Usunięcie migdałków

2
78
usuwanie migdałków

Adenoid, zwany trzecim migdałem lub migdałkiem gardłowym, to forma tkanki chłonnej, która obejmuje tylną, nosową okolicę gardła. Tworzy się już w okresie życia płodowego i powiększa swe rozmiary w pierwszych latach po urodzeniu, by potem rozpocząć stopniowe zanikanie. U wielu dzieci przeprowadza się jednak adenotomię, czyli usunięcie migdałków. Na czym polega ten zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

Trzeci migdał odgrywa u dziecka dość znaczącą rolę. Umiejscowiona w gardle tkanka przechwytuje wszelkiego rodzaju wirusy, alergeny czy bakterie, które dostają się do organizmu, przez co pełni funkcję zabezpieczenia przed rozmaitymi chorobami i infekcjami. U niektórych dzieci dochodzi jednak do przerostu migdałka. Najczęściej zdarza się to u maluchów, które trafiają do żłobka czy przedszkola i nagle muszą zmierzyć się z wieloma zagrożeniami w postaci np. bakterii, z którymi do tej pory nie miały styczności. W momencie, gdy owalny adenoid rozrasta się nienaturalnie, może dojść do wielu powikłań i komplikacji, przez co niezbędne jest pozbycie się go. Powiększenie może nastąpić również wskutek nawracających chorób gardła, często decydują o tym również czynniki genetyczne.

Przyczyny usunięcia migdałków

Usuwanie migdałków u dzieci zwykle zaleca się, gdy zauważalne staną się następujące objawy:

 1. często otwarte usta wskutek niedrożności nosa i niemożności swobodnego oddychania tą drogą,
 2. bezdechy senne,
 3. chrapanie,
 4. mówienie przez nos,
 5. inna barwa głosu,
 6. częste infekcje gardła, przeziębienia, katar, zapalenia zatok, zapalenia ucha, zapalenia spojówek,
 7. wada zgryzu,
 8. wada słuchu,
 9. zaburzenie rozwoju mowy,
 10. charakterystyczny wygląd twarzy (pociągła, spłaszczona w środkowej części, o bladej cerze i braku mimiki),
 11. garbienie się, powolny wzrost, niska masa ciała.

Wszystkie niepokojące obawy należy skonsultować z laryngologiem. Trzeci migdał, z uwagi na swoje umiejscowienie, możliwy jest do obserwacji jedynie za pomocą sprzętu lekarskiego.

Kiedy koniecznie trzeba usunąć migdałki

Pierwsze z wymienionych symptomów, a więc oddychanie jedynie ustami (również w ciągu dnia) oraz bezdechy senne to wskazanie bezwzględne – w takich sytuacjach niemal od razu doradzane jest usuwanie migdałków. Pozostałe objawy, w szczególności często nawracające choroby, są tzw. wskazaniami względnymi.

Jak przebiega usunięcie migdałków u dzieci

Usuwanie migdałków to nieskomplikowany i bezpieczny zabieg chirurgiczny, którego czas wykonania najczęściej nie przekracza nawet 40 minut. Przystępuje się do niego na czczo, po uprzednich badaniach krwi, moczu, elektrokardiografii czy prześwietleniu klatki piersiowej. Na kilka dni przed zabiegiem nie należy również przyjmować określonych rodzajów leków (m.in. aspiryny).

U starszych pacjentów całość bywa przeprowadzana przy zastosowaniu jedynie znieczulenia miejscowego, natomiast w przypadku dzieci preferuje się znieczulenie ogólne. Usunięcie migdałków odbywa się poprzez wycięcie ich z użyciem różnych metod i narzędzi, jak np. nóż lub laser. Obecnie zabieg przeprowadza się tak, by pacjent jak najszybciej mógł opuścić szpital – w większości przypadków następuje to już w ciągu 2-3 godzin od zakończenia czynności medycznych.

Ważną informacją jest również to, że usunięcie migdałków wymaga na początku przestrzegania pewnych zasad. Pacjent powinien jak najwięcej odpoczywać przez okres minimum 1-2 tygodni, a ponadto stosować odpowiednią dietę, pozbawioną gorących, ostrych i kwaśnych potraw. Zalecane są natomiast rzeczy lekkostrawne, miękkie i zimne, jak lody, woda czy jogurty. U części osób może pojawić się ból, szczególnie podczas przełykania, a także chrypka. Dolegliwości te powinny z czasem ustąpić samoistnie.

2 KOMENTARZE

 1. Usunięcie migdałków to obecnie nie jest kwestia nauki, ale wiary… Jedni mówią, że to nic nie daje i wręcz przeszkadza, a nawet jest groźne. Bo jak się usunie migdałki, to wszystkie choroby schodzą niżej. A inni mówią, że jak się wytnie, to skończą się w większości choroby, bo właśnie migdałki za nie odpowiadają. I teraz najlepsze: jedni i drudzy to lekarze!

 2. Pamiętam moje usunięcie migdałków jak byłem młody i najlepsze z tego wszystkiego było to, że potem przez kilka dni nie tylko można, ale nawet trzeba jeść lody! Jedno z najlepszych wspomnień z dzieciństwa kiedy można się było obżerać lodami do woli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here