Udar mózgu

2
786
ilustracja mózgu

Choć udar mózgu kojarzy się z jedną chorobą, to w rzeczywistości za udarem stoją różne przyczyny. Z tego powodu udar mózgu może być udarem niedokrwiennym lub krwotocznym. Dwa rodzaje udaru sprawiają, że także samo leczenie oraz rehabilitacja po hospitalizacji mogą się nieco różnić. Czym zatem jest udar móżdżku i czy można w jakiś sposób zapobiegać temu zachorowaniu?

Udar krwotoczny i niedokrwienny

Udar osłabia działanie układu nerwowego, upośledza oddychanie, może wpływać na ciśnienie krwi czy wzrok. Jednak sam udar może mieć różne przyczyny. Za udar niedokrwienny odpowiada powstanie skrzepu w tętnicach, który wraz z krwią przedostał się do mózgu. Gdy skrzep zablokuje w mózgu dopływ krwi, dochodzi do obumarcia części mózgu. Przy udarze krwotocznym w mózgu pęka naczynie krwionośne, doprowadzając w ten sposób do wylewu krwi w mózgu.

W obydwu przypadkach najczęściej nie dochodzi do problemów z ośrodkiem mowy, choć wśród objawów, które poprzedzają udar, bardzo często pojawia się bełkotliwa i niezrozumiała mowa. O udarze może również świadczyć niespodziewany, silny ból głowy, niepewny chód, przypominający chód osoby pijanej. U części pacjentów pojawia się drętwienie kończyn tylko po jednej stronie ciała, podobnie zaburzenia widzenia mogą się pojawić tylko po jednej stronie. Przy udarze krwotocznym może dojść do zatrzymania krążenia, natomiast przy udarze niedokrwiennym często nie ma objawów poprzedzających udar, sam pacjent nie traci również przytomności.

Kto jest narażony na udar pnia mózgu?

Na udar móżdżku może zachorować praktycznie każdy pacjent, jednak duży wpływ na ryzyko zachorowania ma m.in. wiek pacjenta oraz inne choroby, na jakie choruje. Według szacunków ponad 2/3 przypadków udaru zdiagnozowano u osób, które przekroczyły 65. lat. Cukrzyca, wysokie ciśnienie i poziom cholesterolu, ale również choroby serca zwiększają ryzyko pojawienia się udaru mózgu. Zwiększone ryzyko udaru występuje także u osób otyłych, osób palących papierosy i nadużywających alkoholu oraz u osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Jak leczyć udar?

Leczenie udaru zależy od rodzaju udaru. W udarze niedokrwiennym należy zlokalizować skrzep, który trzeba usunąć lub rozpuścić. W tym przypadku pacjentowi podaje się także leki na rozrzedzenie krwi. Leki podawane są pacjentom, u których nie udało się zlokalizować skrzepu. W udarach krwotocznych ważne staje się zatamowanie krwawienia, do którego wykorzystuje się specjalne klipsy, jakimi zamyka się naczynia krwionośne. Zdiagnozowanie rodzaju udaru pomaga w późniejszym leczeniu.

Powikłania udaru mózgu

Po udarze u większości pacjentów pojawiają się zaburzenia węchu i smaku. W skrajnych przypadkach po udarze pacjent wpada w stan wegetatywny, w którym jedynym organem normalnie funkcjonującym jest narządu wzroku. U części pacjentów dochodzi do problemów z poruszaniem się, problemów z oddychaniem czy problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Wczesne rozpoznanie udaru zwiększa szanse na zminimalizowanie powikłań. W przypadku udaru krwotocznego w ciągu 3 godzin od pojawienia się pierwszych objawów pacjent powinien przyjąć leki, powstrzymujące krwawienie. Pojawienie się udar można jednak bardzo szybko rozpoznać, przy czym do jego zdiagnozowania nie są potrzebne żadne skomplikowane czynniki. Wystarczy poprosić chorego, aby spróbował powtórzyć dłuższe zdanie. Mowa bełkotliwa, trudności z wypowiedzeniem zdania może świadczyć o pojawienia się udaru. Podobnie łatwe jest sprawdzenie zdolności motorycznych. Jeśli pacjent uśmiecha się asymetrycznie, nie potrafi również podnieść na zmianę lewej i prawej ręki, może to również świadczyć o udarze.

2 KOMENTARZE

  1. Często udar mózgu jest tak groźny, bo mają go osoby, które nadużywają alkoholu. I potem jest wielkie halo jak ktoś to zlekceważy. I czyj to jest problem? Na pewno nie ratownika, bo on już warzywkiem nie będzie, więc jak pijaczki sobie same robią krzywdę, to niech się nie dziwią, że potem jest kłopot.

  2. Weź się stuknij w głowę i to ostro! Niby skąd masz takie wnioski? Może z własnej wioski? Udar mózgu zdarzyć się może każdemu, także ludziom, którzy alkoholu piją mało, albo w ogóle go unikają. Więc takie domorosłe gadanie to sobie wiesz gdzie możesz wsadzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here