Powiększony migdał

1
2242
powiększony migdal

Zwykle gdy u pacjenta dochodzi do powiększenia migdałków, mamy do czynienia ze stanem zapalnym migdałków, który może mieć charakter ostry lub przewlekły. Jednak przerost jednego migdałka, zwykle trzeciego czyli gardłowego, może mieć również poważne konsekwencje dla zdrowia. Czym się charakteryzuje powiększony migdał jako choroba?

Powiększony jeden migdał

Powiększenie trzeciego migdała nie jest niczym zaskakującym u małych dzieci. U nich powiększony jest migdał gardłowy, ze względu na dużą aktywność układu immunologicznego. Jednak nawracające infekcje wirusowe i bakteryjne, częsta niedrożność nosa, głównie o charakterze alergicznym czy też refluks żołądkowym, mogą doprowadzić do przerostu migdałka gardłowego.

Powiększony migdał gardłowy może doprowadzić do upośledzenia drożności nosa, problemów z oddychaniem w czasie snu, zaburzeń drożności trąbki słuchowej, w tym z uwzględnieniem nawracających stanów zapalnych ucha oraz do problemów z zatokami. Zazwyczaj przerost migdałka gardłowego jest diagnozowany u dzieci w wieku przedszkolnym, równie często choroba jest leczona poprzez operacyjne usunięcie przerośniętego migdałka, u niektórych pacjentów lekarz może się zdecydować także na usunięcie obydwu migdałków podniebiennych.

Jeśli przerost migdałków nie jest zbyt duży, wówczas stosuje się leczenie immunostymulacyjne oraz wykorzystuje leki sterydowe, które podaje się do nosa. U wielu dzieci choroba mija z wiekiem, dlatego ingerencja chirurgiczna nie jest konieczna.

Powiększone migdałki u dorosłych

Powiększenie migdałków podniebiennych u dorosłych oznacza infekcje, ale może również świadczyć o alergii. Natomiast za patogenne uważa się powiększenie tylko jednego migdałka, bowiem może to świadczyć m.in. o chorobie nowotworowej. Powiększony jeden migdał u osoby dorosłej może co prawda także świadczyć o infekcji bakteryjnej, jednak częściej jego powiększenie oznacza, że pacjent choruje na gruźlicę, kiłę, a nawet na nowotwór układu chłonnego (tzw. chłoniak) czy w obrębie migdałków. Jeden migdał o powiększonej wielkości może również świadczyć o zachorowaniu na anginę, na którą chorują tylko mężczyźni (angina Plauta-Vincenta).

Przerośnięty jeden migdał może prowadzić do trudności w oddychaniu, częściej jednak usuwa się go ze względu na nawracające infekcje wirusowe i bakteryjne, na jakie choruje pacjent. Przewlekłe zapalenie migdałków, zwane popularnie anginą, na które pacjent choruje częściej niż 3 razy w roku, może przesądzać o konieczności operacyjnego usunięcia powiększonego migdałka.

Męska angina

Wspominana już angina Plauta-Vincenta, na którą chorują tylko mężczyźni, także jest związana z przerostem jednego migdałka. Objawy tej anginy są dużo łagodniejsze niż objawy tradycyjnej anginy białej czy czerwonej. Pacjent skarży się na problemy z przełykaniem, mówi o swoistym zawadzaniu w gardle, skarży się także na ogólne złe samopoczucie. Tym objawom może również towarzyszyć specyficzny zapach z ust.

Diagnozowanie choroby jest dość proste. U pacjentów na migdałku pojawia się ciemnoszary nalot, który co prawda można zdjąć z migdałka, ale powoduje to odkrycie swoistych owrzodzeń, natomiast sam migdałek, po zdjęciu nalotu, zaczyna krwawić. Choroba ta może być zbliżona pod względem objawów do białaczki czy chorób nowotworowych migdałków podniebiennych, które należy wykluczyć.

Samo leczenie oparte jest na antybiotykoterapii, w której wykorzystuje się penicyliny, doraźnie można stosować leki przeciwbólowe. Nalot powinien oddzielić się od migdałka po maksymalnie 2 tygodniach, zaś zmiany na migdałku same się goją.

1 KOMENTARZ

  1. Powiększony migdał może nawet powodować zaburzenia mowy. Są dzieci w mojej rodzinie, które mówią bardzo niewyraźnie i seplenią, bo mają właśnie powiększony migdał. I dopóki się go niw wytnie, to nic się nie zmieni, a mają po 7-8 lat, więc już powinny mówić ładnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here