Objawy udaru niedokrwiennego

2
519
objawy udaru niedokrwiennego

Udar to choroba, która kojarzy się głównie z seniorami, ponieważ osoby po 65. roku życia wśród wszystkich pacjentów po udarze stanowią prawie 70%. Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem, zwiększającym ryzyko zachorowania na udar. Udar niedokrwienny coraz częściej spotykany jest wśród pacjentów młodych, także poniżej 40. roku życia. Jakie objawy udaru niedokrwiennego należy uznać za groźne dla życia i czy są jakieś objawy choroby, które można zdiagnozować bez konsultacji z lekarzem?

Czym jest niedokrwienny udar mózgu

Udar mózgu może być udarem niedokrwiennym lub udarem krwotocznym. Udary niedokrwienne stanowią około 80% wszystkich udarów, jednak należy pamiętać także o tym, że u części pacjentów początkowo dochodzi do mikroudarów, które samoistnie przechodzą w ciągu doby od pojawienia się objawów charakterystycznych dla udaru. Mikroudary nie pozostawiają śladów, które można by zdiagnozować na podstawie zdjęcia, jednak bardzo często prowadzą, w perspektywie czasu, do powstania zwykłego udaru.

Udar niedokrwienny i krwotoczny różni głównie sposób powstawania. W udarze krwotocznym dochodzi do pęknięcia naczynia w mózgu, co prowadzi do wylewu krwi do mózgu. Natomiast w udarze niedokrwiennym za uszkodzenie mózgu odpowiada niedotlenienie mózgu, które z kolei powstaje z powodu zatoru w żyłach. Wspomniany zator może powstawać bezpośrednio w mózgu, może również powstawać w innej części ciała, aby następnie oderwać się od naczynia i wraz z krwią przedostać się do mózgu.

Objawy niedokrwiennego udaru mózgu

Najczęściej niedokrwienny udar mózgu poprzedza silny ból głowy, u części pacjentów pojawia się także jednostronny niedowład ciała. Pacjent może mieć problemy z mówieniem, a sama mowa staje się bełkotliwa i mało zrozumiała.

W odróżnieniu od udaru krwotocznego, w udarze niedokrwiennym pacjenci bardzo rzadko tracą przytomność. Jeśli za udar niedokrwienny odpowiada zator oderwany od żyły, może się zdarzyć, że u pacjenta nie wystąpią wymienione objawy. Można jednak dość szybko stwierdzić, czy za nagłą zmianą zachowania stoi udar, czy może inne schorzenia. Wystarczy w tym celu poprosić chorego, aby spróbował powtórzyć dłuższe zdanie, wypowiedziane przez drugą osobą. Problemy z mową, objawiające się głównie mową bełkotliwą, mogą świadczyć o udarze. Kolejnym szybkim sposobem na rozpoznanie udaru jest obserwacja twarzy pacjenta, gdy ten usiłuje się uśmiechnąć. Uśmiech asymetryczny, czy problemy z podniesieniem kącika ust mogą świadczyć o sparaliżowaniu części twarzy, co jest dość powszechnym objawem udaru.

Jak leczyć udar

Objawy udaru niedokrwiennego pozwalają na zdiagnozowanie choroby, jednak równie istotny jest czas, w jakim leczenie będzie rozpoczęte. W udarach konieczna jest hospitalizacja oraz rozpoczęcie rehabilitacji, jeśli pacjent został częściowo sparaliżowany. Przy udarze niedokrwiennym leczenie obejmuje zlokalizowanie oraz usunięcie zakrzepu, przy czym może to się odbyć zarówno operacyjnie, jak i poprzez podanie pacjentowi leku na rozrzedzenie krwi.

Warto pamiętać, że część pacjentów narażonych na zachorowanie na udary, powinna profilaktycznie sięgać po preparaty na rozrzedzenie krwi. Najczęściej lekarze rekomendują stosowanie niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego, który może być przyjmowany jako aspiryna rozpuszczalna w jelitach. W ramach działań profilaktycznych zaleca się także rzucenie lub znaczne ograniczenie palenia, ale również odstawienie alkoholu. U wielu pacjentów udar pojawia się jako konsekwencja siedzącego trybu życia oraz zbyt tłustej diety, w której przeważają tłuszcze zwierzęce.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy udaru niedokrwiennego tylko różni ból głowy od innych udarów. Ale z punktu widzenia chorego nie ma się co nakręcać na to, że masz sobie sama zdiagnozować jaki to rodzaj udaru. Po pierwsze – po co? A po drugie: szkoda czasu na to, trzeba od razu jechać do szpitala, albo dzwonić po karetkę, a nie wertować internet.

  2. Jest więcej różnic i objawy udaru niedokrwiennego są bardziej wyraziste. Tylko tak jak koleszko napisałeś wyżej, po co nam w to się zagłębiać. Udar to udar i jak najszybciej na pogotowie, a nie rozmyślanie jaki to rodzaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here