Rak prostaty – rokowania

2
786
prostata

Według statystyk rak prostaty to drugi pod względem częstotliwości występowania i śmiertelności nowotwór u mężczyzn. W samej Polsce liczba osób dotkniętych tą chorobą jest obecnie aż dwa razy większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jakie są objawy raka prostaty? Jak wyglądają rokowania i leczenie? Co w sytuacji, gdy wystąpią przerzuty raka prostaty?

Kto choruje na raka prostaty

Rak gruczołu krokowego to dość podstępna i bardzo wolno rozwijająca się choroba. Od momentu pojawienia się w obrębie prostaty pierwszych nieprawidłowych komórek może minąć wiele lat nim wystąpią wyraźne symptomy, dające sygnał o obecności schorzenia. Wśród czynników ryzyka specjaliści najczęściej wymieniają oczywiście wiek pacjenta (choroba dotyczy z reguły panów w starszym wieku), a także rasę i uwarunkowania genetyczne. Zakłada się, że u osób, które posiadają w najbliższej rodzinie (pierwszy stopień pokrewieństwa) przypadki nowotworu gruczołu krokowego, ryzyko zachorowania może być nawet dwa razy wyższe. Ważna jest więc świadomość w tej kwestii i systematyczne wykonywanie choćby podstawowych badań profilaktycznych (per rectum, poziom stężenie PSA we krwi).

Gdy zostanie już zdiagnozowany rak prostaty rokowania zależą w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Poza profilaktycznymi badaniami bardzo istotna jest również obserwacja własnego organizmu, pozwalająca na zauważenie symptomów choroby. Konieczna jest wówczas jak najszybsza wizyta w gabinecie w celu konsultacji z lekarzem.

Objawy raka prostaty

Najczęstsze objawy raka prostaty to:

 1. zwiększona częstotliwość oddawania moczu, również nocą,
 2. problem z oddawaniem moczu w normalnej ilości, słaby strumień,
 3. częste parcia na pęcherz,
 4. występowanie śladów krwi w moczu i w nasieniu,
 5. ból lub pieczenie podczas wizyt w toalecie,
 6. częste boleści w obrębie podbrzusza, krocza, lędźwi,
 7. kłopot z trzymaniem moczu,
 8. problemy z erekcją,
 9. krwawienia odbytu.

W ciężkich przypadkach choroby, gdy mają miejsce przerzuty raka prostaty, może dochodzić także do porażeń i bóli kostno-stawowych, złamań, zwiększenia węzłów chłonnych, zaburzeń krzepliwości i ogólnego osłabienia organizmu. Trzeba pamiętać jednak, że brak jakichkolwiek objawów nie oznacza braku komórek nowotworowych, a w przypadku choroby takiej jak rak prostaty rokowania są najlepsze w stadium, w których żadne symptomy jeszcze się nie pojawiły.

Diagnozowanie raka prostaty

Najczęściej sprawdza się tu badanie krwi na poziom markera PSA (swoistego antygenu prostaty). Jego podwyższony poziom to konieczność dalszej diagnostyki i wykonania choćby biopsji gruczołu krokowego. Pobranie próbek tkanki do specjalistycznej analizy histopatologicznej pozwala na potwierdzenie lub zaprzeczenie obecności choroby u pacjenta.

Jeśli badania potwierdzą raka prostaty, wówczas leczenie prowadzone może być poprzez chemioterapię, radioterapię lub zabieg operacyjny, który polega na usunięciu prostaty. Trzeba jednak brać pod uwagę możliwe powikłania, zwłaszcza problemy z impotencją. Pojawiają się również coraz to nowsze metody w postaci np. mikrochirurgii przy wykorzystaniu ultradźwięków. Nie da się jednak ukryć, że przerzuty raka prostaty wpływają negatywnie na rokowania. W takich wypadkach najczęściej stosuje się terapię z wykorzystaniem leków hormonalnych, które skutecznie uniemożliwiają gruczołowi dalszy rozrost.

Podsumowując – choć rak prostaty najczęściej atakuje mężczyzn po 70. roku życia, nie oznacza to, że nie może zdarzyć się także w młodszym wieku. Szczególnie ważny jest tu czynnik genetyczny. Nawet w przypadku braku objawów, nowotwór może już rozwijać się w organizmie. Badania profilaktyczne, wykonywane przynajmniej raz do roku, pozwalają na szybkie wykrycie choroby, rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium, a tym samym – na pozytywne rokowania.

2 KOMENTARZE

 1. dziewięć lat temu, po mammografii stwierdzono u mnie guzek w piersi.No i się zaczęło..skierowanie na onkologię.Ponieważ na raka zmarła moja mama i siostra, to się napatrzyłam co znaczy chemioterapia, która nic nie dała a zrobiła z nich wraki.Ja, postanowiłam, że mam to gdzieś.Nigdzie nie idę , co będzie to będzie.Zaczęłam stosować i stosuję do dziś swoje sposoby.Guzek jak ziarnko ryżu , jaki był , taki jest i nie daje o sobie znać.Żyję do dziś, nic mi nie dolega.Koleżanka która pojechała na onkologię , a była ze mną na badaniu, nie żyje już od 7 lat.Intuicja mi podpowiedziała, co mam robić. jednym z produktów kótre stosuję to ekstrakt konopny

 2. Rak prostaty jest całkowicie wyleczalny. i to nawet bardziej niż wszystkie inne nowotwory. Najważniejsze jest jednak szybkie wykrycie. Mój ojciec miał raka prostaty i wyleczenie poszło tak szybko, że aż naprawdę trudno uwierzyć. Ale to było wykryte na samym począteczku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here