Badanie prostaty

2
658
badanie prostaty

Jednym z elementów męskiego układu moczowo-płciowego jest prostata, czyli gruczoł krokowy, który rozmiarem i kształtem może przypominać orzecha włoskiego. W momencie, gdy dochodzi do rozrostu tego narządu, pojawiają się zwykle dolegliwości związane z uciążliwym, nieustannym uciskiem na cewkę moczową, a co za tym idzie – kłopoty z oddawaniem moczu. Jednak nie jest to jedyny powód, by odwiedzić urologa. W przypadku gruczołu, jakim jest prostata badanie należy przeprowadzać także z uwagi na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych. Na wizytę u specjalisty zdecydować powinien się każdy mężczyzna po ukończeniu ok. 45. roku życia.

Jak wygląda badanie prostaty

Pierwsze, podstawowe badanie prostaty przeprowadza się poprzez odbyt (czyli „per rectum”). Pacjent przyjmuje wówczas pozycję leżącą (kładzie się na boku) lub kolanowo-łokciową, a lekarz dokonuje analizy palcem, włożonym na głębokość ok. 7 centymetrów. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego sprawdzenia, czy gruczoł nie uległ powiększeniu oraz czy nie pojawiły się na nim żadne zmiany, np. guzki czy stwardnienia.

Tego typu badanie na prostatę (wykonywane przez urologa bądź lekarza rodzinnego) u większości mężczyzn powoduje stres i poczucie wstydu. Warto przełamać jednak swój opór, ponieważ jest bezbolesne, a pacjent, u którego w porę wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, ma szansę na uratowanie nie tylko swego zdrowia, ale często również życia. Niestety, jak pokazują statystyki, w naszym kraju diagnoza nowotworu gruczołu krokowego następuje w większości przypadków za późno.

Kto powinien zrobić badanie prostaty

Opisane wyżej profilaktyczne badanie prostaty systematycznie przeprowadzać powinni wszyscy mężczyźni w średnim wieku. Ponadto lekarze zalecają często również coroczną analizę poziomu PSA całkowitego we krwi.

Szczególnie wskazane jest to w przypadku pacjentów:

  1. u których badanie prostaty „per rectum” wykazało zmiany,
  2. którzy są obciążeni genetycznie (w najbliższej rodzinie były przypadki zachorowań),
  3. zauważyli jakiekolwiek nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu, zwłaszcza częste odwiedzania toalety (także nocą), niewielkie ilości oddawanego moczu lub jego nietrzymanie, nieprzyjemne dolegliwości w czasie tej czynności fizjologicznej (np. w postaci pieczenia czy bólu), a także problem z erekcją.

Wyniki badania prostaty

PSA to antygen swoisty prostaty (prostate specific antigen), którego wskaźnik pozwala określić ryzyko występowania choroby. Test z krwi umożliwia zatem wykrycie raka gruczołu krokowego, nawet jeśli choroba jest dopiero w początkowym stadium i nie daje jeszcze jakichkolwiek symptomów. Wynik o wartości nie wyższej niż 4 ng/ml (nanogramów na mililitr) uznawany jest za prawidłowość, jednak normy poziomu PSA całkowitego mogą być różne w zależności od tego, w jakim wieku jest pacjent, np. dla mężczyzn po 70. roku życia prawidłową wartością jest tu nawet 6-6,5 ng/ml. Jednak nawet jeśli tego typu badanie na prostatę da wynik przekraczający normę, nie musi to oznaczać od razu nowotworu. Podwyższony poziom całkowitego PSA może być efektem stanu zapalnego, łagodnej zmiany, nadmiernego wysiłku fizycznego, terapii farmakologicznej czy przeprowadzanych w ostatnim okresie innych badań lub zabiegów związanych z tym gruczołem (m.in. biopsja). Niezbędne jest wówczas dalsze badanie na prostatę, najczęściej w postaci analizy wolnego PSA, którego wynik oznacza stosunek do PSA całkowitego (odsetek niższy niż 10% wiąże się z dużym prawdopodobieństwem obecności raka gruczołu krokowego). Jeśli badanie prostaty da niepokojący rezultat, zazwyczaj zleca się przeprowadzenie biopsji narządu.

2 KOMENTARZE

  1. Masakra, skończyłem czterdziechę i pomyślałem, że trzeba profilaktycznie zrobić badanie prostaty. Nigdy więcej, chyba że będę musiał. Przez trzy dni nie mogłem dojść do siebie, przede wszystkim psychicznie! To nie jest normalne, przecież na pewno są inne metody, mamy XXI wiek!!!

  2. No niestety, można zrobić badanie prostaty poprzez USG, ale podobno nie jest ono tak bardzo dokładne. Też nie mogę w to uwierzyć, ale tak mówią lekarze, a ja im wierzę, bo jednak wszyscy to by raczej nie kłamali, a poza tym, a raczej przede wszystkim, dla nich też to raczej wątpliwa przyjemność jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here