Stres w pracy

3
1056
stres-w-pracy

Poziom odczuwanego stresu może być dla każdego człowieka zupełnie odeminny niż u innych osób. O indywidualnych skłonnościach decydować mogą różne cechy osobowości, a także konkretna sytuacja. Podobnie jest, jeśli chodzi o stres w pracy – nawet w jednorodnym środowisku ta sama sytuacja może być odczuwana inaczej.

Stres w pracy zawodowej

O tym, jak silnie odczuwa się stres decydować mogą: posiadana wiedza, umiejętności zawodowe, wrodzony temperament i cechy osobowości. Ważne jest także to, czy posiada się (czy nie), wsparcie szefostwa oraz współpracowników.

Przez ostatnich kilkanaście lat przeprowadzono wiele badań związanych z podatnością na stres w pracy zawodowej. Badano m.in. stres w pracy nauczyciela. Okazuje się, że można wyróżnić przyczyny, w związku z którymi jedne osoby są bardziej podatne na stres od drugich.

Zdolność radzenia sobie z wymaganiami zawodowymi jest niższa kiedy osoby:

 • nie posiadają wykształcenia lub doświadczenia zawodowego, które wymagane są w danej firmie,
 • są bardzo młode lub w podeszłym wieku,
 • są lękliwe i mają wrodzoną wrażliwość,
 • mają krótki staż pracy w danym miejscu,
 • nie mają predyspozycji, które są wymagane do wykonywania konkretnych obowiązków (tymi predyspozycjami mogą być: refleks, ostrość wzroku i słuchu, zdolności manualne),
 • nie posiadają konkretnych talentów (np. artystycznych, humanistycznych, technicznych),
 • nie wykazują za zaangażowania w sprawy zawodowe, a potem mają problem „by nadążyć”,
 • mają zbyt duże aspiracje, chcą rywalizować z innymi, a kiedy się to nie udaje, ich zdenerwowanie wzrasta,
 • mają problemy nie związane z pracą: chorobę w rodzinie, rozwód.

Tacy właśnie pracownicy, którzy odczuwają silny stres w środowisku pracy, czasami potrzebują indywidualnego podejścia i na przykład zlecania im obowiązków, które są dostosowane do ich aktualnej sytuacji życiowej.

Stres w miejscu pracy – możliwe przyczyny

Chroniczne odczuwanie stresu i napięcia emocjonalnego w pracy związane jest zazwyczaj z jej psychospołecznymi warunkami. Mówiąc najprościej: dana osoba może odczuwać ilościowe lub jakościowe przeciążenie obowiązkami lub może odczuwać brak kontroli nad swymi zadaniami. Problemem pracownika może być także to, że odczuwa niejasność swojej roli zawodowej lub jej konflikt (czyli sprzeczność oczekiwań ze strony różnych osób). Stres powodować może także brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników.

Jak sobie z tym radzić?

Istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać, by zniwelować odczuwany poziom stresu.

Oto one:

 • pozwolenie na to, by emocje opadły – trzeba pamiętać o tym, że emocjonalne zachowania tylko potęgują stres. Dlatego należy przygotowywać się psychicznie na trudne momenty (np. dni zakończenia dużego projektu) i starać się wtedy zachowywać spokój.
 • nauka odpoczynku – żaden człowiek nie jest w stanie być skupionym i gotowym do pracy przez całą dobę, bo ma to bardzo złe skutki zdrowotne. Nie można odmawiać dni wolnych, gdyż jedynie wypoczynek sprawi, że potem będzie pracowało się bardziej skutecznie. Wcześniejszy relaks sprawia też, że pracownik dużo lepiej radzi sobie w nerwowych sytuacjach – gdyż nie jest wyczerpany fizycznie i psychicznie.
 • przyznanie się do odczuwania lęku i walka z nim – każdy musi zastanowić się nad tym, co wzbudza jego strach i co może z tym zrobić. Może w tym pomóc zrobienie samodzielnej listy, ale także można wybrać się na spotkanie z specjalistą. Nieważne jak, ważne by zacząć działać. Może będzie to rozmowa z pracodawcą, może wzięcie udział w szkoleniu lub podniesienie kwalifikacji. Najważniejsze jest, by nie żyć w stresie, gdyż jego długotrwałe odczuwanie może przynieść bardzo negatywne skutki zdrowotne.

3 KOMENTARZE

 1. Stres w pracy pojawia się praktycznie zawsze. Nie ma opcji żeby ktoś się nie stresował w pracy. Obojętnie gdzie pracujesz i jak podchodzisz do swoich obowiązków, to zawsze okaże się, że nie ma żadnych, kompletnie żadnych szans, żeby całkiem na miękko to wziąć.

 2. A guzik, ja nie mam stresu w pracy. Mam odpowiednie wykształcenie, zaplecze finansowe w postaci oszczędności i odpowiednie umiejętności. Pracę zawsze znajdę, z przeciętną płacą bez problemu, z wysoką pewnie będę musiał poszukać. Poza tym stres w pracy nie pomaga i warto to sobie uświadomić, a jak się da, to szefowi także. Jak się nie da to lepiej szukać mądrzejszego szefa.

 3. Bardziej zgadzam się z wypowiedzią „zasuwacza”, mieszkam w małej miejscowości, mam licencjat. A z pracą u nas ciężko. Nie miałam też możliwości przenieść się gdzieś indziej. Jak dostałam się do jednego z nielicznych zakładów, to większość patrzyła na mnie jakbym im pensje zabierała. A ja tylko chcę pracować i zarabiać na siebie. Było naprawdę ciężko na początku. Kołatania serca, bezsenne noce ale powiedziałam, że się nie dam. Żeby nie dać się stresowi kupiłam sobie biovital tonik, słyszałam że właśnie dobry m.in. na stres. Chciałam coś w porę zaradzić. Z biegiem czasu wszystko się unormowało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here