Leczenie udaru mózgu

2
835
leczenie udaru mózgu

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów na całym świecie. Postęp medycyny w tym zakresie jest jednak na tyle duży, że wedle statystyk od kilku lat liczba zgonów na skutek tej choroby maleje. Od czego zależy i jak przebiega leczenie udaru mózgu?

U pacjentów, o których nastąpi udar mózgu leczenie zależne jest przede wszystkim od rodzaju choroby. Medycyna wyróżnia tu bowiem udar niedokrwienny i udar krwotoczny.

Leczenie udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny występuje znacznie częściej, obejmuje aż ok. 85% wszystkich przypadków i polega na zamknięciu dopływu krwi do mózgu wskutek zatkania tętnic. Efektem tego jest groźne niedotlenienie, mogące spowodować wiele szkód w organizmie i doprowadzić do trwałej niepełnosprawności pacjenta.

Leczenie udaru krwotocznego

Z kolei udar krwotoczny wynika – jak sama nazwa wskazuje – z powstania krwotoku w mózgu na skutek pęknięcia ścian naczyń krwionośnych. Ten typ udaru potocznie zwany jest wylewem krwi do mózgu i jego przebieg jest zdecydowanie bardziej nasilony, nagły, szybko postępujący, a przez to również groźniejszy dla pacjenta. Często jednym z pierwszych jego objawów jest utrata przytomności, zdarza się także śpiączka. Śmiertelność wedle statystyk może wynosić w tym przypadku nawet 40%.

Tylko specjalista wyleczy udar mózgu

Leczenie udaru mózgu, bez względu na jego rodzaj, nie może być przeprowadzane na własną rękę. Konieczna jest tu pomoc medyczna, przeprowadzenie specjalistycznych badań oraz zastosowanie odpowiednich środków i czynności, mających doprowadzić poszkodowanego do możliwie najlepszego stanu. Zdiagnozowanie udaru następuje na podstawie symptomów i wywiadu lekarskiego (z chorym, jego bliskimi lub świadkami zdarzenia). Następnie przewieziony na oddział szpitalny pacjent ma wykonywane badanie tomografii komputerowej, dzięki któremu lekarze mogą określić dokładne miejsce i rodzaj zaburzenia. Często przeprowadzany jest także rezonans, EKG, morfologia, punkcja lędźwiowa, test krzepliwości krwi czy USG dopplerowskie, mające wykazać wszelkie zmiany w obrębie tętnic i żył.

Leki na udar mózgu

Jeśli badanie wskaże, że przyczyną choroby było zamknięcie światła w tętnicach, wówczas leczenie udaru mózgu polega na zastosowaniu trombolityków, czyli leków, których podstawową rolą jest udrożnienie naczyń krwionośnych poprzez rozpuszczenie zatykających je skrzepów krwi. Ważną informacją jest tu jednak fakt, że leczenie trombolityczne może być zastosowane jedynie przez pierwsze 4 godziny od pojawienia się objawów udaru, dlatego tak bardzo istotny jest tu czas działania (rozpoznanie, udzielenie pomocy, wezwanie pogotowia, zdiagnozowanie i wykonanie badań).

Leczenie udaru w postaci trombolizy może skutecznie zminimalizować wszelkie neurologiczne skutki tego stanu. Zwykle ustępują wówczas wszelkie zaburzenia, związane m.in. z mową, rozumieniem, a także poruszaniem się z powodu niedowładu lub paraliżu. Pacjent przebywa ok. 2 tygodnie na oddziale, gdzie uzyskuje kompleksową pomoc medyczną, w tym także rehabilitację, która ma pomóc przywrócić mu w jak największym stopniu sprawność fizyczną i psychiczną. Ważna jest także właściwa dieta, opieka w zakresie higieny czy zapobieganie zakrzepom naczyń krwionośnych.

O wiele trudniej wygląda natomiast leczenie udaru krwotocznego, który znacznie częściej kończy się zgonem (w ciągu pierwszego miesiąca od udaru umiera ok. 30% pacjentów). W przypadku większych wylewów konieczna jest operacja chirurgiczna. Najczęściej jednak w grę wchodzi zachowawcze leczenie udaru, polegające na podawaniu leków na zmniejszenie obrzęku mózgu, barbituranów czy środków stopniowo obniżających ciśnienie. Jedną ze stosowanych w takich przypadkach metod jest również osmoterapia.

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie udaru mózgu zostawcie lekarzom, bo naprawdę ta moda na domowe sposoby, które mają działać na wszystko już dawno temu zrobiła się niebezpieczna. Teraz to już nie są żarty, bo udar mózgu to naprawdę poważne sprawy, które musi lekarz leczyć a nie jakiś znachor z reklamy na ostatniej stronie programu telewizyjnego!

  2. chyba nie ma kogoś, kto by powiedział, że chce stosować leczenie udaru mózgu u jakiegoś znachora? Najczęściej to jest lekarz ostatniego kontaktu, na zasadzie, że tonący i brzytwy się chwyta. Jak już nic nie działa, to ludzie chodzą do takich kosmitów, co jakąś misą tybetańską leczą udar mózgu i wszystkie choroby świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here