Udar słoneczny

2
1010
słońce

Udar cieplny, bo tak inaczej nazywa się zwykle udar słoneczny, kojarzy się bardzo często z krajami, w których panują wysokie temperatury, a klimat jest gorący. Tymczasem do udaru słonecznego może dojść także w Polsce i to niekoniecznie w upalne dni. Co zatem warto wiedzieć o udarze słonecznym?

Udar słoneczny – ile trwa i jak powstaje

Udar słoneczny to zespół objawów, które pojawiają się przy nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Mówiąc prościej – do udaru dochodzi, gdy organizm ludzki przegrzeje się z powodu zbyt wysokiej temperatury. Najczęściej o udarach mówi się w kontekście przegrzania w czasie upałów, jednak do udaru może dojść także w zamkniętym pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura.

Najpopularniejszymi objawami, świadczącymi o pojawieniu się udaru cieplnego, są: ból głowy połączony z zawrotami oraz zaczerwienie lub nawet poparzenie skóry. Jeśli do udaru doszło z powodu zbyt długiego przebywania na słońcu, dochodzą do tego wymioty lub nadmierna potliwość, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Bardzo często dochodzi także do zachwiania gospodarki elektrolitowej.

Jeśli do wymienionych objawów doda się także bardzo wysoką temperaturę, przekraczającą 40 stopni, należy podjąć szybkie działania, zmierzające do obniżenia temperatury ciała i uzupełnienia płynów w organizmie. Czas trwania udaru zależy od podjęcia czynności, zmierzających do obniżenia temperatury ciała oraz od interwencji lekarskiej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Udar słoneczny u dziecka – jak mu zapobiec

Na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci, które w ciepłe słoneczne dni przebywają na zewnątrz. W tym przypadku ważne są działania zapobiegawcze, bowiem udar u dziecka może doprowadzić do zmian w mózgu, a jeśli do udaru dojdzie w zamkniętym samochodzie – jego konsekwencją może być nawet śmierć dziecka.

Latem i w słoneczne dni, gdy wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa, nie powinno się w nich zostawiać dzieci. W czasie podróży samochodem warto sięgnąć po dodatkowe ochronne folie, które po zamontowaniu na szybie mają zminimalizować działanie promieni słonecznych. Warto również pamiętać, o zasadzie, aby nie zostawiać dziecka w samochodzie, nawet przy mniejszym nasłonecznieniu, bowiem wnętrze wszelkich pojazdów dość szybko się nagrzewa, co również sprzyja udarom cieplnym u dzieci.

Sposoby zapobiegania udarom

Większość sposobów na uniknięcie udaru cieplnego to sposoby uniwersalne, z których korzystać mogą dorośli i dzieci. Przy największych upałach należy zrezygnować z pracy fizycznej oraz przebywania na słońcu pomiędzy godziną 11 a 15, a więc w czasie, gdy działanie słońca jest największe. Szczególnie u dzieci ważne jest przykrywanie głowy oraz nakładanie kremów z wysokim filtrem, który zahamuje działanie promieni słonecznych, chroniąc jednocześnie skórę przed poparzeniami.

Istotnym elementem zapobiegania przegrzaniu jest także regularne nawadnianie organizmu, a więc picie wody. Jeśli natomiast dojdzie już do udaru, chorego należy szybko przenieść do zacienionego pomieszczenia, gdzie należy schłodzić jego skórę, stosując zimne okłady na twarz i ciało, dopóki temperatura ciała nie obniży się do jakichś 38 stopni. Chorego z udarem cieplnym należy położyć, jednocześnie należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, a jego ubranie należy zdjąć lub rozluźnić, aby poprawić krążenie. Najlepszym sposobem na uzupełnienie elektrolitów jest sięgnięcie po chłodną osoloną wodę lub wodę mineralną z dużą zawartością minerałów. Jeśli takie leczenie nie przynosi zamierzonych efektów, należy skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

2 KOMENTARZE

  1. Pamiętajcie, że udar słoneczny powoduje nie tylko długie wystawianie na słońce. Trzeba przede wszystkim zasłaniać głowę, to wiadomo, ale też jak najwięcej pić – i to wody, bo ona nawadnia organizm, a nie np. coli, bo wbrew pozorom, przez nią się tylko odwodnicie i udar słoneczny będzie miał „łatwiej”.

  2. To prawda, cola wcale nie nawadnia organizmu, zresztą tak samo jak kawa. Kawą się nie napijesz, bo kofeina nie tylko odwadnia, ale też wyjaławia organizm. Dlatego nie można z nią przesadzać przede wszystkim podczas lata, bo wtedy o udar słoneczny będzie znacznie łatwiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here