Rehabilitacja po udarze

2
628
rehabilitacja

Udar mózgu jest poważnym schorzeniem, na jakie w Polsce każdego roku choruje nawet 75 tysięcy osób. Pod względem liczby zgonów z powodu choroby, udar zajmuje trzecie miejsce – wyprzedzają go jedynie choroby nowotworowe oraz zawały serca. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się udar mózgu Rehabilitacja oraz podjęte odpowiednio wcześniej leczenie pomagają w powrocie do stanu sprzed choroby. Według statystyk, odpowiednio poprowadzone leczenie daje szansę co drugiemu pacjentowi po udarze na powrót do poprzednich aktywności. Jak zatem powinna wyglądać rehabilitacja po udarze mózgu?

Udar krwotoczny a udar niedokrwienny

Na zachorowalność na udary wpływają różne choroby, na jakie cierpi pacjent, ale również jego wiek, tryb życia czy stosowane używki. Pacjenci palący, nadużywający alkoholu, ale również otyli i prowadzący siedzący tryb życia, to jedynie wycinek pacjentów, którzy mogą zachorować na udar.

Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się także osoby chorujące na cukrzycę, z bardzo wysoką krzepliwością krwi, ale także ze zbyt wysokim ciśnieniem czy ze zdiagnozowanym zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Sam udar może być udarem krwotocznym lub udarem niedokrwiennym. W praktyce każdy z udarów może oznaczać uszkodzenie mózgu i problemy z poruszaniem się, jednak nieco inne są czynniki, które bezpośrednio powodują sam udar. Za udar krwotoczny odpowiadają pękające naczynia krwionośne w mózgu, które doprowadziły do wylewu krwi do mózgu. Z kolei za udar niedokrwienny odpowiada skłonność do powstawania skrzepów, które mogą się odrywać od naczyń krwionośnych i przedostawać do mózgu, blokując dopływ tlenu do mózgu.

Rodzaj udaru a podjęte leczenie

W zależności od czynnika, jaki doprowadził do powstania udaru, podejmowane są pierwsze działania, które zwiększają szansę na całkowite wyleczenie. Według statystyk, odpowiednio szybko podjęte leczenie może oznaczać całkowite wyleczenie co drugiego pacjenta. Jednak leczenie należy rozpocząć maksymalnie 2-3 godziny po powstaniu udaru. W przypadku udaru krwotocznego należy zlokalizować pęknięte naczynie krwionośne, aby je zamknąć specjalnymi klipsami i powstrzymać dalsze krwawienie. Z kolei w udarze niedokrwiennym istotne jest usunięcie skrzepu, co można osiągnąć poprzez operacyjne usunięcie skrzepu lub przez dożylne podanie leków na rozrzedzenie krwi.

Rehabilitacja po udarze

Oprócz bezpośrednich działań, związanych z naczyniami krwionośnymi, a więc bezpośrednią przyczyną powstania udaru, równie ważna jest rehabilitacja. Pierwsze działania, pomagające w odzyskaniu sprawności sprzed udaru, należy podjąć w ciągu 24 godzin, zatem w czasie, gdy pacjent znajduje się na oddziale udarowym.

Kolejne działania podejmowane są w ramach rehabilitacji, która powinna trwać od 3 do 6 tygodni. Rehabilitacja jest bardzo ściśle uzależniona od problemów, jakie po udarze powstały u pacjenta. U niektórych konieczna staje się terapia mowy, fizjoterapia czy neuropsychoterapia, które mogą być wspierane przez masaże i regularne ćwiczenia, przywracające zdolność samodzielnego poruszania się. Przy problemach z jedzeniem i mówieniem, które mogą być efektem przesunięcia tchawicy i przełyku po udarze, konieczne są masaże. Natomiast problemy z mową mogą mieć różne źródło – w dyzartrii doszło do uszkodzenia fizycznego aparatu mowy, natomiast w afazji problemy z mową mają źródło w uszkodzeniach mózgu. Przy afazji konieczna jest długotrwała terapia z pomocą logopedy, można także sięgnąć po specjalistyczne oprogramowanie, które pomoże w ćwiczeniu wymowy.

2 KOMENTARZE

  1. Fajnie się czyta, ale rehabilitacja po udarze jest żmudna i może trwać naprawdę przez wiele, wiele miesięcy. Nie to jest jednak najgorsze, bo nie jesteśmy dziećmi i mamy cierpliwość, ale i święty by ją stracił, jak po pół roku nie ma żadnych, ale to naprawdę żadnych zmian na lepsze a rehabilitantka mówi, że tak się zdarza często i trzeba ćwiczyć i czekać…

  2. Nikt ci nie obieca, że rehabilitacja po udarze będzie miała jakiekolwiek wyniki. Nie ma żadnej gwarancji w tym przypadku. Udar może często nawet nie wydawać się rozległy, a praktycznie nic się nie cofnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here