Szczepionka na kleszcze

2
1065
Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić wiele różnych schorzeń. Dlatego też warto poznać sposoby, które pomogą się przed nimi uchronić. Jakie preparaty na kleszcze są najbardziej skuteczne?

Preparat na kleszcze może zawierać różne składniki odstraszające pasożyty. Zazwyczaj są to środki, które odstraszają także komary i inne owady. Jaka forma takiego preparatu jest najlepsza i jakie substancje uważane są najbardziej skuteczne przeciwko kleszczom?

Skuteczne preparaty na kleszcze

Za najbardziej skuteczne uważa się preparaty, które mają formę kremu lub maści. Ich zaletą jest dłuższe utrzymywanie się na skórze w porównaniu do preparatów w aerozolu. Ponadto łatwiej jest je aplikować w miejscach, gdzie kleszcze przyczepiają się najczęściej. Takimi miejscami są między innymi okolice szyi, dlatego też oprócz preparatu warto zaopatrzyć się także w ubiór, który uniemożliwi kleszczom zatrzymanie się tam. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy idzie się do lasu, ponieważ tam spotkanie z tym pasożytem jest najbardziej prawdopodobne.

Za substancję, która najbardziej efektywnie działa przeciwko kleszczom, uważa się DEET. Jeśli więc poszukuje się skutecznego preparatu odstraszającego, najlepiej jest wybrać taki, który zawiera sporo tej substancji w składzie. Trzeba pamiętać, że DEET nie zabija kleszczy, jednak pozwala na skuteczne ukrycie się przed nimi.

Podobnie jak wiele innych pasożytów, kleszcz wykrywa swoją potencjalną ofiarę po zapachu. DEET blokuje receptory kleszcza, dzięki czemu człowiek jest dla niego „niewidoczny”. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ta substancja jest drażniąca, nie można używać jej w przypadku małych dzieci. W przypadku, gdy konieczna jest ochrona małego dziecka, najlepiej jest wybrać preparat jak najbardziej naturalny. Skuteczność tego typu środków jest jednak mniejsza, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na odpowiedni ubiór dziecka.

Naturalny preparat na kleszcze

Naturalne preparaty na kleszcze mogą zawierać wyciągi z różnych roślin. Podobnie działający środek można wykonać samodzielnie, stosując w tym celu mocny napar z wrotyczu. Roślinę tę można spotkać obecnie w całej Polsce – jest to bowiem typowy chwast, rosnący między innymi przy drogach. Ze względy na właściwości tej rośliny, lepiej nie stosować jej jednak do użytku wewnętrznego ze względu na możliwość zatrucia.

Szczepionka na kleszcze

Obecnie preparaty odstraszające kleszcze są jedyną metodą na uniknięcie większości odkleszczowych schorzeń. Szczepionka na kleszcze dotyczy jedynie odkleszczowego zapalenia mózgu i powinny ją przyjąć osoby mieszkające blisko lasu oraz osoby pracujące na terenach, które są narażone na częste występowanie tych pajęczaków. Obecnie nie istnieje jeszcze szczepionka na boreliozę, która jest groźną chorobą odkleszczową.

Warto pamiętać, że ochronne preparaty na kleszcze powinno się stosować nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt. To właśnie zwierzęta są zwykle bardziej narażone na ukąszenie przez kleszcze, ponieważ ich zapach jest o wiele bardziej intensywny. Kleszcze mogą przenosić nie tylko odkleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę, ale także chorobę kociego pazura. Zarażony kot może doprowadzić do wystąpienia u właściciela, jeśli dojdzie do zadrapania skóry. Obecnie na rynku istnieją preparaty w kroplach, które podaje się na kark zwierzęcia. Preparat utrzymuje się w warstwie tłuszczowej, dzięki czemu czas jego działania jest wydłużony. Taki preparat zazwyczaj nie odstrasza kleszczy, tylko szybko uśmierca je, jeśli kleszcz przyczepi się do skóry zwierzęcia. Istnieją również specjalne obroże odstraszające kleszcze, jednak skuteczność ich działania może być mniejsza

2 KOMENTARZE

  1. Szczepionka na boreliozę powinna być w szkołach rozdawana dzieciom, zwłaszcza tam gdzie jest w pobliżu las. Jak dziecko zachoruje na boreliozę to naprawdę ma już przekichane życie i w wielu przypadkach niewiele da się już cokolwiek zrobić.

  2. Najlepsze preparaty na kleszcze to te w sprayu, ale trzeba pamiętać, że są skuteczne przez 1-2 godziny. Oczywiście napiszą Wam na ulotce, że działają pół dnia i inne bajery, ale nie wierzcie w to. Kleszcze mają doskonały węch i trzeba powtarzać psikanie na siebie i ubranie żeby mieć pewność, że się nie przyczepią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here