Pierwsza pomoc przy udarze mózgu

2
795
pierwsza pomoc

15 milionów ludzi każdego roku pada ofiarą udaru. Każdy zdaje sobie sprawę, że udar jest czymś niebezpiecznym. Nie oznacza to jednak, że jest on wyrokiem śmierci, ani też, że musi on kompletnie zniszczyć życie osoby, która padnie jego ofiarą. Na wyleczenie chorego największy wpływ ma… refleks osób, które mu pomagają. Dlatego jeśli podejrzewamy u kogoś udar mózgu pierwsza pomoc powinna nastąpić natychmiast.

Udar – objawy przepowiadające

FAST (Face, Arm, Speech, Time) – taki akronim został stworzony w krajach anglojęzycznych, aby ludzie mogli łatwo zapamiętać jakie są objawy udaru. Istnieje również polska wersja tego skrótu: UDAR (Usta wykrzywione, Dłoń opadnięta, Artykulacja utrudniona, Rozmazane widzenie). Zawarte jest w niej wiele charakterystycznych objawów udaru. U osób z udarem można zauważyć m.in. wykrzywioną, jakby asymetryczną twarz czy niedowład kończyn. Ich mowa jest trudna do zrozumienia i przypomina bełkot, a także mają one problem z chodzeniem czy widzeniem.

Udary z grubsza dzielą się dwa typy: udary niedokrwienne i krwotoczne. Osoba, która udziela pierwszej pomocy nie ma odpowiednich narzędzi, aby stwierdzić, z którym typem ma do czynienia, dlatego zawsze w przypadku udaru powinna po prostu postępować to samo.

Pierwsza pomoc przy udarze mózgu

To co bywa najgroźniejsze w przypadku udarów, to sytuacja, w której układ oddechowy danej osoby przestaje funkcjonować poprawnie. Przypadek taki może nawet zakończyć się śpiączką – dlatego, kiedy ktoś przeżywa udar pierwsza pomoc jest taka ważna.

Od razu należy wezwać pogotowie ratunkowe, wiadomo bowiem, że niezależnie od naszych dobrych chęci, profesjonalna pomoc jest lepsza. Osobę, która przeżywa udar, powinniśmy ułożyć w pozycji dla niej komfortowej, a jeśli traci ona przytomność – w pozycji bezpiecznej. Jeśli osoba przeżywająca udar traci przytomność, należy oczywiście przystąpić do resuscytacji.

Jeżeli jest to możliwe, należy przed przybyciem medyków przygotować dokumentację medyczną chorego (szczególnie informacje na temat leków, jakie przyjmuje). Bardzo pomocne okaże się również zapamiętanie i przekazanie medykom, informacji na temat tego, o której godzinie u chorego pojawiły się objawy. Jeśli ratownicy będą wiedzieli jak długo trwa udar, będzie im dużo łatwiej udzielić odpowiedniej pomocy.

Samoistne ustąpienie objawów

Trzeba pamiętać tez, że jeśli objawy udaru samoistnie ustąpią, niekoniecznie musi to oznaczać dobrą wiadomość. Zdarzają się bowiem przemijające ataki niedokrwienne mózgu. Po ich wystąpieniu ryzyko „normalnego” udaru jest dużo większe.

Pomóż przy udarze mózgu

Tak jak zostało opisane powyżej: udar mózgu nie musi koniecznie oznaczać ani śmierci, ani wieloletniej rehabilitacji, jeśli choremu pomoc zostanie udzielona odpowiednio szybko. Jeśli więc podejrzewamy u kogoś udar – nie wpadajmy w panikę, ale starajmy się jak najszybciej udzielić pomocy wg opisanych powyżej zasad. Istnieje wtedy szansa, ze udar ten okaże się nieco mniej groźny niż byłby w sytuacji, kiedy pomoc nastąpiłaby nieco później.

Warto też pamiętać, że udarowi można w pewnym stopniu próbować zapobiec. Utrzymywanie odpowiedniej kondycji fizycznej, dbanie o jakość spożywanych posiłków, unikanie używek czy stresu – realizacja tych zasad (szczególnie unikania stresu, który jest stałym elementem codziennego życia wielu ludzi) może okazać się trudna, ale na pewno zmniejszy ryzyko udaru. Zasady te powinni wziąć sobie do serca szczególnie ci, którzy mają udary w przeszłości chorobowej członków swojej rodziny – ci ludzie są bowiem na nie najbardziej narażeni.

2 KOMENTARZE

  1. Pierwszą pomoc przy udarze mózgu można sobie darować, bo jedyne co da się sensownego zrobić bez jakiegokolwiek sprzętu, to zadzwonić po pogotowie ratunkowe. No i ewentualnie położyć osobę z udarem, żeby się nigdzie nie walnęła i niczym nie zakrztusiła.

  2. To zawsze zależy od tego jakie ktoś ma umiejętności i doświadczenie. Bo w gruncie rzeczy lepiej zadziałać niż zaniechać, bo wtedy się zrobi ferment całkiem niepotrzebny i nic nie pomożemy, a zawsze możemy komuś nie tylko ulżyć, ale życie uratować jak ma udar mózgu i nikogo nie ma w pobliżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here