Wycięcie migdałków

2
1288
migdałki do wycięcia

Przewlekły stan zapalny, problemy z oddychaniem przez nos, niedrożność nosa i zatok to tylko kilka powodów, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na wycięcie migdałków u dzieci.

Migdałki, mimo że pełnią w organizmie bardzo ważną funkcję, mogą jednak bardzo często prowadzić do różnych powikłań, zwłaszcza gdy pojawiający się ostry stan zapalny zamieni się w stan zapalny przewlekły. Gorączka reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego czy problemy z oddychaniem to tylko kilka powikłań, na jakie narażony jest pacjent z chorymi migdałkami. Dlaczego lekarz może zalecić wycinanie migdałków i czy jest się czego obawiać?

Za co odpowiadają migdałki

Migdałki, które są tworem zbudowanym z tkanki limfatycznej, pełnią bardzo ważną funkcję: chronią organizm przed wirusami i bakteriami, które mogą doprowadzić do powstania infekcji.

Według najnowszych badań, migdałki nie tylko identyfikują wspomniane zagrożenia i je neutralizują, ale również uczą układ odpornościowy. Oznacza to, że jeśli organizm ponownie będzie miał do czynienia z danym wirusem czy bakterią, będzie umiał je rozpoznać i podejmie odpowiednie działania, aby je zneutralizować. Zaczerwienione, bolące migdałki to znak, że organizm podjął walkę z jakąś infekcją. Jednak zaczerwienie może się zamienić w stan zapalny.

Zapalenie migdałków

Ostre zapalenie migdałków może się przytrafić zarówno małym pacjentom, jak i osobom dorosłym. U chorych zapalenie migdałków to nic innego, jak angina, która może mieć różną postać. W anginie czerwonej pacjent ma zaczerwienione gardło (a dokładniej jego migdałki są mocno czerwone), może mieć problemy z przełykaniem, pojawia się u niego ból głowy oraz podwyższona temperatura.

Z kolei w anginie białej większość objawów jest analogiczna, inaczej wyglądają jedynie migdałki, na których jest obecny biało-żółty nalot ropny.

Leczenie ostrego zapalenia migdałków, bo taki charakter ma każda angina, jest leczeniem objawowym. Natomiast jeśli pacjent w ciągu roku choruje na anginę więcej niż trzy razy, wówczas mówi się o przewlekłym zapaleniu migdałków, które może doprowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia chorób. Przy przewlekłym zapaleniu u dorosłych lekarz może się zdecydować na wycięcie migdałków.

Wycinanie migdałków u dzieci

Nieco inaczej wygląda sytuacja u dzieci, u których bardzo często diagnozuje się choroby migdałków. U nich zaleca się wycięcie migdałków. Wynika to nie tylko z faktu, że dziecko zapadające na różne infekcje jest osłabione. Przewlekłe zapalenie migdałków u dzieci może również oznaczać problemy z oddychaniem z powodu niedrożności nosa. Nadmiernie rozwinięty migdał gardłowy oraz migdałki podniebienne mogą również utrudniać oddychanie w nocy. To właściwie te problemy decydują o tym, że lekarz pediatra rekomenduje wycięcie migdałków u dzieci. Tu ważna uwaga: przerośnięte migdałki u małych dzieci w wieku przedszkolnym wiążą się raczej z ciągłym kontaktem dziecka z wirusami i bakteriami chorobotwórczymi oraz oznaczają, że rozwijający się u dziecka układ immunologiczny podejmuje ciągłą walkę z kolejnymi infekcjami, na jakie dziecko jest narażone w żłobku czy w przedszkolu.

Samo wycinanie migdałków nie niesie ze sobą większych komplikacji, mimo że jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym.

Coraz częściej, zamiast całkowitego usunięcia migdałków, stosuje się jedynie ich podcinanie. W przypadku całkowitego usunięcia migdałków należy pamiętać, że lekarz po zabiegu nie zakłada żadnych szwów, a rany muszą się zagoić same. Dlatego przez kilka tygodni pacjent powinien jeść rzeczy chłodne, o luźnej konsystencji.

2 KOMENTARZE

  1. Teraz to już nie jest wycięcie migdałków, bo zabieg przeprowadza się nie tak inwazyjnie jak jeszcze kilka lat temu. I nawet wtedy to nie było wycięcie, bo każdy kto to widział wie, że tak naprawdę było to wyrywanie migdałków, bo lekarz łapał je specjalnymi szczypcami i wykręcał! To nie był żaden skalpel i cięcie kierunkowe, tylko prawdziwa rzeźnia na ludziach.

  2. Cały czas jest to wycięcie migdałków. Wprawdzie technika poszła do przodu, ale wciąż nie są to jakieś lasery. Mocno się rozczarujesz, jak będziesz spodziewać się przy tym sprzętu godnego XXI wieku. Nadal tradycyjne metody święcą triumfy w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here