Objawy prostaty

2
643
objawy prostaty

Prostata, stercze i gruczoł krokowy to trzy określenia na ten sam narząd, odpowiedzialny za ogólną kondycję mężczyzny oraz za jego układ płciowy. Gruczoł w zasadzie nie sprawia większych problemów, jednak gdy już zaczyna chorować, wówczas ma realny wpływ na układ moczowy, ale i na satysfakcję z życia płciowego. Jakie objawy prostaty powinny niepokoić i czy jej przerost to już problem, który się leczy?

Dlaczego należy pamiętać o prostacie

O prostacie mężczyźni przypominają sobie dopiero w określonym wieku. Choroby prostaty, w tym w szczególności nowotwór prostaty, to choroby kojarzone z dojrzałymi mężczyznami, przy nowotworze wspomina się także o skłonnościach dziedzicznych.

Najczęstszy problem, z jakim mają do czynienia mężczyźni, to przerost prostaty. To schorzenie diagnozuje się u 60% sześćdziesięciolatków i u 80% osiemdziesięciolatków. Jednak dopóki przerośnięta prostata nie wpływa na układ moczowy, bardzo często nie leczy się jej farmakologicznie, traktując jej przerost jako stan fizjologiczny. Bo sama prostata jako narząd wraz z wiekiem rośnie, dlatego jej przerost u seniorów nie jest zjawiskiem zaskakującym, choć może to być uciążliwe dla mężczyzn.

Prostata – objawy choroby

Prostatę zalicza się do elementów układu płciowego, przy czym jako narząd znajduje się ona w okolicy pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Jej przerost, ale również stan zapalny, także o charakterze przewlekłym, bardzo często diagnozuje się właśnie poprzez obserwację dolegliwości ze strony układu moczowego. Zbyt częsta potrzeba oddawania moczu, także w nocy, parcie na pęcherz oraz ból przy oddawaniu moczu mogą świadczyć o dolegliwościach ze strony prostaty.

Przerost prostaty czy stany zapalne w obrębie gruczołu nie są jedynymi chorobami, na jakie mogą być narażeni mężczyźni. Dość często w obrębie prostaty rozwija się nowotwór złośliwy, który jest trudno zdiagnozować. Nowotwór może się rozwijać przez 10 lat i przez większość tego okresu może nie dawać żadnych bolesnych objawów. Warto jednak pamiętać, że głównymi czynnikami, zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, jest wiek pacjenta (choroba rozwija się głównie u mężczyzn starszych) oraz dziedziczność choroby.

Jak wygląda badanie prostaty

Diagnozowanie problemów z prostatą najczęściej rozpoczyna się od badania per rectum, które przeprowadza lekarz. Badanie pozwala na zdiagnozowanie przerostu prostaty oraz ewentualnych zmian o charakterze nowotworowym. Część objawów chorobowych może zauważyć sam pacjent. Jeśli miewa problemy z erekcją, ale również cierpi na problemy urologiczne (oddaje zbyt często mocz, strumień moczu jest zbyt mały, pojawiają się bóle przy sikaniu), wówczas taki stan należy skonsultować z lekarzem.

Pacjentom, którzy przekroczyli 50. rok życia, zaleca się regularne przeprowadzanie badań urologicznych oraz badanie stężenia PSA w krwi. PSA pomaga w zdiagnozowaniu nie tylko nowotworów, choć najczęściej pacjenci kierowani są na takie badanie właśnie z powodu podejrzenia nowotworu. Podwyższony poziom PSA może oznaczać mechaniczne uszkodzenie prostaty, nawet wywołane przez badanie diagnostyczne, może także świadczyć o tym, że w obrębie prostaty pojawił się niewielki stan zapalny, także o charakterze przewlekłym, który nie daje innych objawów.

Pacjenci powinni pamiętać, że prostata z wiekiem rośnie, dlatego nie każdy lekarz leczy farmakologicznie przerośniętą prostatę. Z kolei w wielu chorobach prostaty sięga się po leczenie hormonalne, które wykorzystuje się jako terapię wspomagającą.

2 KOMENTARZE

  1. Różne są objawy prostaty, ale i też różny poziom naszej wiedzy. Ja na przykład nie miałem pojęcia, że kłopoty z oddawaniem moczu, ale naprawdę niewielkie, taka zmiana, że jej prawie nie było, to były pierwsze oznaki prostaty. Gdyby nie kuzyn, który jest lekarzem, to bym się nigdy nie dowiedział.

  2. Podstawowe objawy prostaty to przede wszystkim kłopoty z oddawaniem moczu. W takich przypadkach nie ma co liczyć, że samo przejdzie, bo nie przejdzie. Ale można na pewno próbować domowych sposobów. U mnie zawsze pomaga czystek. Nie wiem jak działa, ale jak tylko pojawiają się kłopoty z prostatą, to piję 2-3 dni czystek i naprawdę wszystko mija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here