Norma kortyzolu

2
701
norma-kortyzolu

Kortyzol należy do głównych przedstawicieli hormonów glikokortykosteroidowych. Zwany jest inaczej hydrokortyzolem. Hormon ten wytwarzany jest przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy.

Wydzielanie kortyzolu i jego synteza stymulowane jest przez hormon adrenokortykotropowy, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Najwyższe wydzielanie kortyzolu następuje w godzinach porannych, a najniższe w wieczornych. Większe ilości kortyzolu występują w surowicy krwi w postaci związanej z białkami osocza, a tylko część występuje w postaci wolnej. Niektóre funkcje kortyzolu to wpływ na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, białkową, czy wodno-elektrolitową.

Badanie na kortyzol

Kortyzol ma także działanie przeciwzapalne oraz immunodepresyjne. Jego stężenie można oznaczać w moczu oraz surowicy krwi. Badania kortyzolu wykorzystuje się między innymi do diagnozowania nadczynności oraz niedoczynności kory nadnerczy.

Kortyzol jest oznaczany w surowicy krwi, a także określa go dobowa zbiórka moczu. Bada się zazwyczaj dobowy rytm wydzielania kortyzolu. Powinno wykonywać się dwa oznaczenia tego hormonu: rano między szóstą a dziesiątą, a także dwa w godzinach między 18 a 22.

Prawidłowy poziom kortyzolu mieści się w granicach między 5 a 25 µg/dl. Górna granica stężenia wieczornego tego hormonu winna stanowić 50% stężenia porannego. Jeżeli jednak prowadzi się nocny tryb życia, to dobowy rytm wydzielania kortyzolu może być zaburzony.

Kortyzol – norma

Kortyzol interpretujemy w oparciu o normy kortyzolu w surowicy w zależności od pory dnia. Norma w godzinach rannych powinna wynosić od 7-25 µg/dl, natomiast w godzinach wieczornych 2-9 µg/dl. Prawidłowe stężenie kortyzolu w moczu mieści się w przedziale pomiędzy 80-120 µg/24h.

Badanie na kortyzol wykonuje się, aby zdiagnozować niedoczynność czy nadczynność kory nadnerczy.

Nadmiar kortyzolu

Nadmiar kortyzolu świadczy o nadczynności nadnerczy. Jeśli jest podwyższony kortyzol zaczynają pojawiać się niepokojące objawy.

Do najczęstszych przyczyn nadczynności nadnerczy należą: gruczolak przysadki, który powoduje nadmierne wydzielanie ACTH, gruczolak lub rak nadnerczy, hiperkortyzolemia jatrogenna – czyli terapia kortyzolem, czy rak płuc.

Zbyt duża ilość kortyzolu w organizmie czyli hiperkortyzolemia, ma wiele konsekwencji. Do objawów hiperkortyzolemia należą między innymi: upośledzenie odporności organizmu, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, otyłość charakteryzująca się między innymi tym, że twarz wygląda jak „księżyc w pełni”, zaburzenia gospodarki białkowej, objawiające się osłabieniem mięśni czy fioletowymi rozstępami na brzuchu.

Natomiast jeżeli występuje obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, mówi się o niedoczynności kory nadnerczy czyli Hipokortyzolemii. Może ona wystąpić nagle i spowodowana jest najczęściej nagłym odstawieniem egzogennych kortykosteroidów, a także uszkodzeniem kory nadnerczy w wyniku wstrząsu czy krwawych wylewów.

Hipokortyzolemia objawia się między innymi: osłabieniem mięśni, spadkiem masy ciała, niskim ciśnieniem. Jeżeli występuje ostra niedoczynność, to może dojść do przełomu nadnerczowego.

Przy obniżonym poziomie kortyzolu pojawiają się również takie objawy, jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, zmiany psychiczne objawiające się na przykład ostrymi psychozami.

Na poziom kortyzolu mają także wpływ: gorączka, infekcje, intensywne ćwiczenia fizyczne, czy otyłość.

Jak obniżyć kortyzol?

Aby obniżyć kortyzol, należy funkcjonować zgodnie z cyklem dobowym, unikać kawy po godzinie 16, czy rozciągać się po treningu. Utrzymanie prawidłowego poziomu kortyzolu jest niezwykle ważne.

Hormon ten nazywa się także „hormonem stresu”, bo w sytuacjach stresowych jego poziom wzrasta i nie zawsze jest to dobre dla naszego organizmu. Dlatego powinno się kontrolować poziom kortyzolu i jeżeli się tylko da, to unikać stresu.

2 KOMENTARZE

  1. Obniżenie kortyzolu można spróbować zrobić w naturalny sposób. Jeść jak najwięcej owoców i warzyw, które posiadają antyoksydanty. To przede wszystkim kiwi, grejfruty czy cytryna. Im więcej witaminy C, tym lepiej i zdrowiej. Przy takiej diecie norma kortyzolu na pewno nie zostanie przekroczona.

  2. Tylko jakim cudem dowiedzieć się jaka jest norma kortyzolu, skoro to jest taki hormon, który błyskawicznie może wzrosnąć? Jak to zmierzyć, żeby miało to jakikolwiek sens? Przecież to kompletny absurd, z którym nie wiadomo co zrobić i nikt nie ma na to sensownej odpowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here