Udar u dzieci

2
545
udar u dziecka

Zbyt długie przebywanie na słońcu podczas upałów może skończyć się przegrzaniem organizmu, odwodnieniem i zaburzeniem funkcjonowania ośrodka termoregulacji. Wystąpi wówczas zespół objawów, zwany udarem słonecznym, na który poza osobami w starszym wieku najbardziej narażone są niemowlęta i kilkulatki. Jak objawia się udar u dzieci, co należy wówczas zrobić i jak się przed nim ustrzec?

Przyczyny udaru u dzieci

W sezonie letnim, gdy temperatury w naszym klimacie przekraczają często 30 stopni Celsjusza, długotrwała zabawa dzieci na powietrzu wiąże się jednocześnie z intensywnym nasłonecznieniem ciała. W efekcie opony mózgowe ulegają przekrwieniu, organizm przegrzewa się, a jego gospodarka widno-lipidowa jest zaburzona.

Objawy udaru u dzieci

Udar u dziecka objawia się szeregiem groźnych symptomów. Zazwyczaj rozpoczyna się dreszczami i bardzo wysoką gorączką, często przekraczającą 41 stopni Celsjusza, a także silnymi bólami i zawrotami głowy, które sprawiają, że dziecko płacze i jest apatyczne. Ponadto maluch wymiotuje, ma nudności i biegunkę, a jego organizm staje się bardzo osłabiony i zmęczony. Skóra przestaje wydzielać pot, dochodzi także do zmniejszenia lub całkowitego zahamowania wydalania moczu. Z biegiem czasu objawy nasilają się na tyle, że mogą wystąpić dodatkowo stany lękowe, zmiany nastroju, halucynacje, brak rozumienia tego, co dzieje się w otoczeniu, utrata pamięci, brak rozpoznawania najbliższych osób, w tym także rodziców. Oczy i ciemiączko ulegają zapadnięciu, oddech jest przyspieszony, a tętno wyższe niż zazwyczaj (nawet do 180 uderzeń na minutę, czyli niemal dwukrotnie więcej niż norma). Udar słoneczny u dzieci jest również przyczyną gorącej, czerwonej, a nawet poparzonej skóry. Często dochodzi również do zaburzenia oddychania, utraty przytomności i śpiączki.

Pierwsza pomoc przy udarze u dziecka

Ponieważ udar słoneczny u dzieci może skutkować wieloma poważnymi powikłaniami, w tym niewydolnością nerek, serca, płuc, wątroby i mózgu, bardzo ważna jest szybka interwencja. Udzielenie pomocy polega na natychmiastowym przeniesieniu i położeniu dziecka w zacienionym miejscu oraz zastosowaniu zimnych okładów na kark i czoło. Schładzanie nie może być zbyt drastyczne, niewskazane jest więc oblanie zbyt zimną wodą czy lodowata kąpiel. Poza kompresami z lodu czy użyciem żeli chłodzących, dobrym rozwiązaniem jest też zdjęcie dziecku ubrania i owijanie jego ciała mokrym prześcieradłem lub ręcznikiem (początkowo moczonym w letniej, a potem coraz chłodniejszej wodzie). Nie należy doprowadzać do nagłego obniżenia gorączki do wartości poniżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli w pobliżu znajduje się wiatrak lub wentylator, również można go zastosować.

Warto także podać coś do picia. Udar u dziecka to tak groźna sytuacja, że bez wahania należy wezwać pogotowie. Jeśli dziecko jest przytomne należy stale kontrolować jego stan do momentu pojawienia się pomocy medycznej. Gdy dojdzie do bezdechu i braku przytomności – trzeba zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zapobieganie udarom u dzieci

Udar słoneczny u dzieci to szereg bardzo niebezpiecznych i nieprzyjemnych dolegliwości. Warto zatem przed wyjściem na upał odpowiednio zabezpieczyć dziecko. Przede wszystkim należy poszukać zacienionego miejsca, do którego dociera jak najmniej silnych promieni słonecznych (świetnie sprawdzi się parasol czy namiot). Obowiązkowo należy nałożyć dziecku na głowę czapeczkę, chustkę lub kapelusz, trzeba także zadbać o ochronę jego karku, zaś na skórę całego ciała nałożyć krem lub balsam z filtrem. Jeśli dziecko aktywnie się bawi, warto dopilnować, by co jakiś czas odpoczęło w cieniu, zregenerowało siły i uzupełniło płyny.

2 KOMENTARZE

  1. Na szczęście w naszym klimacie udar u dzieci zdarza się niezmiernie rzadko, ale łatwo można się zmylić, wyjeżdżając gdzieś z maluchem. Zwłaszcza wtedy, gdy jest duży skok temperatur i jedziemy np. do Egiptu gdy w Polsce jest jesień. Dzieci najbardziej odczuwają taką różnicę, więc trzeba jak najszybciej zareagować i wytłumaczyć, że nie mogą od razu cały dzień bawić się na słońcu.

  2. Uważaj, uważaj, żebyś się nie zdziwił! W Polsce północnej ostatnio takie upały, że nie wiadomo gdzie się schować. Jak u nas jest 25 stopni i ciężko dorosłym, to udar u dzieci jest jeszcze bardziej możliwy, nie mówiąc już o małych dzieciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here