Udar niedokrwienny

2
1060
udar niedokrwienny

Jednym z głównych skutków zaburzeń naczyń krwionośnych mózgu jest udar. Choć lekarze wymieniają kilka jego typów, zdecydowanie najbardziej powszechny jest udar niedokrwienny, obejmujący aż 8 na 10 przypadków. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest udar niedokrwienny mózgu

Gdy światła naczyń krwionośnych mózgu zwężą się lub zamkną i powstanie w nich zator czy zakrzep, wówczas krew nie ma możliwości swobodnego dotarcia do określonych obszarów i następuje zawał mózgu, czyli inaczej mówiąc – udar niedokrwienny.

Narażeni są na niego przede wszystkim ludzie starsi, choć może zdarzyć się również u dzieci. Znacznie częściej dotyczy mężczyzn, sprzyjają mu również czynniki genetyczne, a także palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, otyłość i ciąża. Na udar mózgu niedokrwienny wpływ może mieć nadciśnienie, miażdżyca, migotanie przedsionków serca, zaburzenia krzepnięcia krwi i zawał serca.

Objawy udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny często zaczyna się tzw. małym udarem (przemijający atak niedokrwienny), którego symptomy trwają nie dłużej niż 24 godziny, jednak zazwyczaj po jakimś czasie wracają w cięższej postaci, dlatego istotne jest szybkie rozpoznanie objawów i natychmiastowa reakcja. Pacjent przede wszystkim ma porażoną jedną część ciała i znacznie ograniczone możliwości ruchowe. Jego chód jest chwiejny i brakuje mu koordynacji, często dochodzą do tego nudności i bóle głowy. Zmiany następują również w obrębie twarzy.

Charakterystyczne jest opadanie powiek lub kącika warg oraz problemy z przełykaniem i mówieniem. Poszkodowany nie jest w stanie zrozumiale się wypowiadać, nie potrafi wyrazić własnych myśli, może mieć omamy. Pytany o proste rzeczy (własne imię, nazwanie jakiegoś przedmiotu), nie udzieli odpowiedzi. Traci także gwałtownie umiejętność liczenia, pisania, czytania. Udar niedokrwienny mózgu może przejawiać się również zaburzeniami świadomości i problemami z prawidłowym widzeniem. Wymienione objawy mogą pojawiać się pojedynczo lub razem.

Ważne jest, by wszystkie symptomy jak najszybciej rozpoznać i nie pomylić ich z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami, jak migrena czy zatrucie. Udar niedokrwienny mózgu wymaga bowiem szybkiej opieki medycznej. Chory nie powinien więc leczyć się sam czy liczyć na to, że symptomy wkrótce samoistnie ustąpią. Bardzo ważna jest tu pierwsza pomoc i szybkie wezwanie pogotowia. Absolutnie nie należy podawać poszkodowanemu niczego do picia ani jedzenia. Jeśli nastąpi utrata przytomności i ustanie oddechu, wówczas konieczna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, polegająca na wykonywaniu naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych.

Leczenie udaru niedokrwiennego

Bardzo istotne jest, by po udarze chory trafił do właściwego szpitala, posiadającego odpowiednich specjalistów i sprzęt medyczny, niezbędny w przypadku tego schorzenia. Częstym błędem, mającym wpływ na życie, zdrowie i sprawność chorego, jest przewiezienie go np. na tzw. internę, zamiast na oddział udarowy, dostosowany do diagnostyki i leczenia tego typu przypadków.

Pacjent powinien odbyć szereg badań, przede wszystkim tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, dzięki którym można stwierdzić, czy nastąpił udar mózgu niedokrwienny czy może krwotoczny, co jest istotne w dalszym postępowaniu. Poza leczeniem często niezbędna jest również rehabilitacja, pozwalająca pacjentowi dojść po całym zdarzeniu do możliwie największej sprawności. Rozpoczęcie jej powinno nastąpić jak najszybciej, jednak nigdy nie ma gwarancji powrotu do pełnej formy.

2 KOMENTARZE

  1. Mój dziadek miał udar niedokrwienny i nikt o tym nawet nie wiedział. Dopiero potem się okazało, jak sobie robił badania przy innej okazji. Okazuje się, że to jest tak, jak z zawałem serca – można przejść udar niedokrwienny i w niektórych przypadkach nawet o tym nie wiedzieć. Ale lekarze mówią, że jest to bardzo rzadkie.

  2. To jest tak rzadkie, że aż trudno w to uwierzyć. Udar niedokrwienny praktycznie zawsze wiąże się z szybkim dostarczeniem do lekarza i pierwszą pomocą, a nie jakimiś badaniami tydzień po wszystkim. Tak dobrze to nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here