Zapalenie migdałków

2
1001
zapalenie migdałków

Choć większość pacjentów nie do końca wie, czym są migdałki, to jednak doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że zapalenie migdałków może mieć bardzo uciążliwe konsekwencje. Mimo dostępu do różnych leków, dzięki którym zapalenie migdałków może być szybko wyleczone, przy zapaleniu o charakterze przewlekłym czy też przy powracających infekcjach, część lekarzy zaleca usunięcie trzeciego migdałka. Czym zatem są migdałki i jakie objawy świadczą o przewlekłym zapaleniu migdałków?

Czym są migdałki?

Migdałki są skupiskami tkanki limfatycznej, umiejscowionymi głównie w gardle, po obu jego stronach – ten rodzaj migdałków nazywa się także migdałkami podniebiennymi. Tak zwany trzeci migdał występuje już bezpośrednio w gardle. Lekarze wyróżniają jeszcze migdałki językowe, trąbkowe czy stanowiące część immunologicznej bariery ochronnej na tylnej ścianie gardła.

Głównym zadaniem migdałków jest ochrona organizmu przed zakażeniami i chorobami. Dzieje się tak do czasu, gdy same migdałki nie zaczynają chorować. Przewlekłe zapalenie migdałków jest groźne dla zdrowia głównie ze względu na powikłania, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do zakażenia sepsą. U wielu pacjentów nieleczone zapalenie może spowodować wystąpienie gorączki reumatycznej, stany zapalne mięśni i stawów, ale również może wywołać stan zapalny mięśnia sercowego czy nerek.

Najczęstsze objawy zapalenia migdałków

Przy zapaleniu migdałków najczęściej pacjenci skarżą się na problemy z przełykaniem, silny ból gardła oraz gorączkę. Bardzo często taki stan zapalny zamienia się w anginę. Same migdałki, mimo że ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami, mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym lub wirusowym.

Czasem do zapalenia migdałków dochodzi z powodu nadmiernego namnożenia bakterii, które normalnie są obecne w gardle. Zwykle do zakażenia dochodzi w stanie obniżonej odporności organizmu. Do zapalenia migdałków może również dojść po zjedzeniu bardzo zimnego produktu. W tym przypadku ma to związek z szybkim obkurczeniem śluzówki migdałków.

Jeśli objawy zapalenia migdałków utrzymują się dłużej niż przez 3 miesiące, wówczas zapalenie jest przewlekłym zapaleniem migdałków. Początkowo zapalenie migdałków oznacza tylko silny ból gardła, promieniujący nawet do uszu, może w tym czasie wystąpić wysoka gorączka. Jeśli zapalenie ma charakter anginy czerwonej, wówczas migdałki są mocno zaczerwienione i powiększone. Przy anginie białej na migdałkach występuje żółtawo-biały nalot. W obu przypadkach u pacjenta powiększone są węzły chłonne.

Jak leczyć chore migdałki?

Wybór metody leczenia zależ od faktu, czy zapalenie migdałków ma charakter ostry, czy przewlekły. Przy ostrym zapaleniu sięga się po antybiotyki, które należy przyjmować przez co najmniej 7 dni.

W przypadku zapalenia migdałków u dzieci, gdy stan zapalny ma podłoże wirusowe, sięga się po preparaty zawierające paracetamol oraz leki przeciwzapalne o charakterze niesteroidowym. Zaleca się także podawanie leków, zwykle tabletek do ssania, które będą miejscowo działać przeciwbólowo. Na noc tabletki do ssania warto zamienić na preparat w sprayu.

Nieco inaczej przebiega leczenie, gdy zdiagnozowano przewlekłe zapalenie migdałków. Jeśli w ciągu ostatniego roku pacjent chorował co najmniej trzy razy na anginę lub gdy w ciągu ostatnich dwóch lat pacjent chorował na anginę co najmniej pięć razy, wówczas podejmuje się decyzję o operacyjnym usunięciu migdałków. Za ich usunięciem może również przemawiać szereg innych objawów, m.in. przykry zapach z ust, trwały przerost migdałków czy problemy z przełykaniem.

2 KOMENTARZE

  1. Najbardziej denerwuje mnie jak niektórzy lekarze mówią, że to jest zapalenie migdałków i BACH! antybiotyk. Czy oni naprawdę nie myślą? Czy każdy chce mieć dupochron, żeby w razie czego powiedzieć, że zastosował najsilniejsze środki i nic już innego nie można było zrobić?

  2. Czasami antybiotyk na zapalenie migdałków jest konieczny. Zwłaszcza, gdy zapalenie się powtarza. Wiem, że najpierw powinni stosować najmniej obciążające leki, ale prawda jest taka, że jak lekarz zagląda w kartę i widzi, że jest to już kolejny raz zapalenie migdałków, to nic dziwnego, że sięga po konkretny arsenał. Chce na pewno pomóc, a nie zaszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here