Objawy udaru

2
700
objawy udaru

Udar należy do najbardziej groźnych dla zdrowia i życia chorób naczyniowych mózgu. Jego pojawienie się może prowadzić do niepełnosprawności zarówno w sferze fizycznej, jak i umysłowej. O tym, jak bardzo jest niebezpieczny, świadczą statystyki, wedle których jest to jedna z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Jak rozpoznać udar? Jakie są jego przyczyny?

Przyczyny udaru

Udar ma miejsce wtedy, gdy w mózgu dojdzie do zaburzeń przepływu krwi. Jeśli światło tętnicze zostanie zwężone na tyle, że uniemożliwi dostanie się krwi do mózgu, wówczas mówimy o udarze niedokrwiennym. Gdy natomiast dojdzie do pęknięcia naczyń i wylewu krwi do mózgu – mamy do czynienia z udarem krwotocznym.

Na wystąpienie udaru najbardziej narażeni są mężczyźni, osoby w podeszłym wieku, obciążeni genetycznie oraz chorzy, cierpiący na dolegliwości układu krwionośnego. Jak pokazują badania, udar częściej występuje również u przedstawicieli rasy czarnej i żółtej. W Polsce zdarza się ok. 70 tysięcy przypadków w ciągu roku, z czego prawie połowa kończy się niestety zgonem, często wskutek nieświadomości społecznej, związanej z symptomami i sposobem udzielenia pomocy poszkodowanemu.

Objawy udaru

Najbardziej charakterystyczne objawy udaru to drętwienie, a czasem nawet paraliż jednej strony ciała. Pojawiają się zaburzenia równowagi, zachwiania, brak koordynacji, próba chodzenia może przypominać ruchy osoby pod wpływem alkoholu.

Niedowład mięśni w obrębie twarzy i gardła utrudnia połykanie, a przede wszystkim wpływa niekorzystnie na mowę. Często prowadzi także do opadania powieki czy kącika ust. Chory wypowiada się, bełkocząc niewyraźnie, do tego dochodzi również brak rozumienia innych osób, nagła nieumiejętność czytania, pisania, wykonywania poleceń lub odpowiadania na jakiekolwiek, nawet najprostsze pytania.

Objawy udaru mogą dotyczyć także zmysłu wzroku i charakterystycznych zaburzeń, polegających na widzeniu tylko połowicznym. Pojawiają się mdłości oraz – szczególnie w czasie udaru krwotocznego – odczuwanie bardzo mocnego kłucia w obrębie głowy, znacznie silniejszego od typowego bólu, który zdarzyć się może na co dzień. W niektórych przypadkach następuje również omdlenie, napad padaczki i zapadnięcie w śpiączkę.

Jak rozpoznać udar

Udar krwotoczny ma znacznie bardziej gwałtowny przebieg, natomiast objawy udaru niedokrwiennego pojawiają się zazwyczaj nieco wolniej, często pojedynczo i dlatego trudniej je od razu rozpoznać. Symptomy bywają zbieżne z innymi chorobami i dolegliwościami, dlatego wiele osób myli je np. z wystąpieniem migreny czy skutkiem guza mózgu.

U wielu chorych najpierw pojawiają się objawy udaru w formie ostrzeżeń, które już po kilkunastu minutach mogą samoistnie ustąpić, by potem znów zaatakować. Jest to tzw. przemijające niedokrwienie mózgu. W przypadku, gdy wystąpi udar objawy powinny być możliwie najszybciej zidentyfikowane i potraktowane bardzo poważnie, a choremu udzielona natychmiastowa pomoc w postaci ułożenia go w wygodnej pozycji i wezwania karetki. W sytuacji utraty przytomności i jednoczesnego braku oddechu, należy przejść do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ważne, by pamiętać, że każda sekunda może mieć ogromny wpływ na dalsze życie i sprawność osoby, u której doszło do uszkodzeń w obrębie naczyń mózgowych. Pod żadnym pozorem nie można odwlekać wykonania telefonu na pogotowie ani próbować zwalczać objawów na własną rękę. Po przewiezieniu do szpitala lekarz przeprowadza wywiad dotyczący charakterystycznych objawów, a następnie pacjent ma wykonaną tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i pozostałe badania, pozwalające na ustalenie przyczyn udaru.

2 KOMENTARZE

  1. Jak chcecie rozpoznać objawy udaru, to trzeba szybko dać coś do przeczytania osobie, u której podejrzewacie udar. Obojętnie co: może to być bilet, jakiś napis na sklepie. Jak ktoś ma objawy udaru, to będzie miał z tym kłopot i już wiadomo co mówić, jak się zadzwoni na 112.

  2. A jak to obcokrajowiec? To co zrobisz? Przecież nie poznasz czy ma objawy udaru, bo i tak nie przeczyta karty dań w restauracji. A jeszcze jego mowa zagraniczna może być dla Ciebie bulgotaniem, i co wtedy? Niepotrzebnie zadzwonisz po karetkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here