Usunięcie migdałków u dorosłych

2
1788
migdałki u dorosłych
tonsilitis infection throat

Wycinanie migdałków u dorosłych jest stosowane dużo rzadziej niż u dzieci, a o samym zabiegu muszą przesądzać nie tylko często pojawiające się anginy, ale także dodatkowe objawy choroby. Kiedy zatem trzeci migdał u dorosłych będzie usunięty i czy jest to jedyny sposób, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na infekcje?

Objawy stanu zapalnego migdałów

Migdałki są tworem zbudowanym z tkanki limfatycznej, odpowiedzialnym za ochronę organizmu przed rozwijaniem się w nim chorób wirusowych i o podłożu bakteryjnym. To migdałki przechwytują wirusy i podejmują walkę z infekcją, dlatego powiększone i zaczerwienione migdały świadczą przede wszystkim o tym, że organizm walczy z infekcją.

Jeśli jednak układ limfatyczny nie jest w stanie oczyścić migdałków, wówczas dochodzi do stanu zapalnego, za który mogą być odpowiedzialne także resztki pokarmów, jakie dostały się do warstwy zewnętrznej, chroniącej migdały. Ostry stan zapalny migdałków to dość popularna angina, która w zależności od pojawienia się kolejnych objawów może być anginą białą lub czerwoną. W anginie białej na migdałach pojawiają się ropne wykwity, natomiast w anginie czerwonej migdałki są rozpulchnione i mocno zaczerwienione. Anginom często towarzyszy ból głowy, problemy z przełykaniem oraz podwyższona temperatura ciała. Jeśli pacjent choruje na anginę częściej niż trzy razy w roku, wówczas podejmuje się decyzję o operacyjnym usunięciu migdałków. Tu warto pamiętać, że usunięcie migdałków u dorosłych jest stosowane bardzo rzadko.

Kiedy należy usunąć migdałki operacyjnie?

Część lekarzy decyduje się na wycinanie migdałków u dorosłych dopiero wtedy, gdy ostry stan zapalny zamienia się u pacjentów w stan przewlekły. Usunięcie migdałków może być podyktowane faktem pojawiania się nawracających czopów okołomigdałkowych, które są tworami ropnymi, dość trudnymi do wyleczenia. U części pacjentów pojawieniu się czopów towarzyszy także nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli lekarz podejrzewa istnienie guza migdałka, wówczas może zalecić usunięcie migdałków.

Należy jednak pamiętać, że trzeci migdał u osób dorosłych występuje bardzo rzadko, albo jest obecny w postaci zanikającej. Trzeci migdał, tak charakterystyczny dla wieku dziecięcego, wraz z wiekiem zmniejsza się i może zaniknąć całkowicie. U niektórych dorosłych pacjentów trzeci migdał może powodować problemy z drożnością zatok przynosowych oraz może utrudniać oddychanie. To właśnie istnienie tych dodatkowych objawów może przesądzać o konieczności usunięcia migdałków u osoby dorosłej.

U dzieci jeszcze kilka alt temu usuwano migdałki dość często. Obecnie zaleca się ich usunięcie bardzo rzadko, bowiem wielu lekarzy podkreśla, że z upływem czasu aktywność migdałków, a co za tym idzie także możliwość powstania w nich stanu zapalnego, znacząco się zmniejsza.

Operacja migdałków i co dalej

Usunięcie migdałków u dorosłych odbywa się w znieczuleniu ogólnym, natomiast przed zabiegiem lekarz przeprowadza szereg badań, w tym również bada szybkość krzepnięcia krwi. Migdałki usuwa się, wykorzystując specjalne narzędzie, natomiast po usunięciu migdałków nie nakłada się żadnych szwów. Dlatego tak ważna jest krzepliwość krwi, dzięki której rany mogą się wygoić dość szybko.

Po zabiegu pacjent przez trzy tygodnie powinien unikać nadmiernej aktywności fizycznej, a jego dieta powinna być lekka i oparta na produktach raczej chłodnych i pozbawionych mocnych przypraw. U dzieci usunięcie migdałów jest stosowane tylko wtedy, gdy przerośnięte migdały utrudniają dziecku oddychanie lub jedzenie w przypadku niemowląt.

2 KOMENTARZE

  1. Usunięcie migdałków u dorosłych jest bez sensu i to kompletnie. Przecież nawet u nastolatków to nie ma już większego sensu, bo układ odpornościowy jest tak rozwinięty, że nie ma po co przeprowadzać taki zabieg. To zawsze będzie niepotrzebne obciążenie dla organizmu, a nic nie zmieni, bo to nie migdałki są problemem.

  2. Nie zawsze. Usunięcie migdałków u dorosłych też może być konieczne. Nie tylko dzieci chorują na częste anginy. Dorośli też, a u nich może się to znacznie gorzej skończyć, bo organizm dorosłego inaczej reaguje na takie choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here