Jak radzić sobie ze stresem?

2
346
jak-radzic-sobie-ze-stresem

Życie we współczesnym świecie powoduje ogromną ilość stresowych sytuacji. Według najnowszych badań, najbardziej stresogennym środowiskiem jest środowisko pracownicze. To właśnie w pracy większość z nas mierzy się z ogromnym stresem. Według analiz okazuje się, że około 44% ludzi wskazuje właśnie pracę jako główny czynnik powodujący stres w ich życiu.

Praca to tylko jedno miejsce, które może powodować u nas taki stan. Jeśli dodamy do siebie wszystkie czynniki, okazuje się, że jesteśmy narażeni na ogromną ilość stresujących sytuacji. Zaś życie w ciągłym, długotrwałym stresie ma bardzo negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego też radzenie sobie ze stresem jest dziś umiejętnością na wagę złota. Bez niej możemy doprowadzić się do naprawdę ciężkiego stanu zdrowotnego. Jednak jak to zrobić? Jak radzić sobie ze stresem?

Jak pokonać stres?

Jeśli potrzebujesz czegoś „na już”, warto byś opanował kilka technik relaksacyjnych, dzięki którym będziesz mógł się odprężyć w przypadku stresujących sytuacji. Zazwyczaj są to proste ćwiczenia oddechowe, dzięki którym uspokoisz umysł oraz emocje, dzięki czemu zmniejszysz odczuwanie stresu.

Nie bez znaczenia jest również stosowana dieta. Wystarczy bowiem, że pijesz za mało wody, a organizm produkuje więcej kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Jego nadprodukcja może być również wywoływana choćby zbyt dużą ilością kawy, napojów energetycznych czy alkoholu. Zaś posiłki, które zawierają zbyt mało witamin i mikroelementów, dodatkowo sprawiają, że jesteś podatniejszy na odczuwanie stresu. Jeśli chcesz działać prewencyjnie, dbaj o odpowiednie odżywianie się oraz nawodnienie – to dobry początek w walce ze stresem.

Jak sobie radzić ze stresem?

Kolejnym sposobem na stres jest odpowiednie wypoczywanie. I nie chodzi tu jedynie o sen. Znajdź swój sposób na odpoczynek w ciągu dnia – nawet tego bardzo stresującego dnia. Jednych rozluźnia bieganie czy jeżdżenie na rowerze, innych ciepła kąpiel, zaś jeszcze inni wolą kilka chwil z dobrą książką. Musisz odnaleźć taką aktywność, która pozwoli oderwać myśli od bieżących spraw.

Również sen pomaga radzić sobie ze stresem. Właściwy odpoczynek po prostu odpręża. Dlatego istotne jest, by spać około 7-8 godzin dziennie. W ten sposób możesz realnie wpłynąć na odczuwanie stresowych sytuacji.

Świetnym sposobem na walkę ze stresem są również spotkania towarzyskie z ludźmi, z którymi po prostu lubisz przebywać. Po pierwsze – możesz się wówczas wygadać, a samo to niejednokrotnie przynosi ulgę. Po drugie – możesz oderwać się od stresujących sytuacji i dać umysłowi oraz emocjom odrobinę odpoczynku.

Jakie są skutki długotrwałego stresu?

Okazuje się, że stres może powodować liczne problemy ze zdrowiem. Według lekarzy, długotrwała stresowa sytuacja wpływa na powstanie wielu chorób, a jeszcze więcej z nich pogłębia. Należą do nich choćby choroby tarczycy. Dodatkowo życie w notorycznym stresie może być prostą drogą do stanów depresyjnych.

Stres odbiera radość życia i powoduje, że każdy dzień jest prawdziwym wyzwaniem. Żyjąc w stresie, żyjesz w ciągłym napięciu, które powoduje, że nie potrafisz odczuwać radości z wielu rzeczy. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i przeanalizować swoje życie. Często nie zauważamy tego, że stres przejmuje nad nami kontrolę. Wszystko wokół pędzi i nie mamy czasu zastanowić się i przeanalizować swojej sytuacji, co może mieć naprawdę zgubne skutki. Zawalcz o swoje zdrowie i naucz się, jak poradzić sobie ze stresem.

2 KOMENTARZE

  1. W szkole powinni uczyć o tym jak radzić sobie ze stresem. Przez całe życie się taka wiedza przyda, a nie jakieś ciągi. Zamiast tego nauczyciele nierzadko wprowadzają zupełnie absurdalnie stresujące sytuacje, a nie robią wszystko, żeby młodzi ludzie wiedzieli w dorosłym życiu jak radzić sobie ze stresem.

  2. To jest właśnie problem, bo szkoła nie uczy jak radzić sobie ze stresem, nie uczy nawet jak zgłębiać wiedzę, łączyć fakty i wyciągać prawidłowe wnioski. Uczy jak zdać egzamin. To tak jak nauka jazdy, która de facto jest nauką jak zdać egzamin na prawo jazdy. I potem siadasz za kółko i dopiero zaczyna się stres, bo tak naprawdę nic nie umiesz i dobrze o tym wiesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here