Co to jest stres oksydacyjny?

2
1178
co-to-jest-stres-oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zjawisko, które do powszechnej świadomości społeczeństwa weszło stosunkowo niedawno – mimo, że specjaliści o ryzyku, jakie za sobą niesie, alarmowali od dawna. Tak naprawdę wiele osób nadal zastanawia się co to jest stres oksydacyjny i jaki jest jego związek ze stresem jako takim. Przewlekły stres, w połączeniu z innymi czynnikami zewnętrznymi, może doprowadzić do stresu oksydacyjnego. Dla organizmu jest to bardzo zła wiadomość.

O stresie oksydacyjnym mówimy wtedy, gdy tzw. wolne rodniki w organizmie nie są równoważone przez antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Wolne rodniki powstają w wyniku oddychania, zatem nie da się ich uniknąć. W zdrowych ilościach są jednak zupełnie neutralizowane przez antyoksydanty i nie powodują reperkusji dla organizmu. Gdy jednak zasoby przeciwutleniaczy są niewystarczające, dochodzi do utlenienia i stopniowego niszczenia komórek organizmu.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Oczywiście do schorzenia nie prowadzi tylko stres. Istnieje mnóstwo czynników, które mogą powodować szybkie namnażanie się wolnych rodników, przy jednoczesnym powolnym gromadzeniu się przeciwutleniaczy. Jest to związane w pierwszej kolejności z wiekiem – im starszy jest organizm, tym bardziej nie nadąża z produkcją antyoksydantów. Zwłaszcza, jeśli w toku rozwoju i funkcjonowania organizm ten był narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Nałogi i używki sprzyjają namnażaniu się wolnych rodników. Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem papierosy, niemniej równie kiepskie efekty daje nadużywanie mocnego alkoholu. Na brak równowagi oksydacyjnej wpływa także środowisko, w którym żyjemy. Zanieczyszczone powietrze, smog, spaliny – wraz z nimi do naszego organizmu dostają się duże ilości wolnych rodników.

Objawy stresu oksydacyjnego

Złe samopoczucie, starzejąca się skóra, nadciśnienie – to pierwsze objawy stresu oksydacyjnego, które jednak równie dobrze mogą sygnalizować inne schorzenia. W przypadku podejrzenia tej dolegliwości, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Poziom równowagi oksydacyjnej łatwo określić poprzez nieskomplikowane badanie krwi.

Co ważne, ze stresem oksydacyjnym można walczyć i nie wymaga to skomplikowanych terapii farmakologicznych. Klucz do sukcesu tkwi w zmianie codziennych, szkodliwych nałogów i na możliwie jak najradykalniejszym zminimalizowaniu zjawiska stresu. Stres jest zjawiskiem normalnym i w pewnym stopniu wręcz potrzebnym człowiekowi. Musi on być jednak kontrolowany. W sytuacji przewlekłego podenerwowania dochodzi do bardzo wyraźnego zaburzenia równowagi oksydacyjnej.

Leczenie stresu oksydacyjnego

Leczenie stresu oksydacyjnego polega zatem w dużej mierze na wyrobieniu właściwych nawyków codziennych. Oczywiście, część objawów – takich jak na przykład nadciśnienie – należy kontrolować także farmakologicznie. Są to jednak dolegliwości, które w znacznej mierze można zminimalizować poprzez ograniczenie ich przyczyny. A przyczyną tą w wielu przypadkach jest właśnie stres oksydacyjny.

Nie można zapominać o roli diety w powstawaniu stresu oksydacyjnego. Dieta tłusta, pozbawiona warzyw i owoców, to prosta droga do wielu chorób. Znaczenie zdrowego żywienia jest bardzo duże. Wiele pokarmów – przede wszystkim tzw. żywność przetworzona – to pokaźne skupiska wolnych rodników. Należy unikać takiego pożywienia i utrzymywać zdrowy reżim żywieniowy.

Na koniec – pamiętać należy o znaczeniu snu. Niewyspany człowiek jest rozdrażniony oraz o wiele bardziej podatny na zgubny wpływ czynników zewnętrznych. Wysypianie się to w teorii tylko detal. W rzeczywistości pozwala ono na zwalczanie wielu potencjalnych dolegliwości, w tym także stresu oksydacyjnego.

2 KOMENTARZE

  1. I jak zwykle okazuje się, że najwięcej prawdy jest w powiedzeniu „jesteś tym co jesz”. Oczywiście hejterzy traktują to dosłownie, ale w rzeczywistości wszyscy wiemy, że to właśnie nieprawidłowa dieta powoduje nie tylko stres oksydacyjny, ale wiele innych chorób i dolegliwości.

  2. Bez przesady. Każdy sobie może pozwolić na to, żeby co jakiś czas zjeść pyszne byle co. Bo dobrze wiemy, że fast foody zrobiły wielką karierę właśnie dlatego, że smakują lepiej niż marchewka z groszkiem. Według mnie można wręcz pokonać w ten sposób stres oksydacyjny, bo człowiek dostarcza sobie przyjemności z takiego jedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here