Leczenie prostaty

2
642
leczenie-prostaty-koncept

Wielu mężczyzn po 45. roku życia skarży się na dolegliwości, które bezpośrednio wiążą się z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu krokowego. Lekarze zalecają regularne badania profilaktyczne, najlepiej raz w roku, ponieważ tylko w ten sposób możliwa jest szybka reakcja na jakiekolwiek schorzenia. Na czym polega leczenie prostaty?

Na początek należy wyjaśnić, że leczenie prostaty odbywa się zawsze pod kontrolą specjalisty po uprzednim przeprowadzeniu przez niego odpowiednich badań diagnostycznych. Najpopularniejszą formą jest tu zwykłe, rutynowe badanie „per rectum”, czyli drogą odbytową. Ponadto stosuje się również analizę markerów PSA we krwi, a często także USG jamy brzusznej lub biopsję gruczołu krokowego. Dopiero na tej podstawie można stwierdzić, czy ma miejsce przerost prostaty (o łagodnym charakterze), zapalenie tego narządu lub rak. Specjalista decyduje wówczas o formie terapii.

Jak leczyć prostatę

Gdy pacjent cierpi na dolegliwość, jaką jest gruczolak stercza, czyli łagodnie rozrośnięta prostata leczenie nie jest szczególnie trudne ani skomplikowane. Może zostać prowadzone na kilka sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia czy stanu zdrowia pacjenta. Pierwszym z nich jest zastosowanie suplementów diety na bazie ziół (np. pokrzywy czy palmy sabałowej) o właściwościach moczopędnych i skutecznie hamujących rozrastanie się prostaty. Preparaty te usprawniają pracę gruczołu krokowego i przy najlżejszych formach schorzenia mogą sprawić, że nie będzie konieczne zastosowanie mocniejszych opcji leczenia. Ich zaletą jest z pewnością brak skutków ubocznych, np. w postaci osłabiania popędu seksualnego.

W wielu przypadkach doskonale sprawdza się leczenie prostaty poprzez zażywanie leków (tzw. alfablokerów) rozluźniających mięśnie gładkie tego gruczołu. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie problemów z oddawaniem moczu. Środki tego rodzaju zupełnie nie mają wpływu na libido pacjenta, jednak mogą wywoływać inne skutki uboczne, np. ból głowy lub obniżenie ciśnienia.

Leczenie prostaty prowadzone jest często poprzez leki zawierające hormony. Ich skuteczność jest dość duża – poza ograniczeniem rozrostu wykazują również właściwości mogące dokonać dość znacznego pomniejszenia gruczołu (nawet o 20%). Jednak z pewnością sporym ich minusem jest możliwość występowania późniejszych problemów z erekcją i popędem płciowym.

Oczywiście w przypadku, gdy farmakologiczne leczenie prostaty nie daje spodziewanych rezultatów, w grę wchodzi operacja. Najczęściej wykonuje się wówczas dość bezpieczny zabieg w postaci przezcewkowej resekcji gruczołu (w skrócie TURP). Nowoczesna medycyna proponuje również zabieg z wykorzystaniem lasera.

Leczenie raka prostaty

Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie rak prostaty leczenie i jego skuteczność zależą m.in. od momentu wykrycia zmian nowotworowych. Często stosuje się wówczas radioterapię, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny, czyli całkowite usunięcie narządu z pęcherzykami nasiennymi. Dość nowym sposobem radzenia sobie z tą chorobą jest również metoda, w której wykorzystuje się ultradźwięki (tzw. HIFU).

Czasem zaleca się również środki hormonalne. Leki tego typu co prawda nie są w stanie zwalczyć tak poważnego schorzenia, jednak zapobiegają gwałtownemu rozrostowi gruczołu i hamują postęp nowotworu. W przypadku choroby takiej jak rak prostaty leczenie może zostać dodatkowo wsparte poprzez krioterapię, mającą na celu redukowanie nieprawidłowej tkanki narządu.

Warto pamiętać, że leczenie prostaty może zakończyć się powodzeniem jedynie w przypadku wczesnej diagnozy. Wszyscy mężczyźni powyżej 45-50. roku życia powinni regularnie wykonywać badania kontrolne w gabinecie urologa bądź internisty.

2 KOMENTARZE

  1. Nie ważne jak, ważne żeby leczenie prostaty rozpocząć jak najszybciej. Bo prawda jest taka, że nie dopuszczamy myśli, że coś się mogło stać, bo sami sobie wmawiamy, że jesteśmy przecież zdrowsi i silniejsi od innych. A potem się okazuje, że leczenie przerostu prostaty zostało za późno zaczęte i się wszystko babrze.

  2. Leczenie prostaty nie jest trudne. Trudne jest przekonanie niektórych, że powinni to robić. Mojemu dziadkowi wszyscy z rodziny tłumaczyli, przekonywali, prosili i nic. Dopiero jak już naprawdę było źle, to się dał przekonać, żeby iść do lekarza i urolog przyznał, że była to ostatnia chwila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here