Rak prostaty

2
612
komórki raka prostaty

Pod względem liczby zachorowań oraz śmiertelności, wśród mężczyzn nowotwór prostaty znajduje się na drugim miejscu, zaraz po nowotworze płuc. Jeszcze kilka lat temu rak prostaty wiązał się z niezwykle wysoką śmiertelnością, rzędu 50% wśród wszystkich zdiagnozowanych przypadków, obecnie ten współczynnik jest dużo niższy, wzrosła także świadomość mężczyzn i konieczność sięgania po rozwiązania profilaktyczne. Jak zatem objawia się nowotwór prostaty i jak się go leczy?

Czym jest prostata?

Prostata, zwana także sterczem lub gruczołem krokowym, znajduje się w bliskim sąsiedztwie pęcherza moczowego, otaczając bliższy odcinek cewki moczowej. Sama prostata zaliczana jest do męskiego układu płciowego.

Położenie gruczołu ma bezpośredni wpływ na objawy chorobowe – nowotwór prostaty rozwija się przez około 10 lat, a pierwsze objawy związane są z problemami z układem moczowym. Pod względem chorobowym prostata może ulegać zapaleniom (ostrym lub przewlekłym), gruczoł krokowy może ulegać delikatnemu rozrostowi, często również w tej okolicy rozwija się nowotwór złośliwy. Wielu lekarzy podkreśla, że rak prostaty jest chorobą raczej dziedziczną, jednak samo zachorowanie jest kojarzone także z wiekiem pacjenta.

Powolny rozwój złośliwego guza w gruczole krokowym sprawia, że bardzo często niektóre objawy nie są kojarzone ze zmianami nowotworowymi, a przypisuje się je raczej chorobom układu moczowego. Natomiast sam nowotwór dość szybko atakuje nie tylko położone w pobliżu narządy, rozprzestrzenia się także na węzły chłonne, może również atakować układ kostny.

Rak prostaty – objawy

Ze względu na wydłużony czas pojawienia się zmian nowotworowych, część nowotworów prostaty diagnozuje się zbyt późno, a objawy, np. ból przy oddawaniu moczu, problemy z oddawaniem moczu, czasem również ból w podbrzuszu, kojarzy się raczej z układem moczowym niż ze zmianami związanymi ze zmianami w obrębie gruczołu krokowego. Wcześniejsze wykrycie zmian umożliwia regularne przeprowadzanie badania per rectum, w czasie którego lekarz jest w stanie stwierdzić, czy w obrębie gruczołu krokowego doszło do powstania jakichś zmian i przerostów.

Kolejnymi badaniami diagnostycznymi, które należy regularnie przeprowadzać u mężczyzn powyżej 50. roku życia, są badanie urologiczne i oznaczanie stężenia PSA we krwi. Tu ważna uwaga: PSA może być podwyższone także wtedy, gdy doszło do niewielkiego stanu zapalnego w obrębie gruczołu krokowego, lub gdy doszło do urazu mechanicznego, który może być spowodowany także przeprowadzaniem badania ultrasonograficznego przez odbyt. Przy podejrzeniu, że pacjent ma nowotwór gruczołu krokowego, pobiera się wycinek do biopsji. Badanie wycinka pozwala również stwierdzić, czy nowotwór jest złośliwy oraz jak bardzo jest rozległy.

Leczenie nowotworu gruczołu krokowego

Jeśli nie doszło do przerzutów na inne organy, najczęściej raka prostaty leczy się w sposób radykalny, łącząc całkowite usunięcie prostaty wraz z węzłami chłonnymi, zlokalizowanymi w obrębie miednicy. Wykorzystuje się także radioterapię poprzez wprowadzenie do gruczołu krokowego odpowiedniego izotopu (na określony czas lub na stałe).

W terapii można również wykorzystać naświetlanie zewnętrzne. Przy nowotworach w postaci zaawansowanej często stosuje się terapię hormonalną, która ma zmniejszyć oddziaływanie androgenu na gruczoł krokowy. Czasem stosuje się także terapię polegającą na podawaniu leków zmniejszających wydzielanie testosteronu przez jądra, a w skrajnych sytuacjach sięga się także po chirurgiczne usunięcie jąder.

2 KOMENTARZE

  1. Rak prostaty będzie w Polsce coraz częstszy. A wiecie dlaczego? Coraz częściej słyszę wśród znajomych, że nie będą wykonywać żadnych badań profilaktycznych. Poszła fama, że to jest niemęskie, badanie palpacyjne boli i tak dalej. I nikt nie chce, a wiadomo jak się to skończy.

  2. Bzdura. Nie wiem jakich masz znajomość, ale świadomość społeczna profilaktyki i diagnostyki raka prostaty jest coraz większa. Trzeba patrzeć na liczby, a nie na gadki szmatki. A liczby mówią, że coraz więcej osób sprawdza czy mają raka prostaty i inne choroby z nią związane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here