Gruczoł krokowy

2
602
gruczoł krokowy

Prostata, zwana również gruczołem krokowym lub sterczem, budzi sporo obaw. Coraz częściej wspomina się o niej w kontekście nowotworów złośliwych, które w Polsce przyczyniają się do śmierci znaczącej liczby mężczyzn. Poziom śmiertelności wśród mężczyzn z nowotworem prostaty jeszcze niedawno sięgał 50%, obecnie nieco się obniżył. Przyczynił się do tego wzrost świadomości wśród mężczyzn oraz badania profilaktyczne, które zaleca się przeprowadzać mężczyznom w określonym wieku.

Gruczoł krokowy – wymiary

Czym jest gruczoł prostaty? Stercze to ważny element męskiego układu płciowego, który zlokalizowany jest w pobliżu pęcherza moczowego, a dokładniej – otacza niewielki odcinek cewki moczowej. To właśnie owo umiejscowienie gruczołu powoduje dolegliwości, które bardzo często są przypisywane problemom z układem moczowym.

Problemy z oddawaniem moczu, dolegliwości bólowe w podbrzuszu to jedynie dwa przykłady problemów, do jakich może prowadzić przerost gruczołu krokowego. Prostata osiąga swoją ostateczną (zdrową) wielkość mniej więcej w okolicy 20. urodzin mężczyzn. Średnia objętość zdrowej prostaty wynosi około 25 cm3, a wymiary: 4x3x2,5 cm. Natomiast sam przerost prostaty nie jest uznawany za zjawisko chorobowe. Lekarze twierdzą, że 60% pacjentów po 60. roku życia i nawet 80% pacjentów po 80. roku ma problem z przerośniętą prostatą. Jednak jeśli nie daje ona innych objawów chorobowych, bardzo często lekarze rezygnują z jej leczenia – przerost prostaty jest bowiem zjawiskiem fizjologicznym, silnie związanym z wiekiem pacjenta.

Choroby prostaty

Przerost prostaty może się wiązać ze wspomnianymi już problemami z oddawaniem moczu. Strumień moczu jest słabszy, czasem pacjent odczuwa również ból przy oddawaniu moczu, często konieczne jest wstawanie do łazienki także w nocy, a mimo to pęcherz nigdy nie jest opróżniony do końca. Przerost prostaty nie jest jednak problemem stricte urologicznym.

U wielu mężczyzn przerośnięta prostata powoduje problemy ze wzwodem, czasem również może obniżać libido.

Często w kontekście gruczołu prostaty mówi się także o nowotworze. Nowotwór prostaty jest nowotworem złośliwym, który rozwija się stosunkowo długo, bo nawet 10 lat. W tym czasie można go zdiagnozować albo poprzez badanie per rectum u lekarza, albo poprzez przeprowadzenie badań diagnostycznych.

Najpopularniejsze z nich obejmują ustalenie poziomu PSA w surowicy, przy czym tu należy pamiętać, że wzrost PSA nie musi od razu oznaczać choroby nowotworowej. Zdarza się, że zawyżone PSA jest efektem powstania stanu zapalnego w obrębie prostaty, może również być efektem urazów mechanicznych, które mogą być spowodowane także przez badania ultrasonograficzne. Na nowotwory prostaty chorują głównie mężczyźni starsi, stąd konieczność badań profilaktycznych u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest również dziedziczone.

Leczenie chorób prostaty

Proces leczenia prostaty zależy od tego, czy w gruczole stwierdzono stan zapalny o charakterze ostrym lub przewlekłym, czy sam gruczoł jest przerośnięty i powoduje problemy urologiczne oraz czy stwierdzono nowotwór w okolicy prostaty. Przy przeroście prostaty, gdy uciska ona cewkę moczową, często stosuje się cewnikowanie oraz podaje pacjentowi leki rozkurczające, które minimalizują dolegliwości bólowe. W skrajnych przypadkach usuwa się gruczoł krokowy.

Usunięcie prostaty może być jednak wskazane w przypadku zdiagnozowania nowotworu. Wówczas w leczeniu wykorzystuje się także radioterapię oraz podawanie izotopów bezpośrednio do gruczołu. Bardzo często w leczeniu prostaty wykorzystuje się również leczenie hormonalne.

2 KOMENTARZE

  1. Gruczoł krokowy z wiekiem się rozrasta, ale to nie tylko możliwe kłopoty ze wzwodem. To także, a może przede wszystkim kłopoty z oddawaniem moczu. O tym trzeba pamiętać i na to uważać, bo to nie są przelewki, nomen omen… Jak sikacie na raty i musicie cisnąć, to najprawdopodobniej jest wina gruczołu krokowego, który się powiększył.

  2. Gruczoł krokowy jest tak ważny, a kompletnie niedoceniany. Dla mnie jest to niepojęte, bo chyba każdy facet powinien dbać o to żeby nic mu się akurat tam nie przytrafiało. Zwłaszcza, że tak na dobrą sprawę to jak już się podwozie zepsuje, to praktycznie nie ma co zrobić ze sobą i kompletnie się kończy pewien etap życia mężczyzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here