Przyczyny udaru mózgu

2
482
geny

Wielu pacjentów doskonale wie, jak poważną chorobą jest nowotwór czy zawał serca. To właśnie te choroby powodują każdego roku najwięcej zgonów wśród pacjentów. Jednak już na trzecim miejscu pod względem śmiertelności znajduje się udar mózgu Przyczyny, jakie stoją za tą chorobą, są bardzo różne. Czasem na udar chorują osoby w określonym wieku, które dodatkowo cierpią na nadciśnienie lub chorują na cukrzycę. Coraz częściej na udary zapadają osoby młodsze, które zbyt dużo palą czy piją, a jednocześnie prowadzą siedzący tryb życia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny udaru mózgu?

Różne rodzaje udarów

Pacjenci bardzo rzadko rozróżniają udar krwotoczny od udaru niedokrwiennego, jednak ich podział ma bardzo duże znaczenie ze względu na dalsze leczenie. Najwięcej udarów to udary niedokrwienne, czyli wszelkie udary, spowodowane przez zakrzepy powstające w naczyniach krwionośnych, które odrywają się i przedostają się aż do mózgu. Taki zakrzep może się znaleźć w dowolnej części mózgu, a jego obecność oznacza, że mózg będzie obumierał ze względu na zbyt mały dostęp tlenu.

Według statystyk, udary niedokrwienne to 80-85% wszystkich udarów. Taki udar daje się dość łatwo zaobserwować. U pacjentów występują nagłe silne bóle głowy, pojawia się asymetria w uśmiechu i w mimice twarzy, mowa staje się bełkotliwa, a sam pacjent skarży się na niedowład w kończynach po jednej stronie ciała. Oprócz udarów niedokrwiennych, u pacjentów mogą wystąpić także udary krwotoczne, czyli udary wiążące się z pęknięciem naczynia krwionośnego w głowie i wylewem krwi do mózgu. W przypadku takich udarów część pacjentów może nagle tracić przytomność.

Udar – przyczyny zachorowania

Przyczyny udaru mózgu są bardzo różne, przy czym u określonych grup pacjentów ryzyko zachorowania jest większe. Do grup podwyższonego ryzyka zachorowania na udar zalicza się głównie osoby starsze (seniorzy po 65. roku życia to nawet 70% wszystkich pacjentów, którzy zachorowali na udar). Na udar mogą zachorować osoby otyłe i z nadwagą, zwłaszcza gdy ich dieta obfituje w produkty zwierzęce, a sami pacjenci prowadzą mało aktywny tryb życia.

Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu na udar są także zbyt wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca czy za wysoki poziom cholesterolu. Pacjenci palący papierosy oraz nadużywający alkoholu chorują częściej na udar niż ich niepalący rówieśnicy. Według statystyk, pacjent palący zapada na udar nawet 20 razy częściej, niż pacjent niepalący. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się jeśli chory stosuje leki sterydowe, ma zwiększoną krzepliwość krwi czy też jeśli w jego rodzinie pojawiały się udary. Pacjenci po mikroudarach są również zaliczani do grupy zwiększonego ryzyka.

Leczenie udaru

Każdy z udarów leczy się nieco inaczej, bowiem w przypadku udarów krwotocznych konieczne jest zamknięcie naczynia krwionośnego, natomiast w przypadku udarów niedokrwiennych ważne jest rozrzedzenie krwi lub zlokalizowanie i usunięcie skrzepu. Oprócz tego, ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji w możliwie najkrótszym czasie po zdiagnozowaniu udaru. Dzięki rehabilitacji połowa pacjentów wraca do poprzedniej sprawności i nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w życiu codziennym.

Czas w leczeniu udaru jest najważniejszym czynnikiem. Hospitalizacja z podjęciem leczenia w ciągu dwóch, maksymalnie trzech, godzin pozwala na przywrócenie pełnej sprawności. Jednak leczenie podjęte po 5-6 godzinach oznacza, że w mózgu doszło do nieodwracalnych zmian, co dalej oznacza, że taki pacjent może trafić do grupy 20% chorych, którzy po udarze stają się osobami sparaliżowanymi lub nawet umierają.

2 KOMENTARZE

  1. Przyczyny udaru mózgu są dziedziczne. U mnie w rodzinie od TRZECH pokoleń jest udar mózgu po męskiej stronie, a każde kolejne pokolenie żyje dostatniej czyli też zdrowiej. I nieważne, że nie ma już niedoborów, papierosów bez filtra i tak dalej – właśnie mieliśmy kolejny przypadek udaru, na szczęście wszystkie są nie dość głębokie i kończy się gównie na strachu.

  2. To jest właśnie wąskie myślenie, że jak w Twojej rodzinie tak było, to wszyscy tak będą mieć. A tak naprawdę wcale nie musi tak być, bo przecież udar może mieć różne przyczyny i są one na razie tak słabo zbadane, że dopiero się okaże co będzie tak naprawdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here