Prostata u psa

2
1205
prostata u psa

Niemal każdy starszy pies (po 10. roku życia) cierpi na problemy z prostatą. Na łagodny przerost prostaty może cierpieć nawet 80% psów już powyżej piątego roku życia. Jest to przypadłość na tyle powszechna, że opiekunowie psich seniorów powinni mieć przynajmniej podstawową wiedzą na ten temat.

Popularne choroby psiej prostaty to ropnie, torbiele i stany zapalne. Zdarzają się także nowotwory prostaty, ale na szczęście są dość rzadkie. Z reguły są jednak złośliwe, co oznacza bardzo słabe rokowania. Choroby prostaty najczęściej nie zagrażają bezpośrednio psiemu życiu, ale są na tyle uciążliwe i obniżające jakość psiego życia, że warto poznać je bliżej.

Co to jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy (inaczej: stercz). Jej rozwój zależy od poziomu testosteronu. Rolą tego gruczołu jest produkcja wydzieliny tworzącej część spermy. Prostata u psa odpowiada więc za płodność zwierzęcia.

Objawy problemów z prostatą

Choroby prostaty mogą często postępować w sposób niezauważalny, ponieważ objawy narastają stopniowo. Wymaga to od opiekunów znacznej uważności. Prostata psa wymaga częstych kontroli u weterynarza a także zgłaszania lekarzowi wszelkich niepokojących sygnałów. Szczególną uwagę trzeba zachować przy objawach związanych z układem moczowym.

Mogą to być:

  • krew w moczu,
  • kropelkowe oddawanie moczu, także z krwią,
  • bolesne oddawanie moczu.

Zdarza się też, że choroba prostaty objawia się poprzez wyciekanie kropel krwi z psiego prącia. Bywa też, że powiększona prostata daje objawy przy defekacji (bolesność, taśmowaty kał). Poważniejsze objawy chorób prostaty, które na pewno zaniepokoją opiekuna, to zaburzenia układu ruchowego, czyli niedowłady, ból przy poruszaniu, drętwienie mięśni przy miednicy.

Objawy, które łatwo przeoczyć albo wziąć za inną dolegliwość to apatia, brak apetytu, brak chęci wychodzenia (unikanie ruchu), wymioty i gorączka. Są to objawy nieswoiste, dlatego konieczna jest szczegółowa diagnoza.

Choroby psa – prostata, leczenie i zabiegi

Weterynarz może zadecydować o leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym. Bardzo częstym rozwiązaniem jest po prostu kastracja psa. W ten sposób usuwa się źródło testosteronu, a tym samym wpływa na stercze. Usunięcie jąder sprawia, że prostata zmniejsza się znacznie w okresie od czterech do ośmiu tygodni po zabiegu.

Kastracja jest podstawowym rozwiązaniem w przypadku większości chorób psiej prostaty. Rzadziej usuwa się samą prostatę (jest to zabieg znacznie bardziej skompilowany od usunięcia jąder).

Leczenie farmakologiczne polega w głównym stopniu na hamowaniu wydzielaniu hormonów płciowych. Czasami podaje się antybiotyki (ale jest ich niewielki wybór). Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe.

Profilaktyka chorób prostaty u psa

Gruczoł prostaty jest zależny od hormonów płciowych, szczególnie testosteronu. Chorobom prostaty można więc zapobiegać poprzez usunięcie źródła tego hormonu, czyli kastrację psa (usunięcie jąder). Zabieg ten wykonany u młodych psów pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób prostaty. Kastrację psów, które nie są przeznaczone do rozrodu, zaleca się w wielu krajach jako najlepsze działanie profilaktyczne.

Kastracja psa w młodym wieku jest zabiegiem nieskomplikowanym, a rekonwalescencja po nim jest zazwyczaj krótka. Kastracja niesie ze sobą także inne korzyści, wynikające głównie z zachowania psa: niski poziom testosteronu np. hamuje agresję. Warto więc ten zabieg wykonać jak najwcześniej.

2 KOMENTARZE

  1. W wieku nastu lat prostata u psa zacznie się już odzywać. Zazwyczaj jest tak, że pies posikuje, ale to mądre zwierzę i będzie to robić w takich miejscach, żeby domownicy nie zauważyli. Dlatego można się naprawdę późno zorientować, ale z drugiej strony leki niewiele pomogą. Zawsze jest tak, że trochę ulżą w cierpieniu, ale już całkowicie to na pewno pupila nie uleczą.

  2. No i jeszcze jedna rzecz jest ważna: im większy pies, tym większa szansa, że kłopoty z prostatą się pojawią. Nie wiem dokładnie jaka jest to zależność, ale przypuszczam, że najbardziej chodzi o najprostszą rzecz: większa prostata bardziej się powiększa i szybciej pokazują się problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here