Udar cieplny

2
830
udar słoneczny

Latem, gdy temperatura powietrza bywa naprawdę wysoka, łatwo doprowadzić do przegrzania organizmu, zaburzenia jego wewnętrznej termoregulacji i odwodnienia. To udar cieplny. Jak się przed tym chronić? Co robić, gdy pojawią się objawy udaru cieplnego?

Udar cieplny to ogół dolegliwości, które związane są ze stanem, wynikającym z narażenia ciała na kontakt ze zbyt wysoką temperaturą. Może to dotyczyć jednak nie tylko intensywnego przebywania na słońcu (kończącego się udarem słonecznym), ale także w miejscu o wilgotności powyżej 75% lub w pomieszczeniu, które jest za bardzo nagrzane i kiepsko wentylowane.

Udar cieplny zwykle dotyczy dzieci, seniorów, diabetyków, alkoholików, osób z otyłością oraz przyjmujących niektóre rodzaje środków farmakologicznych. Poza klasycznym udarem cieplnym, wyróżnia się również wysiłkowy udar cieplny, który pojawia się w przypadku nadmiernej, męczącej aktywności fizycznej w gorącym lub wilgotnym środowisku. Przykładem mogą być tu sportowcy, pracownicy budowlani, strażacy, żołnierze w czasie przeprowadzania operacji wojskowych, a także dzieci podczas zbyt intensywnych zabaw ruchowych na podwórku lub na plaży.

Objawy udaru cieplnego

Objawy udaru cieplnego to przede wszystkim ogromne osłabienie oraz silne bóle mięśni i głowy. U chorego, mimo przebywania w wysokiej temperaturze, ustaje wydzielanie potu. Wzrasta tętno, ciśnienie ulega obniżeniu, oddech staje się szybszy i płytszy, natomiast temperatura ciała podnosi się do ponad 40 stopni Celsjusza. Pojawiają się dolegliwości związane z układem pokarmowym w postaci mdłości, wymiotów i biegunki. Skóra, szczególnie na twarzy, początkowo blada, staje się mocno zaczerwieniona, a do tego gorąca i sucha.

Objawy udaru cieplnego obejmują również symptomy typowo neurologiczne, jak zawroty głowy, halucynacje, omamy, mroczki przed oczami, zaburzenia przytomności. Poszkodowany majaczy, bełkocze, nie rozumie innych osób. Pojawia się dezorientacja, nieskoordynowane ruchy, często zaburzenia widzenia, zmiany nastroju i poczucie lęku. Może dojść do utraty przytomności, bezdechu lub śpiączki.

Postępowanie w przypadku udaru cieplnego

Udar cieplny może wywołać szereg negatywnych skutków. Wymienić wystarczy tu wszelkie dolegliwości układu krążenia (m.in. arytmia serca), ostrą niewydolność oddechową, zaburzenia pracy nerek i wątroby, uszkodzenia mózgu, a niekiedy także udar niedokrwienny mózgu i śmierć.

Bardzo istotne jest więc zapobieganie problemowi i unikanie przebywania w nagrzanych lub zbyt wilgotnych miejscach, regularne picie wody, rezygnacja z alkoholu i odpowiednie ubieranie się, adekwatne do warunków. Z tego powodu niezwykle ważne jest, by w momencie, gdy nastąpi udar cieplny objawy zostały natychmiast wychwycone i nastąpiła odpowiednia reakcja. Chodzi tu oczywiście o udzielenie pomocy osobie poszkodowanej, polegające na umieszczeniu jej w chłodnym pomieszczeniu, a także stałym nawadnianiu doustnym za pomocą chłodnych napojów. Najlepiej sprawdza się tu woda niegazowana, jak również soki, kompoty i napoje izotoniczne (ale nie energetyczne, które zawierają niebezpieczną w tej sytuacji kofeinę). Należy również zdjąć poszkodowanemu odzież i zastosować zimne okłady.

Jeśli objawy są cięższe, niezbędna jest pomoc specjalisty. Po wezwaniu pogotowia, należy kontrolować stan chorego i ochładzać jego ciało w taki sposób, by temperatura ciała nie spadła poniżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli dojdzie do utraty przytomności, trzeba ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a w przypadku braku oddechu – rozpocząć resuscytację. Leczenie udaru cieplnego polega przede wszystkim na dożylnym przyjmowaniu zimnych płynów nawadniających oraz zbijaniu wysokiej gorączki. Rokowania są optymistyczne, pod warunkiem szybkiej reakcji na pojawienie się stanu chorobowego.

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że o tym piszecie, bo większość ludzi myśli, że jest tylko udar słoneczny i jak nie ma słońca, to dla nich nie ma zagrożenia. A tymczasem jest zupełnie inaczej, bo udar cieplny jest groźniejszy. Jego objawy są tak samo intensywne jak przy słonecznym, tylko że mogą pojawić się nagle i niespodziewanie.

  2. W pewnym sensie udar słoneczny i udar cieplny to są tożsame rzeczy, bo są te same struktury zaatakowane i objawy są praktycznie identyczne. Unikać gorąca i nie dziwić się, że ludziom nie chce się pracować jak jest tak bardzo ciepło – bo to naprawdę do niczego dobrego nie prowadzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here