie do sensownych rozmiarów, a potem a najlepiej jednocześnie od razu do weterynarza.

  2. Łatwo mówić, ale prawda jest taka, że jak ktoś się zorientuje, że to jest udar u psa – a niewielu się zorientuje – to będzie jednak panika. Mniejsza lub większa, ale jednak panika, a do tego nie powinno się dopuścić, więc lepiej unikać i naprawdę się próbować uspokoić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here