Objawy udaru mózgu

2
961
objawy udaru mózgu

Udar mózgu można nazwać jedną z chorób cywilizacyjnych. Jeszcze kilka lat temu choroba ta dotykała głównie osoby w starszym wieku. Obecnie większość pacjentów po udarze to nadal osoby, które przekroczyły 65. rok życia, jednak coraz większą grupę pacjentów stanowią osoby nawet po 30. roku życia. Zwiększone ryzyko zachorowania na udar mózgu pojawia się także u osób, chorujących na wybrane choroby przewlekłe oraz u osób, które stosują niewłaściwą dietę. Czy objawy udaru mózgu pozwalają na szybkie podjęcie właściwego leczenia? I czy w jakiś sposób daje się zapobiec powstaniu udaru?

Udar mózgu – objawy

Choć udar mózgu to w powszechnej opinii jedna choroba, to należy rozróżnić udar niedokrwienny od udaru krwotocznego, które wiążą się z nieco innymi objawami.

Większość pacjentów po udarach – według statystyk nawet 80% – to pacjenci po udarze niedokrwiennym. Ten rodzaj udaru wiąże się z powstaniem zatoru w tętnicy czy żyle, przy czym zator ten może powstać bezpośrednio w mózgu, a może powstać w innym miejscu, aby nagle się oderwać od żyły i przedostać wraz z krwią do mózgu. Sam zator blokuje możliwość dotlenienia mózgu, zatem w krótkim czasie prowadzi do obumarcia części mózgu. Z kolei udar krwotoczny wiąże się z nagłym pęknięciem naczynia w mózgu i wylewem krwi do mózgu.

Udar krwotoczny i niedokrwienny mogą mieć podobne objawy. Zwykle udar poprzedza atak silnego bólu głowy, który u wielu pacjentów wiąże się z zawrotami. Przy udarze krwotocznym większość pacjentów traci przytomność. Dość powszechnym objawem, świadczącym o udarze, jest również jednostronny paraliż ciała lub niedowład kończyn, także jedynie po jednej stronie ciała. Szybka diagnoza oraz podjęcie leczenia pomagają w zminimalizowaniu skutków udaru.

Jak rozpoznać udar

Objawy udaru nie zawsze pozwalają na szybkie zdiagnozowanie zachorowania, dlatego lekarze zalecają przeprowadzenie prostego testu. Warto poprosić chorego, aby powtórzył jakieś dłuższe zdanie. Problemy z wymową, mowa bełkotliwa i niezrozumiała mogą świadczyć o udarze. Podobnie szybką metodą na zdiagnozowanie udaru jest ocena uśmiechu pacjenta – uśmiech mocno asymetryczny to dowód, że pacjent właśnie przeszedł udar. Większość pacjentów ma także problem z podniesieniem obu rąk do góry. Czasem test rąk zamieniany jest na test nóg, gdy pacjent jest proszony o podniesienie na zmianę lewej i prawej nogi. Problem z uniesieniem którejś nogi na taką samą wysokość może świadczyć o udarze.

Proste testy można jednak przeprowadzać jedynie u pacjentów z zauważalnymi zmianami w zachowaniu. Jeśli pacjent utracił świadomość, a objawy są bardzo silne, wówczas konieczna staje się hospitalizacja i podjęcie odpowiedniego leczenia. U wielu chorych leczenie jest łatwiejsze, jeśli do zdiagnozowania udaru i podjęcia leczenia dojdzie w ciągu 2-3 godzin od udaru.

Czy udarowi można zapobiegać?

Udar może mieć bardzo ciężkie dla pacjenta konsekwencje, w skrajnych przypadkach pacjenci mogą nawet umrzeć z powodu udaru, bardzo często dochodzi również do trwałego uszkodzenia mózgu czy niedowładów kończyn, jeśli rehabilitacja po udarze została podjęta zbyt późno.

Dlatego tak ważna staje się profilaktyka. Na udar najczęściej zapadają osoby palące, nadużywające alkoholu, ale również sięgające po zbyt tłuste pokarmy, stąd tak ważna staje się zmiana diety. U pacjentów z chorobami układu krążenia bardzo często stosuje się profilaktycznie kwas acetylosalicylowy, który podawany w małych dawkach ma zapobiegać powstawaniu skrzepów i zatorów w żyłach. Miłośnicy medycyny alternatywnej znajdą również kurację naftą, którą można przeprowadzać raz w roku.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy udaru mózgu można łatwo pomylić z upojeniem alkoholowym, bo osoba z udarem ma praktycznie identyczne objawy na pierwszy rzut oka, jak zwykły pijaczek. Bełkocze, chwieje się, nie wiadomo o co jej chodzi. A potem człowiek się wstydzi, albo ma wyrzuty sumienia, albo jedno i drugie.

  2. To prawda. To się zdarza nawet początkującym ratownikom, choć są szkoleni, by na to bardzo uważać. Tylko, że problem pojawia się jak ktoś jest pijany i jednocześnie właśnie wtedy ma objawy udaru mózgu, bo przecież udar nie pojawia się tylko w momencie jak ktoś jest trzeźwy. I też nie wolno tego zlekceważyć wtedy a trzeba działać szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here