Hormon stresu

3
1404
hormon-stresu

Stres to naturalna reakcja ciała na sytuację, którą odbiera ono jako zagrożenie. To może być wystąpienie przed dużą publicznością, kłopoty rodzinne albo choroba – nasz organizm we wszystkich tych przypadkach reaguje podobnie: wydzielając hormony stresu, które mobilizują go do działania i koncentrując wszystkie siły, by osiągnąć zamierzony cel. Hormony wytwarzane w nerwowej sytuacji pomagają poradzić sobie z trudnym wydarzeniem, ale bywa, że mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Gdzie przebiega granica – kiedy hormony stresu mają działanie pozytywne, a kiedy zaczynają być szkodliwe?

Hormony wydzielane w stresie – jak działają?

Ludzki organizm w reakcji na stres zaczyna wydzielać specjalne hormony, zwane hormonami stresu. W pierwszej kolejności aktywowane są adrenalina i noradrenalina, w następnym etapie zaczyna być wydzielany kortyzol. Wszystkie produkowane są w nadnerczach, a następnie trafiają do krwi, mobilizując organizm do walki z zagrożeniem. Jeśli stres jest krótkotrwały, trwa do 10-15 minut, następuje wyrzut adrenaliny, dopiero kiedy nerwowa sytuacja trwa dłużej, zaczyna działać kortyzol. Poszczególne hormony odgrywają różną rolę, dlatego wydzielane są na różnych etapach. Adrenalina i noradrenalina przyspieszają tętno, kortyzol dodatkowo zwiększa stężenie glukozy, chcąc zapewnić organizmowi energię do walki z zagrożeniem.

Hormon stresu: adrenalina

Adrenalina powstaje w rdzeniu nadnerczy, czasami również w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Adrenalina wpływa głównie na układ krążenia, reguluje jego pracę, przyspieszając krążenie i zwiększając częstotliwość rytmu serca. Poprawia także ukrwienie mięśni. Ten hormon wydzielany w stresie ma za zadanie także zwiększyć zapotrzebowanie organizmu (mózgu i tkanek) na tlen oraz podwyższa temperaturę ciała. Jego zadaniem jest zmobilizować organizm i wyczulić go, żeby ułatwić mu osiągnięcie celu.

Jak działa hormon stresu kortyzol?

W przypadku długotrwałego stresu, oprócz adrenaliny wydzielany jest kortyzol. Ten wydziela się po około 10-15 minutach sytuacji stresowej. Jego zadania są nieco inne niż adrenaliny. Kortyzol nasila działanie adrenaliny, a dodatkowo podnosi poziom glukozy we krwi. Wpływa też na gospodarkę białkową, tłuszczową i wodno-elektrolitową. Ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne: łagodzi stany zapalne i alergie. Podnosi ciśnienie krwi oraz zwiększa częstotliwość bicia serca, powoduje silniejsze wytwarzanie soków żołądkowych, a także nasila uwalnianie wapnia z kości. Sprawia, że organizm jest bardziej wytrzymały i lepiej radzi sobie z wymagającą sytuacją – pod warunkiem, że cała sytuacja nie trwa zbyt długo.

Kiedy hormony stresu mogą być szkodliwe?

Każdy hormon wydzielany w stresie może być niebezpieczny dla zdrowia, jeśli jego dawka przekroczy bezpieczne stężenie. Nasz organizm reaguje na adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol pozytywnie, kiedy są one uwalniane przez krótki czas. W sytuacjach stresowych pomagają reagować szybko i skutecznie, ułatwiają osiągnięcie zamierzonego celu.

Kiedy stres jest permanentny, a hormony stresu są uwalniane o wiele dłużej niż przez kilkanaście minut, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia – powodować arytmię, nadciśnienie, sprzyjać występowaniu chorób związanych z układem krążenia, w tym zawałom.

Do zaburzeń tętna prowadzi zwłaszcza adrenalina w dużych dawkach. Kortyzol z kolei sprzyja otyłości, zaburza prawidłowy poziom potasu, dereguluje pracę układu pokarmowego. Długotrwały stres i nadmierne wydzielanie kortyzolu uszkadzają także mózg – zwłaszcza struktury odpowiedzialne za pamięć i uczenie się.

3 KOMENTARZE

  1. Hormon stresu może być bardzo, ale to bardzo przyjemny. Skoczcie sobie ze spadochronem to zobaczycie, że od adrenaliny można się uzależnić. Zwłaszcza jeśli człowiek naprawdę to polubi, a akurat w przypadku skoków spadochronowych nie da się nie polubić.

  2. Może i to fajne, ale każde uzależnienie jest złe, bo znam jednego skoczka ze spadochronem i on mówi, że może skakać 10 razy dziennie. Po co? Przecież to klasyczny przykład na to, że hormon stresu nim rządzi, że jest jego niewolnikiem i robi to bo MUSI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here