Udar mózgu lewostronny

2
1190
udar mózgu

Gdyby spojrzeć na statystyki, to udar mózgu jest drugą, czasem trzecią chorobą, która przyczynia się do zgonu pacjentów w Polsce. Każdego roku na tę chorobę zapada nawet 70 tysięcy pacjentów, przy czym w Polsce, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, dużo wyższy jest odsetek zgonów po udarach. Przy średniej zachodnioeuropejskiej rzędu 20%, w Polsce nawet 40% pacjentów umiera w ciągu miesiąca od zdiagnozowania udaru. Jednocześnie duży odsetek pacjentów po udarze staje się osobami niepełnosprawnymi. Czym zatem jest udar mózgu i w jaki sposób można leczyć pacjentów, aby zminimalizować ryzyko powikłań poudarowych?

Udar mózgu lewostronny

U wielu pacjentów dochodzi do udaru krwotocznego albo niedokrwiennego. Statystycznie 80% wszystkich udarów to udary niedokrwienne, które powstają przez skrzep, blokujący naczynia w mózgu. Skrzep może powstać bezpośrednio w mózgu, może również powstać w naczyniach w innej części ciała i wraz z krwią dostaje się do mózgu.

Charakterystyczne dla udaru objawy pozwalają na szybsze zdiagnozowanie schorzenia. U pacjentów z udarem dochodzi do jednostronnych paraliżów ciała, pojawia się silny ból głowy oraz problemy z mową. To właśnie bełkotliwa mowa, ale również problemy z wyartykułowaniem prostych zdań charakteryzują udar lewostronny. Lewa półkula mózgu odpowiada za działanie prawej strony ciała, zatem po udarze lewostronnym pacjent może mieć problem z poruszaniem prawą ręką i nogą. Przyjmuje się także, że lewa półkula odpowiada – u osób praworęcznych – za umiejętności językowe, ale również za zdolność czytania, pisania czy rozumienia.

Najczęstsze problemy z mową

Udar lewej półkuli mózgu może prowadzić do różnych problemów, związanych bezpośrednio z mową. Według lekarzy u 80% pacjentów po udarach dochodzi do problemów, związanych z mówieniem. Trudności z mówieniem mogą być wynikiem fizycznego uszkodzenia narządu mowy, co charakteryzuje dyzartrię. W tym przypadku często pomagają ćwiczenia języka i ust, aby rozruszać poszczególne części narządu mowy. Jeśli natomiast doszło do przemieszczenia narządu, wówczas sprawdzają się masaże, które jednocześnie działają rozluźniająco na mięśnie klatki piersiowej i pomagają we właściwym umieszczeniu krtani czy tchawicy. Dyzartria jest jednak groźna z powodu zakrztuszeń w czasie jedzenia. Dużo bardziej skomplikowana jest afazja, która prowadzi do problemów z komunikowaniem się z otoczeniem ze względu uszkodzeń mózgu, do jakich doszło w czasie udaru.

Różne rodzaje afazji

Afazja odpowiada za problemy z mówieniem, pisaniem, czytaniem i rozumieniem, co jest silnie związane z umiejscowieniem uszkodzeń w mózgu. Lekarze neurolodzy rozróżniają trzy rodzaje afazji, które mogą występować u pacjentów pojedynczo lub występują jako kombinacja różnych objawów w afazji mieszanej. Afazja sensoryczna, zwana również afazją czuciową, bywa kojarzona z całkowitym brakiem mowy. Najczęściej jednak pacjent nie rozumie tego, co się do niego mówi.

W afazji motorycznej, czyli ruchowej, pojawiają się problemy z wyartykułowaniem określonych dźwięków czy brakiem możliwości wypowiedzenia dłuższych fraz. Z kolei afazja amnestyczna kojarzy się z trudnością nazywania określonych przedmiotów, choć jednocześnie pacjent ma świadomość, do czego służy dany przedmiot lub jak się nim należy posługiwać. U części pacjentów dochodzi do afazji całkowitej, gdy pacjent nie mówi i nie rozumie tego, co się do niego mówi. Samo leczenie afazji jest długotrwałym procesem i obejmuje liczne ćwiczenia logopedyczne, które rozpoczynają się od ćwiczeń narządu mowy, a kończą się na czytaniu z przeciąganiem samogłosek.

2 KOMENTARZE

  1. Udar mózgu lewostronny można łatwo poznać po tym, że osoba, która go ma, nie potrafi się wysłowić. I nie chodzi o to, że zapomina słów, ale po prostu bełkocze, gada jak małe dziecko i nie wiadomo o co chodzi.

  2. Dlatego to najlepszy test na lewostronny udar mózgu. Niech ktoś kto ma objawy przeczyta na przykład witrynę sklepową czy kawałek ulotki. Problem w tym, że pijak też będzie nieskładnie mówił

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here