Udar mózgu prawostronny

2
1199
udar mózgu prawostronny

Każdy udar, zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny, może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i bezpośrednio zagrażać życiu człowieka. Rokowania i skutki zależą od kilku czynników. Jednym z nich jest lokalizacja uszkodzonego miejsca. Czym jest udar mózgu prawostronny?

Mózg człowieka jest narządem złożonym z dwóch półkul. Każda z nich odpowiada za określone procesy i funkcje, np. mowę, pamięć, ruch czy zmysły. Co istotne, nerwy ruchowe i czuciowe działają na krzyż, czyli za lewą stronę ciała odpowiada prawa półkula mózgu, natomiast ruchem i czuciem prawej strony kieruje lewa półkula mózgowa. Zatem jeśli u pacjenta zauważalny jest niedowład lewej połowy ciała, oznacza to, że miał miejsce udar prawostronny.

Efekty prawostronnego udaru mózgu

Jakie inne skutki niesie za sobą udar prawej półkuli mózgu? Specjaliści wymieniają tu szereg nieprawidłowości. Jednym z najczęściej spotykanych jest zaburzenie wzrokowo-przestrzenne i percepcyjne. Chory nie dostrzega głębi ani perspektywy, nie potrafi ocenić odległości, nazwać prawidłowo kierunków, nie ma poczucia czasu, myli prawą i lewą stronę. Pojawiają się trudności z podstawowymi umiejętnościami, jak pisanie, czytanie, liczenie. Wielu pacjentów traci orientację w przestrzeni, gubi się w terenie, zdarzają się problemy z odnalezieniem drogi do domu, a nawet w obrębie własnego mieszkania. Ruchy stają się nieskoordynowane, co wpływa na codzienne funkcjonowanie i wykonywanie części czynności. U wielu osób jest to przyczyną nieradzenia sobie choćby z ubraniem się, zawiązaniem sznurówki czy zapięciem guzika.

Zaburzenia pamięci po prawostronnym udarze mózgu

Udar prawostronny mózgu prowadzi także do zaburzeń mówienia i pamięci. Pierwsze z nich dotyczą m.in. prozodii, czyli brzmienia mowy. Osoba po udarze prawostronnym często wypowiada się monotonnie, cicho, bardzo wolno. Zaburzona jest więc intonacja, mowę można porównać do automatu czy robota. Ponadto chory nie umie ocenić emocjonalności wypowiedzi, ani mowy ciała innych osób. Wszystko odbiera bardzo dosłownie, nie rozumie przenośni i metafor, nie wyczuwa aluzji, ironii, ani żartu, nie potrafi również wyciągnąć prawidłowych wniosków z usłyszanej historii. Podczas wypowiedzi może odbiegać od tematu rozmowy, mówić o rzeczach nieistotnych, używać nieodpowiednich (a nawet obraźliwych) wyrażeń, czasem również konfabulować. Także mimika twarzy staje się uboższa.

Z kolei zaburzenia pamięci dotyczą jedynie spraw i wydarzeń aktualnych. Kwestie z przeszłości pacjent doskonale pamięta, często z bardzo wieloma szczegółami. Z tego powodu osoba, którą dotknął udar prawej półkuli mózgu może kompletnie nie pamiętać, z kim rozmawiała poprzedniego dnia, natomiast wspominać historie sprzed dziesiątek lat.

Udar mózgu prawostronny a lewa strona ciała

Zespół pomijania lewostronnego to kolejny skutek uboczny, często rozpoznawany u pacjentów, u których wykryto udar mózgu prawostronny. Polega on na zaniedbywaniu lub zupełnym wręcz ignorowaniu wszystkiego, co znajduje się po lewej stronie ciała. Mogą to być ludzie, przedmioty, bodźce słuchowe, czuciowe i ruchowe – pacjent zachowuje się tak, jakby ich nie było. Dotyczyć to może także jego własnych części ciała, np. lewej ręki lub nogi, a przez to powodować ogromną trudność z wykonywaniem wielu najprostszych czynności życia codziennego, związanych z higieną, jedzeniem, ubieraniem, wychodzeniem z domu.

Udar prawostronny często skutkuje również anozognozją, czyli zaburzeniem o podłożu neurologicznym, który polega na niezdawaniu sobie sprawy z własnej choroby i jej następstw. Prowadzić to może do wielu groźnych sytuacji, szczególnie, gdy chory nie pamięta, że ma sparaliżowaną lewą stronę ciała i próbuje samodzielnie wykonać jakąś czynność.

2 KOMENTARZE

  1. Udar mózgu prawostronny czy lewostronny – przecież to żadna różnica. Ostatnio opublikowano badania naukowe, które dowodzą, że nie ma czegoś takiego jak wykorzystywanie jednej półkuli mózgu. Bez jednej – obojętnie której – nie dalibyśmy rady normalnie funkcjonować. Tak samo jak mitem jest, że wykorzystujemy tylko 10% mózgu.

  2. Bo to jest ściema z tymi półkulami, nieważne czy udar mózgu jest prawostronny czy lewostronny – oba są tak samo groźne i to jedynie do statystyk się liczy która strona, a i tak wielu lekarzy nie wypełnia tych druków, bo mają to gdzieś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here