Przerost prostaty

2
541
przerost prostaty

Gruczoł krokowy, zwany także sterczem lub prostatą, jest ważną częścią męskiego układu płciowego, który zapewnia także dobre samopoczucie. Jednak wraz z wiekiem gruczoł zmienia się – jego objętość wzrasta, mogą się także pojawić dodatkowe komplikacje, związane z naciskiem na cewkę moczową. Kiedy powiększona prostata powinna być leczona farmakologicznie?

Czym jest prostata

O prostacie w Polsce mówi się najczęściej w kontekście nowotworu o charakterze złośliwym. Tymczasem gruczoł może być jedynie powiększony, co jest związane z wiekiem pacjenta, może również być powiększony w związku ze stanem zapalnym w gruczole, przy czym sam stan zapalny może mieć charakter zapalenia ostrego lub przewlekłego. Natomiast nowotwór prostaty, mimo że jest to nowotwór złośliwy, który jeszcze kilka lat temu przyczyniał się do śmierci co drugiego pacjenta ze zdiagnozowanym rakiem, rozwija się przez 10 lat, zatem odpowiednia diagnostyka pozwala na jego wczesne wykrycie i podjęcie leczenia, które nie zawsze jest leczeniem chirurgicznym. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa wiek pacjenta oraz czynniki genetyczne, bowiem uważa się, że skłonność do zachorowania na nowotwór prostaty jest dziedziczna.

Gruczoł krokowy – wymiary

Stercze jest położone w pobliżu pęcherza moczowego i otacza jeden odcinek cewki moczowej. To położenie sprawia, że w przypadku problemów z przerostem prostaty, bardzo często dochodzi do problemów z układem moczowym. Swoją ostateczną, przynajmniej na kilka lat, wielkość prostata osiąga około 20. roku życia.

Coraz częściej lekarze podkreślają, że powiększona prostata ma również związek z wiekiem pacjenta: 60% pacjentów powyżej 60. roku życia i aż 80% pacjentów po 80. urodzinach ma powiększoną prostatę, która nie zawsze musi być leczona. Zdrowy gruczoł krokowy ma około 25. cm sześciennych pojemności przy standardowych wymiarach około 4x3x2,5 cm.

Przerost prostaty – objawy choroby

Bardzo często o problemach z prostatą świadczą problemy z oddawaniem moczu. Pacjenci miewają bóle przy oddawaniu moczu, czują parcie na pęcherz, mimo że w łazience byli kilka minut wcześniej, muszą również wstawać do łazienki w nocy.

Powiększona prostata może oznaczać także problemy z erekcją, często również ma ona wpływ na obniżenie libido pacjenta.

Choć przerost prostaty może się wiązać z chorobą nowotworową, to przez wiele lat może ona nie dawać żadnych konkretnych objawów. Często o istnieniu choroby pacjent dowiaduje się dopiero w czasie badania, stąd zalecenia lekarskie, głównie dla pacjentów powyżej 50. roku życia, aby regularnie się badali. W skład badań profilaktycznych zalicza się badanie lekarskie per rectum, pozwalające na ocenę wielkości prostaty, oraz ustalenie poziomu PSA we krwi. Jednak wyższy niż normalnie poziom PSA nie musi oznaczać poważnej choroby. Zdarza się, że na skutek urazu mechanicznego prostaty, do którego może dojść w czasie cewnikowania czy w czasie badań ultrasonograficznych, prostata reaguje podwyższenie poziomu PSA.

Leczenie chorób prostaty

Usunięcie jąder czy samej prostaty to ostateczność w procesie leczenia, choć może być zastosowane nie tylko przy leczeniu nowotworu prostaty. Jeśli przerost prostaty powoduje ucisk na cewkę moczową, wówczas stosuje się cewnikowanie, a pacjent może również otrzymać leki rozkurczające. W wielu przypadkach farmakoterapia jest oparta na podawaniu hormonów, które regulują wielkość narządu. W leczeniu nowotworów stosuje się radioterapię oraz często podaje się izotop do gruczołu krokowego, aby doprowadzić do zmniejszenia zmian nowotworowych.

2 KOMENTARZE

  1. Przerost prostaty to nie jest nic takiego. Zwłaszcza, że z wiekiem po prostu prostata rośnie. Nie ma się co napinać, bo to nic groźnego, uszy też rosną 🙂 Najważniejsze, żeby nie było nigdzie żadnego ucisku, bo tylko to jest rzeczywiście groźne i może skończyć się jakimiś problemami.

  2. Właśnie nie. Przerost prostaty można zatrzymać. Bo jak nic nie będziesz robił i zakładał, że to całkowicie normlane, to w końcu się obudzisz – dosłownie! – z ręką w nocniku. Przerost prostaty prowadzi do zmian, które mogą być potem nieodwracalne, bo możesz go zatrzymać, ale nie możesz cofnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here