Objawy udaru słonecznego

2
606
objawy udaru słonecznego

Udar słoneczny to dolegliwość będąca skutkiem narażenia organizmu na zbyt intensywny i długotrwały wpływ słońca podczas bardzo wysokiej temperatury, doprowadzający do przegrzania organizmu, zaburzenia jego prawidłowej termoregulacji i gospodarki wodno-elektrolitowej oraz przekrwienia mózgu. Objawy udaru słonecznego najczęściej spotykane są u dzieci, ludzi w podeszłym wieku, osób spożywających nadmierne ilości alkoholu, chorych na cukrzycę lub zażywających niektóre rodzaje leków. Zdarzają się też na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, np. podczas pracy, aktywnej zabawy lub ćwiczeń sportowych, wykonywanych bezpośrednio na silnym słońcu. Często dotyczą osób opalających się lub wypoczywających na plaży podczas upałów.

Klasyczne objawy udaru słonecznego

Bardzo istotne jest, aby w sytuacji, gdy nastąpi udar słoneczny objawy zostały prawidłowo rozpoznane i nastąpiła szybka reakcja, ponieważ zbagatelizowanie symptomów i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu może doprowadzić nawet do jego śmierci. Objawy udaru słonecznego to przede wszystkim mocny ból i zawroty głowy, dreszcze, szum w uszach, a także ogólne osłabienie organizmu. Pojawia się silne zmęczenie i dolegliwości żołądkowe w postaci nudności, wymiotów oraz biegunki.

Początkowo chory może mieć ograniczoną potrzebę przyjmowania płynów, natomiast jego ciało produkować wyjątkowo dużą ilość potu, która z biegiem czasu stopniowo maleje. Podobnie jest z moczem, który dodatkowo może przybrać ciemniejszą niż zazwyczaj barwę. Brak wydzielania potu i moczu to sygnał, że organizm jest odwodniony.

Pojawiają się również nieprzyjemne skurcze mięśni, a także gorączka, której wysokość dochodzi często do nawet 42 stopni Celsjusza. To z kolei spowodować może zmiany w układzie nerwowym, przejawiające się wahaniami nastroju, napadami lęku i ogólnym rozbiciem psychicznym. Chory traci orientację, nie rozumie wypowiedzi innych, sam również mówi bełkotliwie. Udar słoneczny może objawiać się także wystąpieniem halucynacji, omamów, zaburzenia świadomości, często również jej utraty. Oddech i tętno ulegają przyspieszeniu, zaś ciśnienie – obniżeniu. Z kolei ruchy stają się nieprecyzyjne,

Skórne objawy udaru słonecznego

Objawy udaru słonecznego widoczne są również w zmianach następujących na skórze, która jest zaczerwieniona, zaogniona, sucha i bardzo ciepła. W nieosłoniętych miejscach na ciele mogą wystąpić charakterystyczne oparzenia na skutek działania promieni słonecznych (zwykle są to poparzenia I stopnia, czasem również II), których absolutnie nie można lekceważyć.

Co robić, gdy pojawią się objawy udaru słonecznego?

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na umieszczeniu poszkodowanego w chłodnym, zasłoniętym przed promieniami słońca miejscu oraz podaniu mu do picia wody (można do niej dodać odrobinę soli). Ważne, by napój nie był zbyt zimy. Ponadto należy stosować kompresy na skórę, np. w formie wilgotnego, chłodnego okładu lub z wykorzystaniem lodu. Objawy udaru słonecznego to także sygnał do szybkiego wezwania pogotowia, szczególnie w sytuacji, gdy doszło do utraty przytomności, śpiączki lub zaburzeń oddychania. Wówczas niezbędne będzie również wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do przyjazdu karetki.

Ponieważ objawy udaru słonecznego bywają naprawdę ciężkie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu się przed wyjściem na słońce. Osłonięcie ciała i stałe nawadnianie to podstawa. Należy również pamiętać, by robić przerwy i co kilkanaście minut zejść do zacienionego miejsca. Absolutnie niedopuszczalne jest natomiast picie alkoholu podczas przebywania na słońcu w trakcie upału.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy udaru słonecznego są podobne do objawów odwodnienia. Zwłaszcza u dzieci to bardzo widać, bo są rozpalone, usta spierzchnięte i zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością, a także „rozlewać się”. Wtedy trzeba reagować szybko.

  2. Najważniejsze to nie tylko pić dużo wody, ale też się na słońcu nie przemęczać. Wtedy objawy udaru słonecznego nie pojawią się po prostu. Bo są kumulacją nie tylko promieni słonecznych, ale i też zmęczenia i ogólnego wyczerpania organizmu. Trzeba o tym pamiętać zawsze jak się coś działa na podwórku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here