Udar krwotoczny

2
1232
udar krwotoczny

Gdyby przejrzeć statystyki chorób, które najczęściej powodują zgony wśród polskich pacjentów, ścisła czołówka składa się z nowotworów, chorób serca (głównie zawałów) oraz z udarów. Według lekarzy każdego roku nawet 70 tysięcy pacjentów zapada na udar mózgu, przy czym może to być zarówno udar krwotoczny, jak i udar niedokrwienny. Który z udarów jest bardziej niebezpieczny i co to jest udar mózgu w ogóle?

Udar mózgu

Wielu pacjentów zastanawia się, czym jest udar mózgu, zwłaszcza że sami lekarze wskazują udar krwotoczny, jak i udar niedokrwienny. Udarem nazywa się miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, przy czym do takich zaburzeń musi dojść nagle.

Przy udarach najważniejszym czynnikiem jest czas. To od szybkiego rozpoznania udaru oraz rozpoczęcia leczenia zależy, czy pacjenci powrócą do wcześniejszych aktywności, czy może umrą na skutek powikłań. Szybka diagnoza pozwala na zminimalizowanie skutków udaru.

Za problemy z krążeniem krwi w mózgu odpowiada zarówno wylew krwi do mózgu z powodu pęknięcia naczynia (taki udar nosi nazwę udaru krwotocznego) lub z powodu skrzepu, jakie przedostał się wraz z krwią do mózgu (w przypadku udaru niedokrwiennego). Mimo że bezpośrednie powody udaru są nieco inne, to już pierwsze objawy udaru są dość zbliżone, a od ich rozpoznania zależy szybkość odpowiedniej diagnozy i hospitalizacji.

Udar krwotoczny mózgu

Choć udar niedokrwienny jest bardziej powszechny, bo diagnozuje się go u 80% pacjentów z udarem, to jednak udar krwotoczny ma zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Pierwsze objawy udaru, a więc silny ból głowy, wrażenie paraliżu jednej strony ciała, ale także problemy z mówieniem, gdy mowa staje się bełkotliwa i niewyraźna, to najczęstsze objawy, które pozwalają na zdiagnozowanie udaru. U chorych z udarem krwotocznym bardzo często dochodzi do utraty przytomności.

Rozpoczęcie leczenia w przypadku udaru krwotocznego rozpoczyna się od lokalizacji pękniętego naczynia i jego operacyjnego zamknięcia. Te działania powinny być wykonane możliwie jak najszybciej, bowiem już po 5-6 godzinach od udaru dochodzi w mózgu do nieodwracalnych zmian, a w przypadku pacjentów po udarze krwotocznym może dojść także do śmierci. W ciągu pierwszej doby po udarze rozpoczyna się rehabilitację, która obejmuje terapię mowy, neuropsychoterapię z leczeniem problemów psychicznych po udarze, ale także typową rehabilitację, która jest konieczna przy problemach z poruszaniem się.

Kto może zachorować na udar

Zachorowaniom na udar sprzyja wiele czynników. Prawie 70% pacjentów spośród wszystkich pacjentów z udarem to osoby, które przekroczyły 65. rok życia, choć same udary mogą się pojawić także u osób po 30. roku. Zachorowaniu na udar sprzyjają niektóre choroby, na jakie może chorować pacjent. Ryzyko udaru wzrasta u osób, które chorują na cukrzycę, otyłość czy nadwagę, ale również u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem czy z zawyżonym poziomem cholesterolu. Ryzyko udaru jest większe u osób, które sięgają po leki sterydowe czy u kobiet stosujących antykoncepcję doustną.

Duży wpływ na powstanie udaru ma również dieta i tryb życia pacjenta. Dieta zawierająca zbyt dużo sodu i produktów zwierzęcych zwiększa ryzyko zachorowania, jednocześnie ryzyko powstania udaru rośnie u pacjentów palących papierosy oraz pijących zbyt dużo alkoholu. U niektórych pacjentów, którzy zachorowali na udar, wcześniej przeszli mikroudary lub też w ich rodzinie zdiagnozowano tę chorobę, ryzyko znacznie wzrasta. Na udary częściej chorują kobiety, które przeszły menopauzę przed 45. rokiem życia, stosujące hormonalną terapię zastępczą czy też u których stwierdzono powikłania pociążowe.

2 KOMENTARZE

  1. Udar krwotoczny to inaczej wylew i jest dużo bardziej groźny niż udar niedokrwienny. Na szczęście jest też znacznie rzadszy, ale jak już się zdarzy, to często zmiany są nieodwracalne i żadna rehabilitacja nie pomoże.

  2. To tak lekarz mówią, że jest rzadszy, żeby nie siać paniki, a jak jest w rzeczywistości to nikt nie wie. W moim otoczeniu jakieś pół na pół się słyszy, że mają udar krwotoczny mózgu i ten niedokrwienny. I nie jestem w jakimś górniczym konglomeracie czy nie wiadomo co jeszcze. Normalne miasto, normalna ekipa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here