Zapalenie prostaty

2
665
zapalenie prostaty

W kontekście prostaty i chorób z nią związanych najczęściej mówi się o powiększeniu prostaty czy o złośliwym nowotworze prostaty, który rozwija się przez kilka lat bez żadnych dolegliwości bólowych. Obie wymienione choroby wiąże się z wiekiem pacjenta, czasem także wspomina się o skłonnościach dziedzicznych, zwiększających ryzyko zachorowania. Jednak objawy zapalenia prostaty pojawiają się u mężczyzn w każdym wieku i jako dość bolesna dolegliwość wymagają podjęcia leczenia farmakologicznego. Jakie objawy zapalania gruczołu krokowego powinny się zakończyć wizytą w gabinecie lekarskim?

Fakty o prostacie

Prostata, zwana także sterczem lub gruczołem krokowym, odgrywa ważną rolę w męskim układzie płciowym. Jednak ze względu na swoje położenie w okolicy pęcherza moczowego i cewki moczowej, bardzo często prowadzi do nasilenia dolegliwości ze strony układu moczowego. Sama prostata, jako gruczoł, osiąga swoją docelową wielkość, gdy mężczyzna ma 20 lat. Niemniej jednak wraz z wiekiem pacjenta prostata również rośnie. Lekarze szacują, że 60% pacjentów po 60. i 80% pacjentów po 80. roku życia ma przerośniętą prostatę, przy czym nie w każdym przypadku należy podjąć leczenie farmakologiczne. Pojemność prostaty to około 25 cm sześciennych, sam organ ma również niewielkie rozmiary (około 4x3x2,5 cm).

Większość dolegliwości ze strony prostaty diagnozuje się z powodu problemów urologicznych. Przy stawianiu diagnozy pomocne bywa ustalenie poziomu PSA w krwi, przy czym poziom PSA może być zawyżony nie tylko ze względu na rozwijająca się chorobę, ale także z powodu mechanicznego uszkodzenia prostaty, np. podczas cewnikowania czy badania ultrasonograficznego. Sami pacjenci często się godzą na badanie per rectum, jakie przeprowadzają lekarze.

Zapalenie prostaty – objawy

Jedną z poważniejszych chorób prostaty jest zapalenie prostaty, przy czym choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Do zapalenia prostaty dochodzi na tle bakteryjnym, a najczęściej powtarzające się objawy to m.in.: parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu, ale również podwyższona temperatura. Do stanów zapalnych może również dojść w czasie stosunku płciowego (przedostanie się drobnoustrojów, wywołujących niektóre choroby weneryczne) czy z powodu zastoju wydzieliny, produkowanej przez gruczoł.

Ostrym stanom zapalnym prostaty sprzyjają infekcje układu moczowego, cewnikowanie, przejście przez jakiś zabieg z wykorzystaniem cewki moczowej czy kamienie w prostacie. W stanie ostrym w moczu może się pojawiać krew i ropna wydzielina.

U wielu pacjentów dochodzi do przewlekłego zapalenia prostaty, które może mieć charakter bakteryjny lub niebakteryjny. Zapalenie przewlekłe o charakterze bakteryjnym jest bardzo często skutkiem ubocznym nieefektywnego leczenia ostrego stanu zapalnego. Natomiast przewlekłe zapalenie prostaty o charakterze niebakteryjnym wynika z zastoju wydzieliny w sterczu lub z jego podrażnienia, np. przez wychłodzenie, działanie alkoholu lub ostrych przypraw. Przy diagnozowaniu przewlekłego stanu zapalnego per rectum lekarz może zwrócić uwagę na charakterystyczne rozpulchnienie gruczołu, czemu towarzyszą liczne zwłóknienia i zwapnienia. Przewlekły stan zapalny charakteryzuje m.in. tym, że objawy chorobowe pojawiają się jedynie okresowo.

Leczenie zapalenia prostaty

Ostry stan zapalny prostaty, ze względu na powiększenie gruczołu krokowego, jest dość ciężki w leczeniu. W pierwszym stadium choroby pacjentowi podaje się dożylnie antybiotyk, który należy następnie przyjmować doustnie przez kilka tygodni.

2 KOMENTARZE

  1. A to prawdą, że zapalenie prostaty często pojawia się u kolarzy? Bo takie historyjki słyszałem, ale nie wiem ile w nich jest prawdy. Może ktoś powiedzieć jak jest w rzeczywistości?

  2. Zapalenie prostaty można leczyć ziołami. Polecam czystek. Oczywiście zawsze będę podkreślał, żeby brać przede wszystkim leki, ale jak komuś zależy na szybkim wyleczeniu zapalenia prostaty, to powinien też pić czystek. Naprawdę działa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here