Stres – definicja

2
1151
stres-definicja

Stres to zjawisko bardzo rozległe i nieostre, stąd jego definicja często jest dość szeroka. Podręcznikowo jest to reakcja na trudny bodziec, pochodzący ze środowiska zewnętrznego. W zależności jednak od szkoły naukowej i metody, zjawisko może być definiowane również na inne sposoby.

Przyjmując jednak tę najbardziej podstawową i ogólną definicję, nietrudno zauważyć rolę psychiki ludzkiej w powstawaniu stresu. Zjawisko to jest zupełnie naturalne i towarzyszy każdemu na różnych etapach życia. Problem jest tak istotny społecznie z tego natomiast względu, że wiele osób ma bardzo niski próg radzenia sobie ze stresem.

Jak objawia się stres?

Zjawisku temu towarzyszy szereg odczuć. Należą do nich: obawa, zmieszanie, niepokój, panika, furia czy rozdrażnienie. Jeśli są one silne, człowiek znajduje się w sporym niebezpieczeństwie. Zjawisko to bowiem nie tylko wyniszcza psychicznie, ale może też wpływać na powstawanie wielu dolegliwości fizycznych – co udowodniono naukowo.

Często błędnie klasyfikuje się stres jako reakcję na wyłącznie negatywne czynniki środowiskowe. Proces ten powstaje także w czasie wydarzeń, kojarzonych jednoznacznie pozytywnie – na przykład awans w pracy czy ślub. Jest to pewna reakcja obronna przed czymś, co nieznane lub też przed czymś, z czym do tej pory nie nauczyliśmy się sobie radzić.

Długi stres jest najgroźniejszy

Zjawisko to może być krótkotrwałe bądź też długotrwałe. Ta ostatnia ewentualność jest oczywiście szczególnie niebezpieczna i może doprowadzić nawet do wydarzeń tragicznych. Nie oznacza to wszakże, że stres jest zjawiskiem jednoznacznie złym. Wręcz przeciwnie – jest on potrzebny każdemu człowiekowi, przede wszystkim jednak w formie pozytywnego podekscytowania. Przeciągające się zjawisko, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić – czyli duży stres – wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą lub grupą wsparcia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Każdy człowiek ma inny próg radzenia sobie z problemami. Ci, u których jest on wyjątkowo niski, potrzebują pomocy – nie tylko lekarzy, ale też otoczenia. Nie jest tak, że z pewną odpornością się rodzimy – rozwija się ona w procesie socjalizacji, a także pod wpływem wielu czynników codziennych i wydarzeń z życia.

Często do załamania nerwowego doprowadzają się osoby, do tej pory uchodzące za oazy spokoju i stoicyzmu. Granica jest w tym przypadku bardzo cienka i bez wątpienia można stwierdzić, że problem może dotknąć każdego. Tak ważna jest zatem umiejętność empatii i zrozumienia drugiego człowieka.

Czym jest stres?

Ze stresem mamy do czynienia wtedy, gdy nie potrafimy się obronić przed wystąpieniem sytuacji trudnych czy nietypowych. Takim czynnikiem może być tak naprawdę wszystko. Dwa najważniejsze filary, których zaburzenia powodują stres, to rodzina oraz praca. Z tych dwóch światów najczęściej biorą się sytuacje, stanowiące źródło zjawiska. Mogą to być zarówno zdarzenia radosne, jak i tragiczne.

Stres przeżywamy na ogół wewnętrznie, ale towarzyszą mu też symptomy zewnętrzne. W tym czasie osoba dotknięta problemem ma poważne problemy ze snem. Pojawiają się niepokojące zachowania, takie jak nerwowe obgryzanie paznokci czy nadmierna potliwość. Zdarza się, że jedyną drogą radzenia sobie ze zjawiskiem jest nadużywanie alkoholu lub innych używek.

Problem wymaga zatem szczególnego zrozumienia i bardzo zdecydowanej interwencji. Przede wszystkim jednak, osoba zmagająca się z nim, musi sama chcieć przezwyciężyć impas. W tym celu warto zasięgnąć porady psychologicznej, ewentualnie poszukać wsparcia wśród osób z podobnymi problemami. Rozwiązanie problemu ma kluczowe znaczenie dla podniesienia komfortu życia.

2 KOMENTARZE

  1. Nie ma jednej definicji stresu dla każdego, bo każdy ma inny próg odczuwania stresu i inne doświadczenia. A to wszystko właśnie powoduje czy się czymś stresujemy czy wręcz przeciwnie. Przecież może być tak, że stres dla jednego jest tylko pyłkiem i spacerkiem dla innego i odwrotnie.

  2. A co Ty myślisz, że dla każdego będzie osobna definicja stresu? Poza tym jakie to ma znaczenie? Czujesz stres to czujesz, nawet jak nie ma tego w definicji i nikomu nie musisz się z tego w żaden sposób tłumaczyć. Każdy lekarz ma obowiązek Ci pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here